Asgari Geçim İndirimi Nedir

Asgari Geçim İndirimi Nedir?

Asgari geçim indirimi bir takvim yılı içerisinde kazanılan gelirden, ödenen gelir vergisinin bir kısmının devlet tarafından geri iade edilmesidir. Asgari Geçim İndirimi, 16 yaşından büyük çalışanlar için hesaplanır. Hesaplama yapılırken çalışanın medeni durumu, çocuk sayısı, çocukların yaşları gibi faktörler göz önüne alınır. Asgari geçim indirimi uygulaması 2008 yılından itibaren uygulanmaktadır. İşveren asgari geçim ödemelerinde çalışan ve devlet arasında aracı kurum görevi görür. Çalışanlar işe giriş sırasında aile bildirim formu doldurarak aile bilgilerini işverene iletirler. Bu formlar muhasebe veya insan kaynakları departmanları aracılığıyla işleme konulurlar.

Asgari Geçim İndiriminin Hesaplanması

Asgari geçim indirimi hesaplanırken geçerli olan yıllık brüt asgari ücret tutarından işçi için %50, çalışmayan eşi için %10, ilk iki çocuk için çocuk başına %7,5, dördüncü ve sonrası çocuklar için %5 indirim uygulanır. İndirim matrahı hesaplandıktan sonra %15 ile çarpılan indirimli gelir 12’ye bölünerek aylık asgari geçim indirimi tutarı ortaya çıkarılır.

Asgari Geçim İndiriminin Ödenmeme Durumu

İşveren, işçilerine asgari geçim indirimini ödemiyor ise İş Kanunu ve Vergi Usul Kanununa göre suç işlemiş olacaktır.  İş Kanunu ile belirtilen miktar kadar işçi başına idari para cezası uygulaması yapılacaktır. Asgari geçim indiriminin ödenmemesi, işçiye iş sözleşmesini haklı fesih imkanı tanır. Bu durumda işçi, bir yıldan fazla hizmet süresi varsa kıdem tazminatını almaya hak kazanır. İşçi geriye dönük asgari geçim indirimi hakkını dava açarak talep edebilir.

Doğum izni, ücretsiz izin gibi aylık alınmayan izinler sırasında asgari geçim indiriminden faydalanmak söz konusu değildir. Rapor ve izin dönemlerinde ücret alınması durumunda gelir vergisi kesintisi yapılacağı için asgari geçim indirimi hakkı devam eder. Bu noktada unutulmaması gereken ücret alınması ve bu ücret üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılmasıdır.

2017 Yılı Asgari Geçim İndirimi Tutarları

2017 yılı için belirlenen asgari geçim indirimi tutarları şu şekildedir. Bekar ve eşi çalışan işçi için 133,31 TL; evli, eşi çalışan, 1 çocuklu işçi için 153,31 TL asgari geçim indirimi hesaplanmıştır. Eşi çalışan 2 çocuklu çalışan 173,31 TL; 3 çocuklu çalışan 199,97 TL; 4 çocuklu çalışan 213,30 TL; 5 çocuklu çalışan 226,63 TL asgari geçim indirimi alır. Eşinin geliri olmayan çalışanlarda ise çocuk yoksa 159,98 TL; bir çocuk varsa 179,97 TL; 2 çocuk varsa 199,97 TL; 3 çocukta 226,63 TL asgari geçim indirimi hesaplaması yapılmıştır.  2017 yılı için asgari geçim indirimi 226,63 TL sınırını aşmayacak şekilde belirlenmiştir. 18 yaşını doldurmuş ve eğitimine devam etmeyen çocuklar ile 25 yaşını doldurmuş çocuklar asgari geçim indirimi hesaplamasına tabi tutulmazlar. Eşlerin her ikisinin de çalışması durumunda çocuklar, sosyal güvenlik haklarından yararlandıkları ebeveyninin bildirimine dahil edilirler. Yıl içerisinde asgari ücret tutarında oluşan değişiklikler asgari geçim indirimi tutarını etkilemez. Ücreti ne olursa olsun bütün çalışanlar asgari geçim indirimi tutarından eşit oranda faydalanırlar.

Asgari Geçim İndirimden Kimler Yararlanamaz?

Kazançları basit usulde hesaplanan ticaret erbapları yanında çalışanlar, özel hizmet şoförleri, inşaat sahipleri yanında ücretle çalışan inşaat işçileri, bir yıl içerisinde 6 aydan az süre Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet edenler, ücret geliri elde etmeyenler asgari geçim indirimi hakkından yararlanamazlar.

Çalışanlar Bu Konudaki Haklarından Habersiz

İşçi ya da memur olmanız fark etmeden iş yeriniz sizden aile bildirim formu istememiş ise dikkatli olun. Bu durumda asgari geçim indirimden yararlanamazsınız. Maaş bordrolarında belirtilen asgari geçim indirimi tutarını eş ve çocuk durumunuza göre kontrol edebilirsiniz. Eksik ödenen tutarları ve ayları talep edebilirsiniz.Bunu Okudunuz Mu?


Eleman.net Çalışanların Zam Memnuniyetini Araştırdı
Çalışanların yüzde 62’sine zam yok 2015’in ilk günleriyle birlikte kamudan başlayıp özel sektöre uzanan maaş zamları konusu, Türkiye gündeminde ilk sıraya yerleşti. Peki yeni zamlar çalışanların beklentilerini karşıladı mı? Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net tarafından gerçekleştirilen “2015 Maaş Zammı Memnuniyet Araştırması”, zamlara ilişkin memnuniyetsizliği ortaya koyarken, “Ne kadar performans, o kadar zam” konusunu da gündeme taşıdı. Yaklaşık 11 bin çalışan üzerinde gerçekleştirilen araştırma çalışmasına göre, çalışanların yüzde 62’si zam almadı.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?