Pozisyon
 (1 Seçim)
Tornacı
Bölüm
 (0 Seçim)
Sektör
 (0 Seçim)
Cinsiyet
 (0 Seçim)
Çalışma Şekli
 (0 Seçim)
Tarih
 (0 Seçim)
Diğer Seçenekler
(0 Seçim)
marker

Tornacı iş ilanları

Tornacı Arayanlar

En yeni Tornacı iş ilanları ve eleman ilanlarına Herkesten Önce Sen Başvur!

Tornacı İş İlanları

Tornacı iş ilanları

Tornacı, torna tezgahı denilen iş makinelerinde çalışan ve imalat resmine veya numuneye uygun olarak üretim yapan kişi olarak tanımlanabilir. Torna kullanan personellere özellikle üretim sektöründe çok fazla ihtiyaç duyulur. Tornacı, başka bir ismiyle torna tezgah işçisi, için iş ilanları neredeyse her zaman karşımıza çıkabilir çünkü çalışma alanı oldukça geniş bir iş koludur, neredeyse tüm fabrika ve atölyelerde iş bulmak mümkündür. Tornacı olarak çalışan kişiler genellikle üniversal, masa, saatçi, freze gibi farklı torna tezgahlarının hepsini kullanabilir. CNC olarak adlandırılan otomatik tornalar için ise ek olarak bilgisayar bilgisi ve program yetkinliği aranabilir.

14 yaşını doldurmuş, en az ilköğretim okul mezunu kişiler, bünyesi ve sağlık durumu bu mesleğin gerekliliklerini yerine getirmeye uygun olduğu sürece tornacı olarak işe girebilirler. Alanında uzman olmak isteyenler meslek lisesi ya da mesleki eğitim kurumları tarafından verilen eğitimler ile bilgilerini pekiştirebilirler. Çıraklık ile başlayan tornacılar belirli bir yıl ve deneyim sonrası ustalık unvanını almaya hak kazanır. Deneyim düzeyi ne olursa olsun yetenekli tornacı alımı sürekli olarak gerçekleşir. Mavi yaka ve ara elemanların işveren ile buluşturulmasında lider pozisyonunda olan Eleman.net sitesinde yer alan farklı deneyim ve özelliklere sahip güncel tornacı iş ilanlarına yıl boyunca rastlamak mümkündür.

Tornacı İş İlanlarında Aranan Özellikler Nelerdir?

Tornacılık mesleğinde verilen işi zamanında yapabilmek, ölçü ve teknik resim okuyabilmek önemlidir. Tornacı arayan iş yerleri az çok aynı olsa da firmalar genellikle kendi iş kollarına uygun başka özellikler isteyebilir. Deneyim ve tecrübenin ön plana çıktığı torna ustası pozisyonu için gereken şartlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Torna cihazını veya bu prensiple çalışan cihazlar hakkında bilgi sahibi olmak,
  • Uygun kesici takımın seçilmesini, bilenip ayarının yapılmasını sağlamak,
  • Verilen işleri zamanında tamamlamak ve teslim etmek,
  • İş disiplinine ve gerekli sorumluluğa sahip olmak,
  • El ve göz koordinasyonunu sağlayabilmek,
  • Tezgahın çalışması için gerekli ayarlamaları yapabilmek,
  • Tezgahın gerekli bakımlarını yaparak sorunsuz çalışmasını sağlamak,
  • İş güvenliği ve sağlığı kapsamında çalışmalarını sürdürmek ve gerekli önlemleri almak,
  • Makinelerle çalışmaya ilgili olmak, ölçüm cihazı ve kesici aletleri dikkatli ve doğru kullanabilmek.

Tornacı Hangi Sektörlerde Çalışır?

Tornacı arayan kurumlar, genellikle talaşlı imalat olarak adlandırılan işleme sektöründe yer alan kurumlardır. Otomotiv, savunma, havacılık ve benzeri pek çok sektöre üretim yapan firmalar torna operatörü çalışana ihtiyaç duyar. Torna ekipmanları hem metal hem ahşap gibi farklı malzemeleri işlemek için kullanılabildiğinden otomotivden mobilyaya pek çok farklı alanda tornacı arayan firmalara rastlanabilir.

Metal işleme yapan tornalarda çeşitli alet ve gereçler, araba parçaları, makine parçaları ya da kalıp gibi hayatın farklı alanında ihtiyaç duyulan pek çok farklı ürün işlemesi yapılabilir. Ahşap sektöründe ise hem mobilya hem de sanat işlerinde tercih edilir. Bu işler için özel üretilmiş makinelerde torna tezgahı işçileri ahşaba istenilen şekli pratik ve hızlı bir şekilde vererek pürüzsüz bir yüzey elde ederler. Kısaca üretimin olduğu her alanda hassas işleme yeteneğine sahip olan bu tezgahları iyi kullanabilen torna ustalarına ihtiyaç duyulur.

