Pozisyon
 (1 Seçim)
Teknik Ressam
Bölüm
 (0 Seçim)
Sektör
 (0 Seçim)
Cinsiyet
 (0 Seçim)
Çalışma Şekli
 (0 Seçim)
Tarih
 (0 Seçim)
Diğer Seçenekler
(0 Seçim)
marker

Teknik Ressam iş ilanları

Teknik Ressam Arayanlar

En yeni Teknik Ressam iş ilanları ve eleman ilanlarına Herkesten Önce Sen Başvur!

Teknik Ressam İş İlanları

Tasarımcıların hazırladığı taslakları ve iş fikirlerini imalat ve inşaat gibi farklı alanlarda kullanıma uygun şekilde sayısal veriler üzerinden çizen kişilere teknik ressam denir. Teknik ressam, bilgisayar üzerinden tasarım ve çizim araçlarını kullanarak mekanik parçaları ve inşaat projelerindeki işleri teknik verilerle çizer. Bu nedenle çalıştığı sektörde görev yapan mühendis, mimar ve tasarımcılarla işbirliği içerisinde olur. Teknik Ressam iş ilanları da bu alanda hizmet veren firmalar tarafından açılır.

Teknik Ressam İş İlanlarında Aranan Özellikler Nelerdir?

Meslek yüksekokullarının Makine, Resim ve Konstrüksiyon bölümlerinden mezun olan kişiler teknik ressam olabilir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda da teknik ressam sertifikası verilmektedir. İşverenlerin hangi eğitim durumundaki kişileri tercih edeceği ise kendi inisiyatiflerindedir. Teknik ressam güncel ilanları incelerken aşağıdaki bilgisayar becerilerine sahip adaylar öncelikli seçilir:

 • AutoCAD
 • 3DS- Max
 • CATIA
 • SolidWorks
 • SketchUP
 • Autodesk Inventor
 • Solid Edge

Teknik ressam alımı sırasında adaylarda aranan özellikler şu şekilde sıralanabilir;

 • Açıölçer ve mikrometre türü hassas ölçüm aletlerini kullanması,
 • Detaylı ve titiz bir şekilde hazırlanan tasarımı teknik çizime dönüştürmesi,
 • İş başlangıç ve teslim tarihi arasında gerekli bağlantı ve iletişimi kurması,
 • İş teslim tarihine uyacak zaman yönetimi kabiliyeti,
 • Ekip çalışmasına uygun olması ve birlikte çalıştığı diğer birimlerle etkili iletişim kurması,
 • Tasarımı doğru, gerçekçi ve ölçülü bir şekilde planlaması,
 • Analitik düşünme kabiliyeti ve gerekli yerlerde tasarım için öneride bulunması.

Teknik Ressam Hangi Sektörlerde Çalışır?

Kamuda ve özel sektörde teknik ressam alımı yapılır. Kamuda teknik ressam olarak çalışabilmek için KPSS dahil farklı memuriyet yükümlülüklerinin yerine getirilmesi gerekir. Özel sektörde teknik ressam olarak çalışabilmesi için adayın kendisinden beklenen becerilere sahip olması istenir.

Teknik ressam aranıyor iş ilanlarının birçoğu özel sektörde açılır. Mimari teknik ressam, mekanik teknik ressam gibi farklı bölümlere ayrılan iş kolunun çalıştığı sektör yönelime göre değişebilir. Teknik ressam arayan iş yerleri farklı sektörlerde olsa da adaydan beklenti benzerdir. Amaç üretim ne olursa olsun ölçümler ile teknik çizimin yapılması ve üretim aşamasındaki görevlilere teslim edilecek projenin hazırlanmasıdır.

Teknik Ressam Arayan Firmalar Nelerdir?

Mimari teknik ressam mimari ofislerde, şirketlerde ve inşaat işi yapan firmalarda çalışabilir. Mekanik teknik ressam makine üretimi yapılan şirketlerde ve atölyelerde görev yapar. İç mimari düzenlerinde kullanılan yapı tasarımları, mobilyalar ve diğer eşyaların tasarımlarını da teknik resme dönüştürmek için hizmet verebilir. Demir çelik sektörü, alüminyum atölyeleri, fabrikalar, üretim tesisleri, otomotiv sektörü gibi birçok farklı alanda hizmet veren şirketlerde istihdam edilir. Otomotiv teknik ressam da otomotiv parçalarının çizimi konusunda rol alır.

