''Başarı Senden, Tebrik Hepimizden'' Gökhan Orakçıoğlu

Bu ay röportajımızı Boyner Büyük Mağazacılık İnsan Kaynakları Direktörü Gökhan Orakçıoğlu  ile gerçekleştirdik. İnsan kaynakları ve işe alım süreçleriyle ilgili konulara değindik. Keyifli okumalar dileriz.
 
• Şirketiniz ve sektörünüz hakkında genel bilgi verebilir misiniz?                           
 
Türkiye'nin halka açık, gıda ve elektronik dışı en büyük perakende grubu Boyner Grup’un amiral gemisi ve Türkiye’nin lider mağaza zinciri olarak 38 ildeki 119 mağazamız ve 300 bin m2’ye ulaşan satış alanımızla faaliyet gösteriyoruz. Boyner ve YKM, Boyner Sports ve Boyner Outlet olmak üzere 3 ayrı mağazacılık konseptimiz bulunuyor. Zengin ürün seçkimizle bir ailenin tüm ihtiyaçlarını tek bir noktadan karşılayabileceği bir alışveriş destinasyonuyuz. Kadın, erkek, çocuk, aktif-spor giyimden ayakkabı ve aksesuara, kozmetikten ev dekorasyon ürünlerine farklı kategorideki pek çok yerli ve yabancı marka ürünü aynı çatı altında müşterilerimizle buluşturuyoruz. AVM’ye ziyareti artıran ve her AVM’de mutlaka bulunması arzu edilen, “Achor” olarak adlandırılan mağazalardan biriyiz. 
 
Boyner Büyük Mağazacılık’ın Çarşı olarak kurulduğu 1981 yılından bugüne kadar Türkiye’de perakende sektöründe inanılmaz bir değişim yaşandı. Son 10 yıldır yabancı markaların pazara girmesi, Türk markaların gelişmesi ve AVM sayılarının artması ile sektör oldukça büyüdü. Böyle bir evrende perakende sektöründe çalışma imkanı da arttı ve perakende en çok istihdam sağlayan sektörlerden biri haline geldi.
 
• Faaliyet gösterdiğiniz sektörün zorluklarından ve fırsatlarından bahseder misiniz?
 
Perakende sektöründe son yıllardaki rekabet koşullarının artması ve piyasa şartlarındaki hızlı değişkenler, iş önceliklerimizi oldukça dinamik bir yapıda yönetmemizi gerektiriyor. Bu hızlı değişimlere uyum sağlamak hem zor hem de kendi içinde bireysel ve kurumsal fırsatları da barındırıyor. 
 
• Şirketinizde kaç kişi görev yapıyor? Son zamanlarda en çok işe alım yaptığınız pozisyon hangisi?
 
Merkez ofisimiz ve mağazalarımızda 6.000’den fazla çalışanımızla hizmet veriyoruz. En çok işe alım yapılan pozisyonumuz “Satış Danışmanı”
 
• Tabi ki poziyon bazlı değişiklik gösterecektir ancak kurum kültürüne uygun olarak işe alacağınız kişilerde ne gibi özelliklere dikkat ediyorsunuz? Öncelikleriniz neler?
 
Yaratıcı, yenilikçi, dinamik, müşteri ve satış odaklı, modayı seven, keyifle çalışmak isteyen takım arkadaşları arıyoruz. Boyner gibi büyük bir yapıda iyi bir kariyer yapabilmek için yaptığınız işi gerçekten severek ve isteyerek yapmanız çok önemli. Bizler de özellikle adaylarda bu kriterlerin olmasına dikkat ediyoruz. Amacımız, bizim hızımıza ve istekliliğimize sahip arkadaşlarımızı bünyemize kazandırmak. 
 
 
• Sizce kalifiye eleman ihtiyacı sorunu nasıl çözülebilir?
 
Bu konuda perakende sektörüne büyük görev düşüyor. Sektörde faliyet gösteren markalar olarak öncelikle, perakendecilik ve mağazacılığın gerçek alamda bir meslek olduğunu herkese anlatmamız ve insan kaynağına yatırım yapmamız gerekiyor. Rekabetin artması ve insan kaynağına yapılan bu yatırım, perakendeciliğin özellikle genç nüfus tarafından bir meslek olarak algılanmaya başlamasına yol açacaktır. Bu da beraberinde gelişimi ve kalifikasyonu sağlayacaktır. 
 
• Çalışan bağlılığı ve çalışanlarınızın motivasyonlarını artırmak için neler yapıyorsunuz?
 
Bugün perakende sektöründe faaliyet gösteren markaların en çok zorlandığı alan, çalışanları sektörde uzun vadeli istihdam edememek. 
 
Boyner İnsan Kaynakları departmanı olarak çalışanlarımıza kariyer fırsatlarını doğru bir şekilde okuyarak işe aidiyet duygusunu oluşturmanın önemine inanıyoruz. Bu doğrultuda; çalışanlarımız için hem kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak eğitim ihtiyaçlarını hem  mesleki eğitim ihtiyaçlarını karşılıyor, dinamik performans araçlarıyla iş sonuçlarına göre kariyer planları gerçekleştiriyoruz. Yönetici Yetiştirme Programımız olan Boyner Lider kapsamında, bu alanda kariyer yapmak isteyen adaylarımızın mesleki ve yönetsel becerilerini, farklı araçlarla destekliyoruz. Çalışanlarımızın büyük çoğunluğu gençlerden oluşuyor. Genç arkadaşlarımızın hayata bakışını ve tercihlerini önemsiyoruz. 
 
Şirketin başarıları fark etmesi, ödüllendirmesi ve takdir etmesi, eğitim ve geliştirme olanakları sunması da uzun vadede bağlılık oluşturmak açısından oldukça önemli. Tabii bu sürecin adil, objektif ve şeffaf olarak yürütülmesi de son derece önemli. “Boyner’de kariyer var” sloganıyla başlattığımız kariyer programı yaklaşık 2 yıldır devam ediyor. İç terfileri destekleyen, yetenekli çalışanlarımızı öne çıkartan, ekiplerimizde liderler yetiştiren, net kariyer haritaları ile şeffaf ve adil bir sistem sunan “Boyner’de Kariyer Var” ile mağaza çalışanlarımızın kariyerlerinin her adımında yanındayız.
 
Takdir ve ödüllendirme programımız “Başarı Senden, Tebrik Hepimizden”, öne çıkan ve fark  yaratan çalışanlarımızı ödüllendiriyor, aynı zamanda değerlerimizi destekleyen ekip  çalışması ve liderlik gibi konulara da odaklanıyor. 
 
 
• İK olarak gelecek dönem hedefleriniz neler?
 
İnsan Kaynakları olarak ajandamızın en önemli konuları arasında organizasyonel verimlilik, yeteneğe odaklanma ve sürdürülebilir performans bulunuyor. 


Bunu Okudunuz Mu?


İş Yaşamındaki Stresle Başa Çıkmanın Yolları
İş hayatında en çok karşılaşılan ve ortaya çıkması için birçok farklı sebebin bulunduğu şeylerden biri de strestir. İş yerinde stresin var olması mobbing, zaman baskısı, iş yükü fazlalığı, yönetici ve çalışan arasındaki sürtüşmeler, konsantrasyon bozukluğu, taciz, ayrımcılık, iş güvenliği, uykusuzluk, kötü beslenme, iş tatminsizliği, iletişim zayıflığı, yapılan işin karşılığını alamama vb. sebeplerin varlığından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte her hastalığın altında stres ve kaygı gibi hislerin yattığı da görülmektedir.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?