Tornacı Arayan Firmalar Nelerdir?

Tornacı arayan şirketler, üretim sektöründe faaliyet gösteren yerlerdir. Bu kurumların Eleman.net üzerinden manuel tornacı, üniversal tornacı ve freze ustabaşı gibi pek çok farklı ilanı bulunur. Özellikle sanayinin gelişmiş olduğu şehirlerde daha fazla iş imkanı olduğu için daha fazla tornacıya ihtiyaç vardır. Firmalar tarafından tornacı alımı için belirlenen kriterler şirketin ihtiyacına göre değişiklik gösterebilir. Bazı firmalar yetiştirmek için eleman ararken bazıları deneyimli ustabaşı talep edebilirler.

Tornacı arayanlar eğer metal, kalıp ya da otomotiv sektörüne dair üretim yapıyorlarsa bu alanda yetişmiş veya yetişmek isteyen elemanları tercih eder. Ahşap sektöründe iş yapan firmalar ise ahşap malzemesi ile çalışmaya istekli ve bu yönde kariyerini geliştirmek isteyen tornacılara iş imkanı sağlar.

Tornacı Aranan Şehirler Hangileridir?

Sanayinin gelişmiş olduğu illerde tornacı ilanlarının sayısı daha fazladır. İstanbul, İzmir, Ankara, İzmit ve Bursa gibi sanayinin yoğun olduğu şehirlerde daha çok fabrika ve atölye yer aldığı için ihtiyaç duyulan torna ustası miktarı da fazladır. Ancak nüfusu daha düşük olan şehirlerde de özel işletmelerde iş bulmak mümkündür.

Tornacı İlanlarına Nasıl Ulaşabilirim?

Tornacı ilanlarına Eleman.net sitesinden kolayca ulaşabilirsiniz. İşveren ve iş arayanları buluşturmak için tasarlanan bu platform özellikle ara kademe ve mavi yaka pozisyonlarda liderdir. Tornacı aranıyor ilanlarını görmek için Eleman.net adresine giriş yaparak arama butonuna çalışmak istediğiniz pozisyonu örneğin “Ahşap CNC operatörü” veya “CNC Operatörü” gibi unvanları yazıp çalışmak istediğiniz il veya ilçeyi seçerek o bölgede açık olan ilanlara ulaşabilirsiniz.

Tornacı İş İlanlarına Nasıl Başvurulur?

Tornacı iş ilanlarına ulaşmak için Eleman.net sitesi üzerinden özgeçmişinizi oluşturmanız gereklidir. Oluşturduğunuz özgeçmiş ile kendinize uygun bulduğunuz ilanlara hızlıca ve kolayca “Başvuru Yap” butonunu kullanarak başvurabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce çalışma saatleri, çalışma koşulları ve şirketin sunduğu hakları, verilen ilandan inceleyebilirsiniz.

Tornacı Çalışma Alanı Nasıldır?

Tornacıların çalışma ortamı, fabrika ve atölyelerdir. Bu alanlar çoğunlukla yoğun ve gürültülü olabilir. Torna ustaları metal veya ahşap talaşın yoğun olarak bulunduğu alanlarda ayakta ve makine başında çalışırlar.

Gizle Devamını Göster

Tornacı Sık Sorulan Sorular

CNC tornacı olmak için hangi eğitimlerin alınması gereklidir?

CNC tornalarda çalışabilmek için meslek liselerinde yer alan Makine Teknolojisi bölümlerini başarıyla tamamlamak ve üniversitelerin önlisans makine bölümlerinden mezun olmak gereklidir.

Torna operatörlüğü riskli midir?

Torna makineleri, yüksek hızda dönebilen aksama sahip olduğu için tehlikeli makineler arasındadır. Tornacıların çalışırken iş güvenliği kurallarına tam olarak uyması gereklidir. Ayrıca çalışılan cihazın güvenliklerinin ve koruyucularının tam olduğundan da emin olunmalıdır. Gerekli bütün önlemleri alındığında güvenli bir şekilde torna cihazlarında çalışılabilir.

Tornacı maaşları ne kadardır?

Torna operatörü olarak çalışanların aldıkları maaş, sahip oldukları deneyimlere ve çalıştığı sektöre göre farklılık gösterir. Torna ustaları, çırak ve kalfalara göre daha yüksek kazanç elde edebilir.

Gizle
Devamını Göster

İş İlanları

Yeni iş arıyorsan hemen özgeçmiş oluştur firmalarla mesajlaşmaya başla, video özgeçmişinle oturduğun yerden iş bul.

Özgeçmiş Oluştur

Favori İş İlanları

Seçtiğiniz iş ilanlarını favorilerinize ekleyebilirsiniz. İş başvurusu yapmak için daha sonra kullanabilirsiniz.

Aradığınız "Tornacı" İlanını Hemen Bulun!

400 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur