İlk İş Gününde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk İş Gününde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş arama sürecini bitirdiniz, belki sınavlara, mülakatlara girdiniz ve kabul edildiniz. Artık yeni bir işiniz var. İşe başlanılan ilk gün herkes genellikle heyecanlı ve stresli olur. Alışılması gereken yeni bir iş düzeni, yeni iş arkadaşları; öğrenilecek onlarca bilgi ile birlikte ilk gün genellikle zorlu geçer. Yeni işinizin kalıcı olmasını istiyorsanız ilk gününüzde oldukça dikkatli olmanız gerekir. İlk izlenimler genellikle çok önemli olmakta. Çalışma hayatında yeni bir başlangıç yapanlar için ilk iş gününde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili birkaç küçük tüyomuz var.

 

1) Bir Gün Öncesinde Mutlaka Dinlenmiş Olun

Yarın yeni bir işe başlayacaksınız ve çalışmadığınız son günü değerlendirmek için onlarca alternatifiniz var. Size önerimiz ise bol bol dinlenmeniz ve geceyi iyi bir uykuyla geçirmeniz. Aksi halde yorgunluk ve stres birleşince istediğiniz gibi bir intiba bırakamayacağınız kesin. Erken kalkıp mutlaka kahvaltı yapın, enerjinizi yüksek tutacak yiyecekler tercih edebilirsiniz.

 

2) Dakik Olun

Özellikle trafik problemi olan bölgelerde yaşayanlar düşündüğünüz saatten biraz daha önce yola çıkın. Geç kalmamaya özen gösterin. Dakik olmak profesyonellik işaretidir. Aynı zamanda mesai bitimine de uyun. Sürekli saati kontrol etmek ve erken çıkmak hakkınızda iyi bir izlenim uyandırmayacaktır.

 

3) Dış Görünüşünüze Dikkat Edin

İnsanların sizi ilk olarak dış görünüşünüzle değerlendirdiğini unutmayın. Abartılı makyajdan ve takılardan uzak durun. Aşırı dekolte kıyafetler ya da salaş bir tarz ilk gün için hiç uygun kaçmayacaktır. İş yerinin tarzı ister smart ister casual olsun, temiz ve düzgün giysiler güvenilirliğinizi arttırır. Renklerin insan üzerinde etkisi vardır. Örneğin toprak ve yeşil tonları güven verirken, maviler ferahlık hissi uyandırır. Çalıştığınız sektöre göre araştırma yapıp, kıyafet seçiminde bu bilgileri göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

4) Öğrenmeye Hevesli Olun

Her ne kadar ilk gün hiç kimse sizden mükemmel bir performans beklemese de sorular sorup neler yapabileceğinizi daha iyi kavrayabilirsiniz. Zorlandığınız noktalarda yardım almaktan çekinmeyin. Yetkilinizden oryantasyon isteyin, şirketin marka olarak sektöründe bulunduğu yeri, çalışma biçimlerini, yapılanmasını inceleyin. Şirketi ve yapılan işleri tanımak işe adaptasyon sürecinizi hızlandıracaktır.

 

5) Güler Yüzlü Olun

Güler yüzlü olmak diyaloglarınızı da kolaylaştıracaktır. Aşırıya kaçmadan, iş arkadaşlarınızla iş dışında sohbetlerden uzak durarak en sempatik halinizle bugünü atlatabilirsiniz. Özellikle politik sohbetlerden özellikle kaçının, kimse yeni tanıdığı birine siyasi tavrını göstermek istemez. Şımarık, laubali tavırlar sizi itici yapabilir.

 

6) Cep Telefonunuza Dikkat Edin

Cep telefonunuz mutlaka sessiz konumda olsun. Eğer telefon kullanımıyla ilgili bir kısıtlama söz konusu ise, bunu dikkate alın ve mutlaka böyle bir uygulama olup olmadığını öğrenin. Bilgisayar başında bir işiniz varsa, sosyal medya hesaplarınızla aranıza mesafe koyun. İlk günler antrenman günleridir, işe ne kadar odaklanırsanız o kadar başarılı olursunuz.

 

7) Hitap Şeklinize Dikkat Edin

Çalışma hayatının en önemli unsurlarından biri de insanlarla nasıl konuştuğunuzdur. İsimlere eklenecek bey-hanım hitapları işinizi kolaylaştırır. Daha samimi sözcükleri dış dünyadaki arkadaşlarınıza saklayın. İlerleyen zamanlarda iş yeri içinde hitap şekilleri değişebilir ancak ilk gün bir parça resmi olmakta hiçbir sakınca yok.

