Watsons: Uygun işe uygun insan alıp, geliştiriyoruz!

Bu ayki röportajımızı Watsons İnsan Kaynakları Müdürü Ceren Eyüpoğlu ile gerçekleştirdik. İnsan kaynakları ve işe alım süreçleriyle ilgili konulara değindik. Keyifli okumalar dileriz.

Şirketinizin çalışma alanları ve yapılanmasıyla ilgili bilgi verir misiniz?

Watsons Türkiye, 75’den fazla şehirde 300’den fazla mağazası ile Türkiye’nin önde gelen güzellik ve bakım ürünleri zincirlerinden biridir. 2500’ün üzerinde Watsons personeli ile sunduğumuz ürünler ve hizmetler yardımıyla müşterilerimizin hayatında pozitif bir fark yaratmayı hedefliyoruz.

İnsan Kaynakları departmanınız kaç kişiden oluşuyor? Görev dağılımı veya organizasyon yapısı ne şekilde?

Insan Kaynakları fonksiyonumuz, Mağaza ve Merkez Ofis/Dağıtım Merkezi olmak üzere iki ana başlıkta değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra Eğitim & Gelişim, Bordro ve Özlük, İK Bilgi Sistemleri, İdari İşler ekiplerimiz de İnsan Kaynakları Fonksiyonumuzun altında yer almaktadır.  

En çok hangi pozisyon(lar)da işe alım yapıyorsunuz? Bu süreçte nelere öncelik veriyorsunuz?

Mağaza açılışlarımızın hızlı bir şekilde devam etmesiyle beraber en çok Satış Danışmanı işe alımı gerçekleştiriyoruz. Saha ekiplerinin büyümesine paralel olarak merkez ofis ve dağıtım merkezi kadrolarında da yeni arkadaşlarımız aramıza katılmaya devam etmektedir. İşe alımda pozisyona bağlı olarak yetkinlik bazlı sistemler kullanıyoruz; aşamalı mülakatlar yapıyor; gerekli pozisyonlarda kişilik envanteri uyguluyoruz. İleriye dönük hedefi olan, yükselme isteğine ve potansiyeline sahip, pozitif enerjisi olan kişileri tercih ediyoruz. İşin gerektirdiğinden fazla yetkinlik ve kapasiteye sahip kişileri değil; Uygun işe uygun İnsan alıp, geliştiriyoruz. Kişilerin güçlü yönlerini keşfedip, bunları kullanabilecekleri ve daha da geliştirebilecekleri görevlere getiriyor; ek sorumluluklar veriyoruz.

Sizce sektörde oluşan pozisyon açıkları veya meslek grupları nelerdir? 

Sektörde oluşan pozisyon açığı, yetişmiş, tecrübeli mağaza çalışanlarıdır. Watsons olarak, 2 yıl önce kurulan Watsons Akademi’den mezun olan çalışanlarımız ile bu ihtiyacımızı karşılamaya çalışmaktayız.  

Faaliyet gösterdiğiniz sektörün zorluklarından ve fırsatlarından bahseder misiniz?

Perakende sektörünün hızla büyümesi ve bu büyümeyi devam ettirecek olmasını fırsat olarak değerlendirebiliriz. Bu alanda çalışanlar bu sektör içinde hem dikey olarak hızla yükselebilir hem de yatay olarak birçok farklı perakende deneyimini kendine katabilir. Perakende, çalışana sadece satış değil satış ile ilgili olan pazarlamadan muhasebeye depolama yöntemlerine ve ürün sergilemeye kadar birçok başlığı öğreten zengin bir sektördür.  Sektörde giderek artan rekabeti de göz ardı etmemeliyiz. Sektördeki rekabete karşılık vermek için perakedenin dinamiklerine ayak uydurmayı başarmalıyız. 

Çalışanların motivasyonu ve çalışan bağlılığını ne gibi çalışmalarla sağlıyorsunuz?

