İş Hayatınızda Motivasyonunuzu Arttıracak 10 Kitap!

Hepimizin çalışma hayatında enerjimizin düştüğü, hızımızı kaybettiğimiz veya işe karşı isteksizleştiğimiz dönemler vardır. Bazen yeni bir gelecek yaratmak veya içimizdeki girişimci ruhunu tetiklemek için motive olmaya ihtiyacımız olabiliyor. İşte tam da o zamanlarda bizi harekete geçirecek, farklı bir bakış açısı ile bakmanızı sağlayacak en iyi 10 kitaba yer verdik.
 
Unutmayın; Büyük şirketlerin kuruluşunda küçük adımlar ama büyük fikirler vardır. Bu fikirler için de ilham aldıkları kitaplar olmazsa olmazlarıdır.

 
1) Günden Kalanlar | Kazuo Ishiguro

 
İngiliz malikânelerinin ihtişamını yitirdiği dönemin son büyük baş uşaklarından biridir Stevens. Amerikalı yeni işvereninin arzuladığı düzeni kurmak için birlikte çalıştığı eski kâhyayı ziyaret etmeye karar verir ve İngiliz taşrasında bir yolculuğa çıkar. Yol boyunca karşılaştığı manzaraların ve insanların yarattığı izlenimler anılarıyla ve mesleğinin gereklerine dair düşünceleriyle birleşerek, özenle bastırdığı duygularını ortaya sererken, hayatını idealleri uğruna harcayan Stevens basmakalıp fikirleri ve saplantılarıyla eşsiz bir kahramana dönüşür. 
 
Aynı zamanda Amazon kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos en sevdiği kitaplar arasındadır.
 
 
 
 
2) The Tipping Point - Kıvılcım Anı | Malcolm Gladwell
 
Kıvılcım ânı (Tipping Point) bir fikrin, bir trendin veya bir davranış biçiminin, herhangi bir nedenle bir eşiği aştıktan sonra hızla yayılmaya başladığı o büyülü noktadır. Tıpkı tek bir insanın bir grip salgınını başlatabilmesi gibi, belli belirsiz bir dokunuş da bir akımın önünü açabilir, bir ürünü çok popüler kılabilir veya toplumsal eğilimlerde ani bir sapmaya neden olabilir. Çevrenize şöyle bir bakın. Değişime kapalı, katı bir yer gibi görünebilir. Ama öyle değil. Doğru noktaya yapılacak en küçük bir dokunuşla bir kıvılcım çakabilir.
 
Lockheed Martin şirketinin CEO'su Marillyn Hewson personellerine ilham vermesi gerektiği zamanlarda Malcolm Gladwell'in bu kitaptan alıntılar yaptığını söylüyor.
 
 
 
 
3) Checklist Manifesto - İşler Nasıl Doğru Yapılır | Atul Gawande  
 
Daha uzun süre eğitim görüyor, daha fazla uzmanlaşıyor, daha ileri teknoloji kullanıyor ama yine de hata yapıyoruz. Ve bunun nedeni son derece basit: artık sahip olduğumuz bilgi hacmi ve karmaşıklık düzeyi, bireyler olarak bu bilgiyi tutarlı, doğru ve güvenli biçimde iletme becerimizi aşmış durumda. Checklist Manifesto, yaşamımızdaki karmaşıklığın doğasını irdeleyen, merak ettiren ve eyleme geçirten bir kitap. İşini doğru yapmak isteyen herkes için ideal bir kitap.
Twitter ve Square kurucusu Jack Dorsey özellikle işe alımlarda sık sık bu kitaptan alıntılar yapıyor. 
 
 
 
 
 
4) Lean In - Sınırlarını Zorla | Sheryl Sandberg
 
‘Sınırlarını Zorla’ herkesi ama özellikle girişimci ruhlu kadınları etkileyecek bir kitap. Azimle profesyonel hayatta kalmak için direnen kadınlara cesaret verecek. Bu kitap yayınlandığında Cisco'nun CEO'su John Chambers bu kitabı iş dünyasındaki kadınları cesaretlendirmesi bakımından büyük bir fırsat olarak görmüş ve kitabın her bir kopyasını üst düzey yöneticilerine dağıtmış.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
5) 100 $'lık Başlangıç  | Chris Guillebeau Guillebea 
 