 

8) Sakin Olun

İnsanlara merhaba deyin. Eğer size karşılık veren olmazsa moraliniz bozulmasın. Ne de olsa henüz iç dinamikler hakkında bir fikriniz yok. Mümkün olduğu kadar sakin olun. Stresle başa çıkabildiğiniz yönünde bir izlenim yaratabilirseniz sonrasında bu durum çok işinize yarayacaktır. Olumlu bir izlenim yaratmaya çalışırken, panikleyip aksi bir durumla karşılaşmayın.

 

9) Az ve Öz Konuşun

Bütün sohbetlerinizin iş odaklı olmasına özen gösterin. Maaş ödemeleri, zamlar, mesai saatleri gibi dikkat çeken sorulardan uzak durun. Nasıl olsa birkaç güne kadar bu soruların cevabını öğrenmiş olacaksınız. Geçmiş iş tecrübelerinizle ilgili konuşmamaya özen gösterin. Özellikle eski müdürleriniz, sorumlularınız ile ilgili olumsuz cümleler kurmaktan kaçının. Tecrübeli olabilirsiniz ama her şirketin kendi kuralları olduğunu da göz ardı etmeyin. İş yerindeki dedikodu ağına katılmayın. İlk günler tarafsız olun, hatta mümkünse her zaman tarafsız olun.

 

10) Sorularınızı Listeleyin

Akılınıza takılan her türlü soruyu liste yapın. İlk günler soru sormak ne kadar kolaysa, gün geçtikçe o kadar kolay olmayacaktır. Sorularınızın cevaplarını hızlıca bulmanız işi daha çabuk kavrayacağınız anlamına gelir.

 

11) Beden Diliniz Önemli

Yapılan araştırmalar beden dilinin de sözcükler kadar önemli olduğunu kanıtlamış durumda. Güven vermek istiyorsanız beden dilinize dikkat edin. Vücudun dik olduğu duruşlar sizin güçlü ve verilen her işle başa çıkabileceğinizi gösterin. Omuz silkelemekten, tırnak yemekten kaçının. Bu tür davranışlar ilgisiz olduğunuz ya da konsantre olamadığınız şeklinde yorumlanabilir. Göz kontağı kurmaktan kaçınmayın.  İş arkadaşlarınızla yakın fiziksel temas kurmaktan, özellikler el şaklarından ve dokunarak konuşmaktan kaçının. İlk izlenim yaklaşık 30 saniye içinde oluşuyor ve beden dili de en az konuşma ve dış görünüş kadar önemli.

 

12) Ekip Çalışmasına Yatkın Olduğunuzu Kanıtlayın

Çoğu iş bireysel becerilerden çok kolektif bir çalışma biçimi gerektirir. Konuşmalarınız ben merkezci olmasın Sürekli kendinizi övmek kötü bir izlenim bırakacağı gibi karşı tarafın da sıkılmasını sebep olacaktır. Bunun yerine ekip içinde alacağınız yeri belirleyin.

 

13) Düzenli Olun

İlk günden çalışma alanınızı dağıtmamaya özen gösterin. Ne kadar düzenli olursanız o kadar dikkat çekersiniz. Kişisel eşyalarınızı yerleştirmek için personel için ayrılmış alanları kullanın. Mola alanı, yemekhane gibi ortak kullanım alanlarını temiz bıraktığınızdan emin olun. Başkalarına saygı göstermeniz işinize de saygı duyduğunuz anlamına gelir.

Sonuç olarak ilk iş gününün stresli geçtiğini herkes bilir. Yeni iş yerinizde tanıştığınız bütün iş arkadaşlarınızın o günü atlattığını aklınızın bir köşesinden çıkarmayın. Hata yapabilirsiniz ve düzeltmek için yardım isteyebilirsiniz. İlk gün size verilecek görevlerin hata payı kaldırır işler olacağını bilmelisiniz. Her geçen gün işlerin daha da kolaylaştığını göreceksiniz.

 Bunu Okudunuz Mu?


CRT Group’a Dünyanın En Büyük Kalite Ödülü!..
Kısa adı “BID” olan Business Initiative Directons (İş İnisiyatifi Yönelimleri) tarafından verilen ve dünyanın en büyük kalite zirve ödülü olarak tanımlanan International Quality Summit Award (Uluslararası Kalite Ödülü)’ın bu yılki kazananı Türkiye’den CRT GROUP oldu. New York Marriott Marquis Hotel’de düzenlenen ve bu yıl 28’inci kez verilen ödül töreni, farklı iş alanlarından liderler, profesyoneller, firma yetkilileri, ekonomi, sanat ve diplomatik misyon temsilcilerini bir araya getirdi. Tören çok sayıda medya muhabirleri, televizyon kanalları ve fotoğrafçılar tarafından yakından izlendi. BID, 117 ülkeye yayılan ve sektörlerinde kaliteye verdikleri önemle lider konumuna gelmiş kurum ve kuruluşları takdir ve teşvik etmek amacıyla her yıl “Altın”, “Platin” ve “Elmas” kategorilerinde zirve düzenliyor.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?