Pozisyon
 (1 Seçim)
Muhasebe Elemanı
Bölüm
 (0 Seçim)
Sektör
 (0 Seçim)
Cinsiyet
 (0 Seçim)
Çalışma Şekli
 (0 Seçim)
Tarih
 (0 Seçim)
Diğer Seçenekler
(0 Seçim)
marker

Muhasebe Elemanı iş ilanları

Muhasebe Elemanı Arayanlar

En yeni Muhasebe Elemanı iş ilanları ve eleman ilanlarına Herkesten Önce Sen Başvur!

Muhasebe Elemanı İş İlanları

Çeşitli işletmelerde muhasebe elemanı olarak çalışan kişiler ilgili kurumun mali hareketlerini kayıt altına alır, gelir ve gider kalemlerinin takibini yapar. “Bir muhasebe elemanı ne iş yapar?” sorusunun cevabı ile muhasebe elemanının görevlerini öğrenebilir, meslek seçiminizi yapabilirsiniz. Şirketlerin muhasebe departmanında bir muhasebe müdürüne veya mali müşavire bağlı çalışan personel, ön muhasebe elemanı ve genel muhasebe elemanı olarak görev yapar.

Çalıştıkları işletmelerin finansal hareketlerini izleyen, gelir ve gider belgelerini bilgisayar üzerinde bulunan kanuni defterlerde kayıt altına alan, mali tablolarının analizini yapan, raporlayan muhasebe yardımcı elemanı ayrıca kurumların dönemsel vergi hesaplamalarını yapar. Bazı işletmeler yetiştirilmek üzere ön muhasebe elemanı arayışında olur. Stok ve envanter takibi yapmak, fatura ve irsaliye düzenlemek ile kasa tutmak, çalışan personelin bordolarını düzenlemek, vergi ödemelerini işverene bildirmek üzere Eleman.net üzerinden yetiştirilmek üzere muhasebe elemanı arayan şirketler iş ilanı yayınlar. Kurumlar ile iş arayanları buluşturan Eleman.net’te mesleki tecrübe ve bilgi birikiminize uygun muhasebe elemanı iş ilanları kategorisini inceleyebilir, iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Muhasebe Elemanı İş İlanlarında Aranan Özellikler

Ön muhasebe elemanı iş ilanları için başvuruda bulunacak kişilerin belli başlı özelliklere sahip olması gerekir. Muhasebe üzerine eğitim almış almış olmak ve mesleki deneyim kazanmak muhasebe elemanı arayan firmalar için belirleyici kriterler arasında yer alır. Yetiştirilmek üzere muhasebe elemanı arayanlar ise iş başvurularında çalışma tecrübesi şartını aramaz, sadece staj yapmış olmak yeterlidir. Deneyimsiz muhasebe elemanı olarak işe başlayan kişileri şirketin kendi prensiplerine ve çalışma biçimine göre eğitir. “Muhasebe Meslek Elemanı Nedir?” sorusunun yanıtı için bir muhasebe elemanı iş ilanında aranan özellikler şöyle sıralanır:

 • Yetiştirilmek üzere muhasebe elemanı iş ilanları ve tecrübesiz muhasebe elemanı arayanlar için ticaret lisesinin muhasebe bölümünden mezunu olmak
 • Ön muhasebe elemanı arayanlar için muhasebe bölümünü bitirdikleri bir yüksekokul mezunu olmak
 • Yetiştirilmek üzere ön muhasebe elemanı veya genel muhasebe elemanı olmak için firmanın talebine göre staj yapmış ve mesleki deneyim kazanmış olmak
 • Takım çalışmasına yatkın olmak
 • Mali tablo analizi ve raporlaması yapmak
 • Sorumluluk bilincini taşımak
 • Zaman yönetimini doğru kullanmak
 • Bilgisayarda muhasebe programlarını kullanmaya yetkin olmak
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlamak

Muhasebe Elemanı iş İlanlarına Başvurmak Hangi Eğitimler Alınmalı?

Muhasebe elemanı iş başvurusunda bulunacak olan kişilerin ticaret lisesinin muhasebe bölümü ile birlikte yüksekokul eğitimini muhasebe bölümünde tamamlamış olmaları istenir. Eğitim sürecinin sonunda bir firmada veya bir mali müşavirin denetiminde staj yapmaları ve staj sonunda olumlu görüş almaları gerekir. Bu kriterlerin yanı sıra bilgisayarlı muhasebe programları ile ofis programları konusunda eğitim alarak deneyim kazanmaları ise mesleki bilgi adına önemli bir adımdır.

Muhasebe Elemanı İş İlanı Hangi Sektörlerden veriliyor?