‘Bir yaşam kurmanın, sevdiğiniz işi yapmanın ve yeni bir gelecek yaratmanın yolunu yeniden icat edin.’ Kitabın kapağından da anlayacağınız üzere iş hayatında sizi fazlasıyla motive edecek ve bahanelerinizin arkasından çıkarak her an harekete geçmeniz için girişimcilerin hayat hikayelerinden kesitler sunuyor. Az bir parayla yeni bir iş kurmak için denenmiş, etkili, açıklayıcı ve kullanışlı tavsiyeleri bu kitapta bulabilirsiniz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
6) İlham Veren | İlham Süheyl Aygül  
 
Son yedi senedir beyaz yakalı serisi üçleme kitabıyla çalışma hayatına hazırlanan ve yol alan beyaz yakalılara, CHO (Chief Happiness Officer) modeli ile entelektüel sermayesini geliştirmek isteyen kurumlara, "İnsan Kaynakları Bakanlığı Kurulsun" ve "Yetenek ajansları açılsın’ gibi önerileriyle HR dünyasındakilere ilham veren bir eser. Farkındalık yolculuğu için ilham veren öneri, öykü ve kahramanlarla dolu İlham Veren'in sayfaları arasında içinize doğru yol alacaksınız. 
 
 
 
 
 
 
 
7) Mor İnek | Seth Godin 
 
Aynı zamanda Squidoo’nun kurucusu ve CEO’su ve dünyadaki en popüler pazarlama blogunun sahibi olan Seth Godin başarının anahtarının göze çarpmak için farklı bir yol bulmak olduğunu söylüyor. Bugünün yeni ekonomisinde şirketlere farklılaşmanın yolunu gösterip yok olmaktan nasıl kurtulacaklarını anlatıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
8) Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcinin El Kitabı |  Guy Kawasaki 
 
Sermaye oluşturmaktan doğru insanların işe alınmasında, konumlanmadan bir marka yaratmaya, yönetim kurulunu yönetmekten çevrenin genişletilmesine kadar bu kitap bir girişimcilik sanat rehberi olacaktır. Bu kitap; geleceğin büyük şirketlerini garajlarda yaratan gençler, kurumsal şirketlerde çalışıp da yepyeni ürün ve hizmetleri piyasaya süren yürekli ruhlar, vakıflar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar kuranlar için.
 
 
 
 
 
 
 
 
9) Sıfırdan Bire| Blake Masters & Peter Thiel  
 
PayPal'ın kurucu ortaklarından ve Facebook'un yatırımcılarından biri olan girişimci Peter Thiel öncelikle yaşadığımız çağa dair çok sıradışı bir önermede bulunuyor: "Küçük mobil cihazlar bize her ne kadar birer mucize gibi görünse de aslında teknolojik açıdan durgun geçen bir çağda yaşıyoruz." Elbette bilgi teknolojileri günden güne hızla gelişiyor ama ilerleme neden sadece Silikon Vadisi ya da bilgisayarlarla sınırlı kalsın ki? İlerleme her endüstri ve sektörde gerçekleştirilebilir bir süreçtir ve başarıya ulaşmak için ihtiyacımız olan tek şey özgün bir fikre sahip olmaktır.
 
Yeni bir şey yapmaktansa var olanı kopyalamak her zaman daha kolaydır. Ne var ki, nasıl yapıldığını bildiğimiz bir şeyi yeniden yapmak dünyayı 1'den n'e götürür. Ama yeni bir şey yaptığınızda 0'dan 1'e gidersiniz. Hep beraber rekabetten kaçacaksınız çünkü ortaya koyacağınız şey benzersiz olacak.
 
10) Çizginin Dışındakiler| Malcolm Gladwell 
 
Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor.
 
 


Bunu İzlediniz Mi?


İş Görüşmesinde Başvuru Yapan Kişi Ne Tür Sorular Sormalı?
İş görüşmelerinde mülakatı yapan insan kaynakları yetkilisine verdiğimiz cevaplar kadar, şirket yapısı, çalışma koşulları ve üstlenilecek sorumluluklar noktasında yönelttiğimiz soruların da ayrı bir önemi taşıyor. Görüşmelerde şirket yetkilisine sorulabilecek soruların içeriği ve zamanlaması konusunu İnsan Kaynakları Müdürü Jülide Erdal Üngör ele aldı. İş görüşmesinde başvuru yapan kişi ne tür sorular sormalı? ..

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?