İş Görüşmesinde Yapılan 8 Hata

Uzun süredir iş arıyorsunuz ya da işiniziİş görüşmesinde yapılan hatalar değiştirmek için elinize bir fırsat geçti. İş ile aranızdaki tek engel yapacağız son görüşme. İş görüşmesini lehinize çevirmekte, berbat etmekte elinizde. İş görüşmesi kendinizi ortaya koymak için size verilmiş bir fırsat. Uzmanlara göre iş görüşmesi sırasında en çok yapılan hatalar şunlar:

1. Görüşmeye Geç Kalmak                                                                       

Yapılacak en büyük hata iş görüşmesine geç kalmak olacaktır. Görüşmeye geç kalan biri, iş sırasında da geç kalacaktır. En iyisi görüşmeye gidilecek lokasyonun tespit edilmesi, hatta daha önceden bölgeye ulaşım hakkında bilgi edinilmesidir. İmkanınız varsa görüşme için bir parça erken gidebilirsiniz, geç kalmaktan iyidir.

2.  Doğru Kıyafet Seçimi

Her iş yerinin kendine özgü giyim kuralları vardır. Eğer iş görüşmesine gittiğiniz şirketin genelinde günlük kıyafet kullanılıyorsa, kot pantolon seçebilirsiniz. Ancak kurumsal bir işletme ise mümkünse iş yaşamına uygun kıyafetler tercih edin. Kadınlar için ise aşırı makyaj ve dekolte olumsuz bir etki yaratacaktır. Kıyafet tarzı ne olursa oldun giydiklerinizin ütülü ve temiz olmasına özen gösterin.

3. Firma Hakkında Bilgi Edinin

Görüşmeye çağrıldığınız firma hakkında bilgi edinin. Seçiminizin rastgele olmadığını belli edin. Firmanın faaliyet alanını ve çalıştığı sektörü bilirseniz size sorulan soruları daha rahat yanıtlayabilirsiniz.

4. Konuştuğunuz Kişiyi Dinleyin

Mülakata girdiğiniz kişi ile göz kontağı kurun ve size söylediklerini dinleyin. Bütün ilginiz görüşme üzerinde toplansın. İlgisiz tavırlarınız işe kabul edilmenizin önüne geçecektir.

5. Eski İş Deneyimlerinizi Yeteri Kadar Kullanın

Asıl olan çalışma hayatınızın size kattığı yeteneklerdir. Eski iş arkadaşlarınız ya da üstleriniz hakkındaki dedikoduya varacak olumsuz görüşlerinizi kendinize saklayın.

6. Soru Sorun

İş ile ilgili sorular sorun. Görüşmeyi işveren tarafına bırakmak imajınız için iyi olmayacaktır. Ortaya çıkan portre kendine güveni olmayan biri olacaktır. Unutmayın, işin bir parçası sizin sorumluluğunuzda olacaktır ve işleyişin devamı için sorumluluk alabilecek kişiler tercih edilir. Kendinizden emin olun.

7. Gereksiz Konuşmalardan Kaçının

Bu işe ihtiyacınız olabilir ancak abartılı anlatımlar karşı tarafın size olan ilgisini kaybettirir. Doğru bir ifade ve beden dili ile yapacağınız görüşme hanenize artı puan olarak dönecektir.

8. Selamlaşmayı Unutmayın

Görüşmeye başlamadan önce görüşme yapacağınız kişiyle selamlaşmayı ve el sıkışmayı unutmayın. Özgüvenin ilk belirtisi kendinden emin tavırlardır.

İş görüşmeleri genellikle görüşmeye giden kişi için gerginlik yaratır. Görüşmeye gitmeden önce sabah ılık bir duş almak, rahatlatıcı bir bitki çayı içmek, geceyi dinlenmiş geçirmek faydanıza olacaktır. Yorgun ve bitkin bir görüntü negatif bir etki yapacağı gibi, kişinin psikolojisini de olumsuz etkileyecektir. Bunu Okudunuz Mu?


İş Göremezlik Parası Nedir
Ülkemizde kanunlar kapsamında ihtiyacı olan kişilere çeşitli adlar altında yardımlar yapılmaktadır. İş göremezlik parası ya da diğer adı ile rapor parası da bunlardan birisidir. Çeşitli şartlar sağlandığı sürece kişilere geçici iş göremezlik parası ödenir. İş göremezlik parasının oranları kişilerin son aldıkları maaşlara göre değişiklik göstermektedir.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?