Muhasebe elemanı olarak çalışmak için küçük ölçekli işletmelerden üretim yapan fabrikalara, özel kurumlara, sektörel olarak ruhsatlı bürolara kadar pek çok iş sahası bulmak mümkündür. İş başvurusunda bulunulacak bazı kurumlar şöyle sıralanır:

 • Özel firmaların muhasebe departmanları
 • Devlet kurumlarının vergi daireleri
 • Sigorta şirketleri ve acenteleri
 • Mali müşavirlik büroları
 • Serbest muhasebeci büroları
 • Bankalar
 • Küçük ölçekli işletmelerin ön muhasebe departmanları

Muhasebe Elemanı Maaşları

Muhasebe elemanı maaşları eğitim sürecine, mesleki tecrübeye ve bilgi birikimine göre değişkenlik gösterir. Muhasebe elemanı maaşı kurumlara göre değişebilir. Ön muhasebe elemanı maaşları ile genel muhasebe elemanı maaşları kurumun iş hacmine ve çalışanın deneyimine göre farklılık gösterir. Mesleğe ait maaş bilgisi ise genel itibariyle:

 • En az: 9.500 TL
 • Ortalama: 12.000 TL
 • En yüksek: 24.500 TL olarak belirlenir.

Muhasebe Elemanı Olarak Nasıl İş Bulabilirim?

Muhasebe elemanı olarak iş bulmak için Eleman.net üzerinden üye girişi yaparak muhasebe kategorisinde yer alan iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. İş başvurusunda bulunmadan önce örnek olarak muhasebe elemanı Ankara şeklinde yaşadığınız şehri seçmeniz gerekir. Ankara’da yetiştirilmek üzere muhasebe elemanı arayan firmalar içinse yetiştirilmek üzere muhasebe elemanı Ankara şeklinde arama yapmak iş ilanlarına kolayca ulaşmayı sağlar. Ayrıca bulunduğunuz ilin iş ilanlarında ilçe veya semt belirterek, örneğin yetiştirilmek üzere muhasebe elemanı Ankara Kızılay olarak arama kriterlerinizi belirlediğinizde aradığınız iş ilanını bulmak için zaman kazanabilirsiniz. Benzer biçimde İstanbul’da ikamet ediyorsanız, yaşadığınız bölgeye göre yetiştirilmek üzere muhasebe elemanı Anadolu Yakası veya yetiştirilmek üzere muhasebe elemanı Avrupa Yakası olarak iş ilanlarını arayabilirsiniz.

Muhasebe Elemanı Çalışma Koşulları Nasıldır?

Bir kurumda muhasebe elemanı olarak çalışmayı düşünüyorsanız, azami ölçüde dikkate sahip olmanız gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız. Stok takibi yaparken, fatura düzenlerken, mali hareketleri kaydederken veya vergi hesaplarken işinize odaklanmanız gerekecektir. Bu nedenle muhasebe departmanlarında görev alan kişilere sakin bir çalışma ortamı yaratılır. Mesleki mevzuatı takip etmek ve sürekli bilgiyi yenilemek muhasebe elemanı olarak çalışacak kişilerin mesleğinde başarı kazanmasına yardımcı olur. Ekip arkadaşları ile uyum içinde çalışmak, kimi zaman esnek çalışma saatlerine adapte olmak, sorumluluk bilinci ile hareket etmek, yetiştirilmek üzere muhasebe elemanı arayanlar için önemli özellikler arasındadır. Firmalar muhasebe elemanı olarak çalışan personelin yol, yemek, yıllık izin, fazla mesai ücreti, sgk primi ödemesi gibi yasal ve sosyal sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdür. Her kurumun mesai saatleri birbirinden farklı olabilir. Ancak haftalık çalışma saati kanunda belirtilen süreye göre belirlenir.

Gizle Devamını Göster

Muhasebe Elemanı Sık Sorulan Sorular

Mali Müşavir İş İlanlarında Aranan Özellikler Nelerdir?

Mali müşavirlik ilanlarında öncelikle adaydan mali müşavirlik belgesine sahip olması beklenmektedir. Bunun dışında deneyim sahibi olmak, güncel muhasebe programlarını kullanabiliyor olmak, güncel vergi mevzuatına ve mali tablolara hakimiyet aranan diğer öncelikli özelliklerdendir.

Muhasebeciler Başka İşler Yapabilir Mi?

Meslek Kanunları gereği serbest muhasebeciler ve mali müşavirler Meslek Kanunu’nun 3568/2. Maddesinde belirtilenler dışında her türlü işi yapabilirler.

Muhasebeci İşi Arayanlar Ne Yapmalı?

Eleman.net’in en fazla güncel iş ilanı içeren kategorilerinden birisi de muhasebeci kategorisidir. Muhasebeciyseniz veya bu konuda deneyiminiz varsa mesleki seviyenize göre uygun iş ilanlarını eleman.net’te bulabilir ve başvurabilirsiniz.

Gizle
Devamını Göster

İş İlanları

Yeni iş arıyorsan hemen özgeçmiş oluştur firmalarla mesajlaşmaya başla, video özgeçmişinle oturduğun yerden iş bul.

Özgeçmiş Oluştur

Favori İş İlanları

Seçtiğiniz iş ilanlarını favorilerinize ekleyebilirsiniz. İş başvurusu yapmak için daha sonra kullanabilirsiniz.

Aradığınız "Muhasebe Elemanı" İlanını Hemen Bulun!

400 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur