İş Hayatında Mutlu Olmanın 7 Püf Noktası!

 

İş yerinde mutluluk İş hayatı, hangi sektör içerisinde çalışıyor olursanız olun zorlu ve stres yaratmaya uygun bir şekilde geçer.Yaptığınız işin bir masa başı işi ya da fiziksel bir aktivite gerektiren bir iş olması, her işin kendi mekaniklerine göre zorlukları olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yaptığınız işin zorluğu ve daha birçok neden ile alakalı olarak zaman zaman çalışmaya karşı duyduğunuz motivasyonunuzda azalmalar olabilir. Bu durum da devamında sizi mutsuz bir iş hayatına götürebilir. Vaktinizin büyük bir kısmını ayırdığınız iş hayatınızın mutsuz geçmesi, bütün hayatınızı etkileyecektir. Fakat yapabileceğiniz birkaç kolay adımla bu durumu tersine çevirebilir, mutlu bir iş hayatına ve verimli bir çalışmaya sahip olabilirsiniz. Size önereceğimiz bu püf noktaları yerine getirerek iş hayatınızda mutluluğu yakalamanız oldukça kolay olacak. İşte iş hayatınızda mutlu olmak için dikkat etmeniz gereken 7 püf nokta!

1. Vaktinizi İyi Kullanın

İş hayatına mutsuzluğu getiren en önemli etkenlerden birisi strestir. Eğer haftanın en az 5 gününü geçirdiğiniz iş ortamı stresli zamanlar ile geçiyorsa, bunun mutsuz bir iş hayatı yaratması içten bile değil. Stresin en büyük sebeplerinden birisi ise mevcut vakti doğru bir şekilde kullanamamaktan kaynaklanıyor. Bu nedenle mutlu bir iş hayatı elde etmek için ilk yapmanız gereken şey zamanınızı verimli kullanmak olacaktır. Bunun için vaktinizi %40 ve %60 şeklinde ayırabilirsiniz. Vaktinizin %60’lık kısmını asıl yapmanız gereken işlere ayırın. Kalan kısmın yarısını kendinize, diğer yarısını ise aniden ortaya çıkabilecek işleriniz için ayırın. Ayrıca zor ya da yapması sıkıcı olan işleri sabahın ilk saatlerinde zindeyken yaparsanız kalan vaktiniz rahat ve stresten uzak geçecektir.

2. Sıkıcı İşleri Öne Alın

Vaktinizi verimli kullanırken aynı zamanda işlerinizi zorluklarına ve sizin için sıkıcı olma durumlarına göre sıralayabilirsiniz. Zor ya da sıkıcı olan işler her zaman yapması en keyifsiz ve genelde en çok ötelediğimiz işler oluyorlar. Fakat bu işleri öteledikçe aklımızın bir köşesinde olmaya devam ediyorlar. Hal böyleyken asıl yapmanız gereken işlere de odaklanmanız güçleşebiliyor. Bu nedenle o gün yapmanız gereken işlerin bir listesini çıkarıp, zorluk ya da sıkıcı olma durumlarına göre bir sıralama yapın. Örneğin memnun etmesi zor insanlarla görüşmeniz var ise, bunu ilk önce yapmanız, omuzlarınızdan büyük bir ağırlık atmanızı sağlar. Bu sayede kalan vaktinizi rahatça diğer işlerinize verimli bir şekilde ayırabilirsiniz.

3. Hayır Demeyi Öğrenin

İş hayatının en önemli kurallarından birisi, doğru yerde ve doğru zamanda hayır diyebilmektir. Burada size ricada bulunan insanları geri çevirmekten bahsetmiyoruz. Sadece sizden istenen her şeyi mutlaka yapmak yerine, zaman zaman hayır demeniz gerektiğini unutmayın. O sırada üzerinde uğraşmakta olduğunuz önemli bir iş varken biri sizden başka bir şey rica edebilir. Fakat bu ricalar sıklaştığında can sıkıcı olmaya başlayacaktır. Bu tür durumların rutin bir hale gelmemesi ve sizi engellememesi için gerektiği durumlarda nazik bir biçimde hayır demeyi öğrenmelisiniz. Böylelikle hem gereksiz stresten kurtulur, hem de kendi işinize odaklanabilirsiniz.

