Kale Kilit

İmalat İstanbul Avrupa
Hakkında

Kale Kilit

Üretim, istihdam ve ihracat rakamları, dünya pazarlarındaki rekabet gücü ile Türkiye ekonomisinin güçlü oyuncusu Kale Kilit’in temelleri, 1953 yılında Sadık Özgür tarafından atıldı.

Tahtakale’de bir atölyede, karyola borusu ve gaz ocağı üreterek iş hayatına atılan Sadık Özgür, Türkiye ekonomisinin o dönemdeki zorlu şartları altında ilk yerli kilit imalatını gerçekleştirdi.

Üretilen ürünlerin kalitesi kısa zamanda sektörde kabul görerek, artan talep yeni yatırımları teşvik etti ve 1957 yılında Bahçelievler, Eski Londra Asfaltı üzerinde 1.640 m2’lik kendi yerine taşınan atölye, artan işçi sayısı ve makine teçhizatı ile üretime devam ederek 1958 yılında Kale Kollektif Şirketi adını aldı.

Bu dönemde asma kilit üretimi gerçekleştiren firma yeni yatırımlarla büyümeye devam etti ve 1963 yılında Kale Madeni Eşya Fabrikası adını aldı. 1965 yılında Türkiye’nin ilk kasa kilidi üretildi.

Türkiye’nin İlk Kilit İhraç Eden Şirketi

Müşteri odaklı üretim ve hizmet misyonuna, yüksek iş ahlakı ve dürüst çalışma ilkelerini de ekleyen Kale Madeni Eşya Fabrikası “kalite”, “güven” ve “garanti” anlayışını dünyaya taşımak üzere 1974 yılında Türkiye’nin ilk kilit ihraç eden şirketi oldu.

Kısa zamanda ihraç pazarlarını geliştiren Kale Kilit, Türkiye’de oluğu gibi dünyada da aranılan kilit markası haline geldi.
1979 yılında artan taleple doğru orantılı olarak Güngören’de 35.000 m2’lik bir alana yayılan Türkiye’nin ilk entegre teknolojik kilit fabrikası kurularak, Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. unvanı ile geleceğe doğru yolculuğa başlandı.

1980 yılında Türkiye’nin ilk master sistem barel imalatı, 1987 yılında ise yine Türkiye’nin ilk oto emniyet (baston) kilidi üretimi gerçekleştirildi.2000'li yıllardaki inovatif ürünlerini ardı ardına tüketiciyle buluşturan Kale Kilit, 2013 yılında Türkiye'de ve Dünya'da ilk olan Kale Alarmlı silindirin satışını yapmaya başladı.
Kale Şirketleri “Kale Endüstri Holding” Çatısı Altında

1979 yılından Kale Endüstri Holding’in kuruluşuna uzanan 1986 yılına kadar kurumsal gelişme sürecinde önemli aşamalar kaydedildi. 1980 yılında Kale Vida Sanayi A.Ş., 1981 yılında Kale Madeni Eşya ve Pazarlama, 1986 yılında ise Kale Kilit Dış Ticaret A.Ş. kuruldu.
1988 yılına gelindiğinde ise tüm Kale şirketleri “Kale Endüstri Holding” çatısı altında toplandı.

1994 yılında Türkiye’nin ilk bilyalı bareli, 1995 yılında ise Türkiye’nin ilk çok noktadan kilitleme sistemi, 1999 yılında Türkiye’nin ilk monoblok çelik kapı kilidi ve çelik kapı emniyet kilidi, 2004 yılında Türkiye’nin ilk kancalı kiliti üretildi.

Kale Kilit günümüzde silindir/barel, kilit, çelik kapı kiliti, vida, oto emniyet kiliti ve aksesuar üretimi ile Türkiye’de lider kilit üreticisi konumundadır.

İhracat rakamları her yıl büyüyen Kale Kilit, 2005 yılında Türkiye’nin kilit ihracatının yarıdan fazlasını tek başına gerçekleştiren firma oldu.
2006-2012 yılları ihracat rakamları ile IMMIB İstanbul Maden ve Metal İhracatçı Birlikleri “metal eşya” kategorisinde yedi yıl üst üste birinci olarak “İhracatın Yıldızı Ödülü”nü aldı.

Türkiye’nin kilit ihracatının %60’ını gerçekleştiren Kale Kilit, her yıl düzenli olarak 75 ülkeye ihracat yapmaktadır. Bugüne kadar dünyanın 102 ülkesine ulaşan Kale Kilit markası, dünya üzerinde 100 milyondan fazla kapıda yer almaktadır.

Türkiye’nin sanayileşme sürecine öncülük eden Kale Kilit, Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasındaki konumunu koruyarak, her yıl artan yatırımlarla gücüne güç katarak, önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın ilk 10 kilit markasından biri olmayı hedeflemektedir.

Kale Endüstri Holding bünyesinde bulunan firmalar; lokomotif şirket Kale Kilit ve Kalıp San. A.Ş. olmak üzere, Kale Kilit Dış Tic. A.Ş., Kale Çelik Eşya San. A.Ş., Kale Kapı Pencere Sistemleri Paz. ve Tic. A.Ş., Kale Sigorta Acenteliği A.Ş., Kaleyapı Gayrimenkul Geliştirme A.Ş., Kale Topkapı Bina İşletme ve Gayrimenkul Geliştirme A.Ş., Kale Güvenlik Sistemleri A.Ş. ve Kale İnşaat San. ve Tic. A.Ş. olarak faaliyet göstermektedir.

Kale Kilit iş ilanları sayfası ile, aktif iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. İş başvurusu için sitemizdeki ilanları takip edebebilirsiniz. İş başvurusu sırasında yaşadığınız bir sorun olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Firmayı Favorilerime Ekle

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

appicon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?