Teknik ressam arayanlar genellikle üretim alanında faaliyet gösteren firmalardır. Üretimi yapılan ve hassas ölçümler ile çizilmesi gereken tüm projeler teknik ressamın elinden geçer. Elle çizim becerisini destekleyen bilgisayarla çizim sonucunda proje detaylarıyla ortaya çıkarılır. Bu nedenle üretici şirket ve firmalar için teknik ressamın hatasız iş yapabilmesi önemlidir. Mal ve zaman kaybı yaşanmaması için deneyimli adaylar öncelikli olarak değerlendirmeye alınır.

Teknik Ressam Aranan Şehirler Hangileridir?

Türkiye’nin neredeyse tüm şehirlerinde teknik ressam aranıyor ilanları ile karşılaşmanız mümkündür. Sektörel faaliyetlerin yoğun olduğu büyükşehirlerde ilan sayısı diğer şehirlere göre daha fazla olur. Küçük ölçekli şirket ve firmaların faaliyet alanları neredeyse elemanlarını o bölgede istihdam edebilirler. Büyük ölçekli teknik ressam arayan kurumlar ana şirket binalarında ya da tasarım ofislerinin olduğu yerde çalışanlarını istihdam eder. Bu nedenle faaliyetlerin ve şirket işlerinin yoğun olduğu İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Bursa gibi şehirlerde ilan sayısı yüksektir.

Teknik Ressam İlanlarına Nasıl Ulaşabilirim?

Teknik Ressam arayan şirketler tarafından verilen ilanlara Eleman.net platformundan ulaşabilirsiniz. İlanları arama bölümünden ya da filtreler arasından seçerek mesleğinize uygun şekilde listelersiniz. Eleman.net platformunda yer alan bölüme ve pozisyona göre arama özelliğini kullanarak da teknik ressam ilanlarına ulaşmanız mümkündür.

Teknik Ressam İş İlanlarına Nasıl Başvurulur?

Eleman.net üzerinden teknik ressam arayan firmalar tarafından açılan ilanların birçoğuna online başvuru yapılır. Sisteme özgeçmiş bilgilerinizi ekleyerek ya da hazır form üzerinden doldurarak CV hazırlayabilirsiniz. CV bilgisi iş veren detay sayfalarında yer alan başvuru sekmesi üzerinden talebiniz halinde firmaya direkt iletilir.

Teknik Ressam Çalışma Alanı Nasıldır?

Tasarım ofislerinin tamamlayıcı elemanı olarak hizmet veren teknik ressamlar genellikle bilgisayar başında çalışır. Teknik ressam ilanları açılan sektöre göre uygulamada farklılık gösterebilir. Bu nedenle bazı çalışanlar sadece kendilerine gönderilen tasarımı bilgisayar destekli şekilde ofis ya da evde çizebilir. Parça üretimlerinde hassas ölçüm alınması gerekiyorsa sahada da aktif rol alabilir.

Mesleğinize uygun ilanları ve bu alanlarda çalışan arayan firmaları bir arada görebilmek için Eleman.net üyesi olabilir, kullanıcı dostu arayüz ile hızlı şekilde başvurularınızı yapabilirsiniz.

Gizle Devamını Göster

Teknik Ressam Sık Sorulan Sorular

Teknik ressam iş ilanlarında aranan özellikler nelerdir?

Makine, Resim ve Konstrüksiyon ön lisans mezunu ve bu alanda sertifikalar ile eğitimini destekleyen kişiler işe alınır. Adaylarda 3D modelleme programları ve ölçüm araçlarını kullanma becerisi, işi zamanında ve doğru teslim edecek kabiliyetler aranır.

Teknik ressam nerede çalışabilir?

Mimari ve tasarım ofisleri, inşaat şirketleri, makine üretim ve sanayi firmaları, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde teknik ressamlar çalışır.

Güncel teknik ressam iş ilanlarına nereden ulaşabilirim?

Teknik ressam ilanlarına Eleman.net üzerinden ulaşabilir, yeni ilanları tarihe ve yayın tarihine göre sıralayarak size uygun olanlara özgeçmiş gönderebilirsiniz.

Gizle
Devamını Göster

İş İlanları

Yeni iş arıyorsan hemen özgeçmiş oluştur firmalarla mesajlaşmaya başla, video özgeçmişinle oturduğun yerden iş bul.

Özgeçmiş Oluştur

Favori İş İlanları

Seçtiğiniz iş ilanlarını favorilerinize ekleyebilirsiniz. İş başvurusu yapmak için daha sonra kullanabilirsiniz.

Aradığınız "Teknik Ressam" İlanını Hemen Bulun!

400 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur