İşe İade Davası Nedir ve Şartları Nelerdir

Günümüzde işten çıkarılan kişileri ilgilendiren bazı konular bulunmaktadır. Bunlardan biri de işe iade davasıdır. İşe iade davalarının süreci diğer davalara göre farklı işleyebilir, bu yüzden davayı açmadan önce yetkili ve bilgili bir kişiden bu süreç hakkında bilgi alınması gerekmektedir.

İşe İade Nedir?

Ülkemizdeki kanunlar, bir işçinin haksız yere sözleşmesinin feshedemeyeceğini belirtmektedir. Yani, haksız nedenden dolayı işten çıkarılmalarda sözleşmenin feshi geçerli değildir. 4857 sayılı İş Kanunu’nda geçerli bir neden olmadan ya da bir sebep belirtilmeden gerçekleşmiş olan sözleşme fesihleri geçersizdir. İşe iade hakkı da bu kapsamda önemli olmaktadır. Haksız yere sözleşmesi feshedilen kişi, işe iade davası açarak iş güvencesi hakkından yararlanabilmektedir.

İşe İade Davası Nasıl Açılır?

Haksız yere bir sebep göstermeden feshedilmiş olan işçiler, kanunda belirtilen işe iade davası açma şartlarını sağladıkları sürece işe iade davası açabilir. İşverenin haklı bir sebep göstermesi, işveren ve işçinin yaptığı sözleşmesinin feshedilmesi nedeninin doğruluğunun kabul edilmesi manasına gelmektedir. Eğer işveren doğruluğu kesin olmayan ve kabul edilmemiş olan bir nedenle iş sözleşmesini iptal etmişse, işten çıkarılmış olan kişi iade davası açabilir.

İşe İade Davası Şartları Nelerdir?

İşe iade davası açabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar sağlanmadığı sürece dava açılamaz. İlk olarak işe iade davası açacak olan kişinin eski işyerinde en az 30 kişinin çalışıyor olması gerekmektedir. Eğer işveren kendi kurumu ile alakalı birden çok işyerine sahipse, o işyerlerinin toplamında en az 30 kişinin çalışması gerekmektedir.

İşe iade davası açabilmek için gereken bir diğer şart da işe iade davasını açacak olan kişinin o işyerinde en az 6 aylık bir kıdeme sahip olmasıdır. İşe iade davası açmak isteyen kişi 6 aydan az kıdeme sahipse dava açamaz.

İşe iade davası açabilmek için gereken en önemli şart ise işçinin sözleşmesinin haksız olarak feshedilmiş olmasıdır. Aksi takdirde işten çıkarılmış olan işçinin işe iade davası açma hakkı bulunmaz.

Bazı işverenler çalışan kişini sayısını az göstererek bu davadan kaçabileceklerini düşünebilirler, bu yüzden araştırmaların kapsamlı bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Kimler İşe İade Davası Açabilir?

Kanuna göre, haksız nedenlerden dolayı işten çıkarılmış olan kişiler işe iade davası açabilmektedir ve ayrıca çalışan bu işçilerin de İş Kanunu kapsamında çalışıyor olmaları gerekmektedir. Ayrıca o işyerindeki kıdemleri de en az 6 ay olmalıdır.

Kanuna göre, işveren vekili ve yardımcısı olan kişiler işe iade davası açamamaktadır. Buna ek olarak işten çıkarma ve işe yerleştirme yetkisi olan kişiler de işe iade davası açamaz. Bundan dolayı yönetici pozisyonunda olan kişilerin iş tanımlarının doğru belirlenip belirlenmediği önemlidir.

İşe İade Davası Açma Süreci Nasıldır?

İşe iade davasının süreci ile ilgili bilinmesi gerekenler 4857 sayılı İş Kanunu içinde belirtilmiştir. Bu kanuna göre, işe iade davası açmak isteyen kişiler kendilerine tanınmış olan 1 ay içinde işe iade davasını açmalıdır. Eğer süre geçerse, işten çıkarılmış olan kişinin dava açma hakkı düşmektedir. Bu 1 aylık süre ise fesih tarihinden itibaren olan 1 aylık süreç olarak belirlenmiştir.

İşe iade davası açma sırasında kişinin avukat tutma zorunluluğu yoktur. Fakat işe iade davalarının süreçleri kişi için önemli olduğundan avukat tutulması daha doğrudur. Bu süreç içerisinde bir avukat sürecin daha ilerlemesini sağlayacaktır. İşe iade davası sürecinde kişi, avukatı aracılığı ile tazminat talebi de yapabilir. Mahkemenin sonucuna göre de, tazminatın verilip verilmeyeceği belli olur. Dava kazanıldığı takdirde de kişinin işe iade işlemleri gerçekleşir.

İşe İade Davaları Hangi Mahkemelerde Açılmaktadır?

Davanın açılacağı yer, işyerinin ya da işverenin bulunduğu yerdeki mahkemelerdir. İşe iade davaları iş mahkemelerinde açılmalıdır. Eğer işyerinin ya da işverenin bulunduğu yerde İş Mahkemesi bulunmuyorsa, işe iade davaları buradaki Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılabilir.Bunu Okudunuz Mu?


ODTÜ VERİMLİLİK TOPLULUĞU 16. YÖNETİM VE MÜHENDİSLİK GÜNLERİ 4-5-6 MART'TA!
Eleman.net'in Medya Sponsoru olarak yer aldığı, ODTÜ Verimlilik Topluluğu 16. Yönetim ve Mühendislik Günleri (YMG), 4-5-6 Mart 2016 tarihlerinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi ve Ankara MEB Şura Salonu’nda “Global Dünya” temasıyla gerçekleşecek. 4 Mart 2016 Cuma günü ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek şirket workshoplarının ardından, öğrencilerce sevilen bir ünlünün söyleşisi olacak.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?