Watsons Türkiye çalışanları, yüksek performans odağı ile çalışırken aynı zamanda samimi ve keyifli bir çalışma ortamı içinde bulunmanın rahatlığını yaşıyorlar. Özel gün kutlamaları, yılbaşı partileri, spor etkinlikleri, piknikler, sosyal sorumluluk projelerine katılım ve daha birçok aktivite ile çalışmalarımız daha da renkleniyor. Bununla beraber, çalışanlarımıza kişisel gelişim ve mesleki eğitimler konusunda e-learning platformu ve yüzyüze eğitimlerle destek olarak onların gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. 

Gelecek yıl için işe alım planlarınız nasıl? İK olarak hedeflerinizde gündeminizde neler var? 

Gelecek yıl hız kesmeden mağaza açılışlarımız devam edeceği için iş planlarımızı bu doğrultuda yapmaktayız. İşkur ile yürüttüğümüz yeni mezun yetiştirme programına gelecek yıl da devam ediyor olacağız. Bu sayede Merkez ofis ekibimize dahil olan genç ve yetenekli pek çok yeni mezun arkadaşımız Watsons’ta çalışmaktadır. 

Günümüzde işe alımlarının ve devamındaki süreçlerin bir çoğu dijital platformlardan sağlanıyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Her geçen gün dijitalleşen dünyada birçok süreçte olduğu gibi HR süreçlerinde de dijitalleşme trendini görüyor ve yaşıyoruz. Burada önemli olan dijitalleşmeye ayak uydurmak, bunu bir itici güç olarak kullanmaktır. 2018 itibariyle biz de dijitalleşmeye daha fazla odaklanacağız. Bu sene başladığımız ‘Teşekkür Ettim’ projesi bu konuya bir örnek olabilir. Watsons olarak, şirketimizde teşekkür kültürünü geliştirecek, şirket içi iletişimimizi güçlendirerek motivasyonumuzu arttıracak bir dijital platformun kullanımına bu sene başladık.  Çalışanların birbirlerine online ortamda teşekkür edebilmelerini sağlayan bu dijital platform ile çalışanlar birbirlerine teşekkür ettikçe puan alıyor, aldıkları puanlarla ödül kazanabiliyorlar. 

Bu zamana kadar sizi tetikleyen veya heyecanlandıran ik projesi ne oldu? 

Bu sene başladığımız ‘İşte Ben İşte Arkadaşım’ projemiz ekip olarak bizi çok heyecanlandıran bir proje oldu. ‘İşte Ben İşte Arkadaşım’ platformu ile birlikte hem mevcut çalışanlarımızın şirket içi diğer bölümlere geçişi için fırsat yaratıldı hem de çalışanlarımızın referans oldukları kişilerin şirket bünyesine katılmaları için olanak sağlandı. Projenin, rotasyonu destekleyen bir proje olması da çalışanlarımız açısından ilgiyle karşılandı. 

Son olarak sizinle çalışmak isteyen adaylara vereceğiniz tavsiyeler nelerdir? İş hayatındaki ilhamları sizce neler olmalıdır?

Perakende sektöründe yer almak isteyen adaylara önerim, bu sektördeki gelişmeleri ve başarılı firmaları yakından takip etmeleridir. Ekibimizde genç, dinamik, yaratıcı, nitelikli arkadaşlara yer vermeyi istiyoruz. Bu ekibin bir parçası olmak isteyenler, web sitemizden ve kariyer portallarından ilanlarımızı takip edebilir, mağazalarımızdan başvuru yapabilirler. Bunu Okudunuz Mu?


İstanbul Gençlik Fuarı Başlıyor!
İstanbul, 14-19 Mayıs tarihleri arasında çok güzel bir programa ev sahipliği yapıyor: İstanbul Gençlik Fuarı İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nin (İBB) desteğiyle hazırlanan fuarda sivil toplum kuruluşları, dergiler, yayınevleri, üniversiteler, spor, kariyer ve kamu kurumları yerlerini alacak; kurulan stantlarla katılımcılar buluşacak. "Gönüllülük" temasıyla Yenikapı Sahili`nde gerçekleşecek fuarda GENÇ Dergisi ve Uluslararası Genç Derneği (UGED) tanıtım-irtibat stantları da hazır bulunacak.  Tanıtım Sponsoru olarak destek sağladığımız etkinlikte Eleman.net olarak standımızla yer alacağız.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?