4. Sağlıklı Yaşayın

Mutluluk her nerede olursa olsun önce sağlıkla başlar. Sağlıklı bir zihne ve bedene sahip olmadıkça iş hayatınızda da mutluluk sizden uzak olacaktır. Öncelikle bir uyku düzeni edinmeyi ve buna sürekli olarak uymayı deneyin. Normal bir yetişkin için günlük 7-8 saat civarında uyku yeterli olacaktır. Ayrıca sağlıklı ve mutlu bir yaşam için beslenme çok önemlidir. Sağlıklı beslenme konusunda edineceğiniz alışkanlıklar sizi bir ömür boyu rahat ettirecektir. Düzgün bir beslenme ile desteklenecek şekilde egzersiz ve spor yapılması da iş hayatına dinç ve enerjik başlamanız için çok önemlidir. Zihnen ve fiziksel olarak sağlıklı bir şekilde işe başladığınızda, o günün mutsuz geçmemesi için tahmin ettiğinizden çok daha büyük bir adım atmış olursunuz.

5. Çalışma Ortamınızı Temiz Tutun

Çalıştığınız ortamın temiz ve düzenli olması, iş motivasyonunuzu büyük ölçüde etkiler. Yaptığınız iş buna müsaade ediyor ise, örneğin bir masa başı işinde çalışıyor iseniz, mutlaka çalışma ortamınızı temiz ve düzenli tutun. Kullandığınız masanın üstü kâğıtlarla, birden fazla işe ait dosyalarla ve çeşitli evraklarla tepeleme dolu oluyorsa eğer, o ortamda mutlu bir şekilde çalışmanız oldukça zor olacaktır. O an ilgilendiğiniz işe ait olanlar dışında, masanızdaki fazlalıklardan kurtulun. Sadeliğin ve düzenin getirdiği rahatlama ile işinize çok daha rahat bir biçimde odaklanabilir ve mutlu bir şekilde devam edebilirsiniz.

6. Ufak Molalar Verin

İş hayatında yapılan ve genellikle stres, devamında mutsuzluk ile sonuçlanan eylemlerden birisi ara vermeden çalışmaktır. Çok uzun süreler boyunca tek bir şeye odaklanmak, bilgisayar başında durmak ya da bir dosyaya bakmak vücudunuzun gerilmesine ve performansınızın ciddi bir biçimde düşmesine neden olur. Sağlığınızı da bozma ihtimali yüksek olan bu çalışma şekli yerine, aralara kısa molaların serpiştirildiği bir stile geçebilirsiniz. Her yarım ya da bir saate masadan kalkıp ufak bir esneme hareketi ya da yürüyüş yapmak hem fiziksel hem de zihinsel rahatlama verecektir. Ayrıca alnınıza ve şakaklarınıza gözlerinizi kapatarak yapacağınız ufak masajlar da molanızda rahatlamanız için etkili bir yöntem olacaktır.

7. İş Sorunlarını Yerinde Bırakın

İş hayatında mutlu olmanın belki de en önemli püf noktası, iş ile alakalı sorunları iş yerinde bırakmaktan geçer. Eğer iş gününün sorunlarını kendinize ayıracağınız zamana da yayarsanız, ertesi gün sorunların üstesinden gelmenizi sağlayacak enerjiyi toplamaya vakit bulamazsınız. Mutlu bir iş hayatı, mutlu bir sosyal hayattan geçer. İş ile ilgili sorunlarınızı halledebilmek için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi toplamak yerine, o günün sorunlarını düşünmeye vakit ayırmayın. İşten ayrılmadan önce gün içinde yaptıklarınız ve sonraki gün yapacaklarınız hakkında yarım saat plan yapın ve bu planı iş dışına taşımayın. Bu sayede gece rahat bir uyku çekebilir ve ertesi güne o sorunları halletmek için yeterli enerjiyi toplayabilirsiniz. Güne enerjik başlamak, işte geçirdiğiniz vaktin mutlu ve huzurlu geçmesi için çok önemlidir.Bunu Okudunuz Mu?


İK Profesyonelleri Lider Olmanın Sırlarını Keşfetti
Eleman.net ve Nişantaşı Üniversitesi işbirliğiyle; Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net, Nişantaşı Üniversitesi işbirliğiyle, İnsan Kaynakları Eğitimi Programı düzenledi. Nişantaşı Üniversitesi Sadabad Kampüsü’nde düzenlenen İnsan Kaynakları Eğitim Programı’nda, alanlarında uzmanlaşmış yaklaşık 200 insan kaynakları profesyoneli, öğretim görevlileri ve birçok şirket yöneticisi bir araya geldi.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?