İş ilanları, iş arayan adayların aradığı işe ulaşabilmesini sağlayan ilanlardır. İş ilanları eleman arayan firmalar tarafından internet ortamında, gazetelerde yada çeşitli kaynaklarda yayınlanabilir. Firmalar sitemizde iş ilanları yayınlayabilmektedir. İlan eklemek isteyen firmalar "ilan yayınla" linki ile iş ilanları ekleyebilmektedir.

Yayınlanan iş ilanları firma iletişim bilgilerini içermelidir. Yayınlanan iş ilanları aranan pozisyonu açık bir şekilde anlatmalıdır. Mümkünse yayınlanan ilanlar aylık verilecek ücret, sosyal haklar gibi bilgileri içermelidir. Yayınlanan ilanda, ilanlara son başvuru tarihi bulunması adaylar için iyi olacaktır. Aranılan eleman acil olarak aranıyorsa ilan detayında belirtilmelidir. Böylece hali hazırda bir işte çalışan ve çalıştığı işten hemen ayrılamayacak olanlar bu durumu gözönünde bulundurabilirler.

İş ilanları yayınlayan siteler İş Kurumu'ndan izin almalıdır

İş ilanları yayınlayan siteler İş Kurumu'ndan izin almalıdır. İş ilanlarına başvuru yapmadan ilgili sitenin izin belgesinin olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

İş ilanlarına uygunluğunuzdan emin olun

İş ilanlarına başvuru yapmadan önce iş ilanında belirtilen kriterlere uygun olup olmadığınızı yeniden gözden geçirmelisiniz. Uygun olmadığınız iş ilanına yaptığınız başvuru hem size hemde ilanları yayınlayan firmalar zaman kaybettirecektir.

İş ilanlarına başvuru yaparken ön yazı kullanın

İş ilanlarına başvuruda bulunurken ön yazı eklemeniz sizi diğer başvurulardan farklı kılabilir. Özgeçmişten önce, ön yazıyı gözönünde bulunduran firmalar mevcuttur. Dikkat çekici bir ön yazı ile işverenin dikkatini çekebilirsiniz.

İş başvurunuzda referanslar bölümüne dikkat edin

Başta yeni mezunlar olmak üzere bazı adaylar, iş ilanına başvuruda bulunurken referansları ile ilgili olarak yanlış yada abartılı bilgiler verebilmektedir. Birçok firma bu bölüme önem vermektedir. Bazı firmalar bu bölümünde yazdığınız bilgileri doğrulamaktadır. Eğer referanslarınız doğrulamaktaysa yolun çoğunu katetmiş sayılırsınız. Bu aşamadan sonra referanslarınızdaki yanlış verdiğiniz bilgi sebebi ile işi kaybedebilirsiniz. Eğer referansınız yoksa bu bölümü boş bırakmanız daha doğru olacaktır.

İş ilanlarına başvururken deneyimlerinizi öne çıkarın

Başvuru yapmak istediğiniz ilanda belirtilen konularda deneyim sahibi iseniz, deneyimlerinizi öne çıkarabilirsiz. Özgeçmişinizi hazırlarken deneyimlerinizi doğru ve özetle yazmaya özen gösteriniz. İlanda belirtilen konudaki deneyiminize öncelikli olarak önem verdikten sonra diğer deneyimlerinizi de önemli belirtmelisiniz.

Özgeçmişinizde projelerinize önem verin

Birçok firma özgeçmiş değerlendirme sırasında adayın projelerine dikkat eder. Özellikle yeni mezun veya deneyimsiz adaylarda dikkat çekmektedir. İş ilanlarına başvurmadan önce özgeçmişinizdeki projeler bölümünüzü bir kez daha düzenleyiniz.

İş ilanlarındaki yabancı dil bilgisine dikkat edin

İş ilanları yayınlayan firmaların birçoğu yabancı dil bilgisine önem vermektedir. İlanlara başvurmadan önce firmanın istemiş olduğu şartlara uygun olduğunuzdan emin olmalısınız.

Engelli adaylar, engel derecesini belirtmelidir

Engelli adaylar için yayınlanan iş ilanları özel olarak belirtmektedir. Engelli adaylar, engel derecesini ve İşkur belgesi olup olmadığını belirtmelidirler. Belirttikten sonra iş ilanlarına başvuru yapmalıdırlar.

Sertifika bilgilerinizi girin

Sahip olduğunuz sertifika / belgelerinizi özgeçmişinizde belirtmeniz sizlere fayda sağlayacaktır.

/

ilanlar

/

iş ilanları

/ iş ilanları