Pozisyon
 (1 Seçim)
Aşçı
Bölüm
 (0 Seçim)
Sektör
 (0 Seçim)
Cinsiyet
 (0 Seçim)
Çalışma Şekli
 (0 Seçim)
Tarih
 (0 Seçim)
Diğer Seçenekler
(0 Seçim)
marker

Aşçı iş ilanları

Aşçı Arayanlar

En yeni Aşçı iş ilanları ve eleman ilanlarına Herkesten Önce Sen Başvur!

Aşçı İş İlanları

Aşçılık birçok alanda ihtiyaç duyulan bir meslek dalıdır. Aşçılık mesleği ile uğraşanlar restoran, cafe, yemekhane ve otel gibi alanlarda çalışma olanağı elde ederler. Hem kurumlarda hem de özel sektörde her zaman ihtiyaç duyulan meslekler arasında yer alan aşçılık için birçok aşçı iş ilanları bulmak mümkündür.

Aşçı Nasıl Olunur?

Aşçılık mesleğini öğrenmek isteyenler, bu alanda kendilerini nasıl geliştirebileceklerini merak ederler. Aşçı olmak için farklı alternatif yöntemler vardır. İlk alternatif geçmişten günümüze gelen usta çırak ilişkisidir. Aşçı olmak isteyenlerin mutfakta sıfırdan başlayarak başarılı bir aşçı olmaları imkanı da vardır. Bir diğer seçenekte ise; lisans derecesine sahip olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunu olmaktır. Bu lisans programından başarı ile mezun olanlar aşçılık yapma olanağı elde ederler. Son bir alternatif ise eğitim sertifikaları ile kendini geliştirmektir. Alanında başarıya ulaşmış kişilerin verdiği sertifikalı eğitimler de aşçı olmanın yollarından biridir.

Aşçı İş İlanlarında Aranan Özellikler

Aşçılık yapacak olanlar için günlük sabit bir saat dilimi olmayabilir. Bazı durumlarda gece mesaisinde çalışma olanağı bulunurken, bazı anlarda ise gündüz mesaisinde çalışma imkanı elde edilebilir. Bunlara ek olarak aşçılık yapmak isteyenler için aşçılık iş ilanları arasında aranan temel özellikler şu şekildedir:

  • Türk mutfağının yanı sıra farklı ülke mutfaklarına da hakim olmak gerekir.
  • Yabancı dil bilmek, özellikle iyi derecede İngilizce bilgisi istenir.
  • Çalışma alanında hijyene önem vermek öncelikle istenen detaylardır.
  • Takım çalışması noktasında uyumlu özellikler aranır.
  • Erkek adaylardan askerliğini yapmış olmak ya da bu durumdan muaf olunması istenir.

Aşçı Alımı Yapan Firmalar Nelerdir?

En çok aşçı alımı yapan firmalar İstanbul'da aşçı arayanlar başta olmak ile birlikte Ankara Ostim iş ilanları bayan aşçı gibi büyük illerdan olduğu görülebilir. Firma olarak şantiye aşçı ilanları gibi çalışanların yoğunlukta olduğu yerleri olarak öncelikli olarak aşçı ilanlarında yer alır. Aşçı arayanlar arasında otel, yemekhane, şantiye, restoranlar, aşçı arayan fabrikaların yer aldığı görülür. Bu alanlarda kalabalık gruplara ve iş yerlerine yemek hizmeti veren firmaların ilanlarda ön plana çıktığı görülebilir.

Bunun gibi çok sık görülenlere ek olarak mermer ocağı aşçı ilanları da ilan sayfasında yer alan seçeneklerden biridir. Ayrıca ilanlar arasında İzmir aşçı iş ilanları, İstanbul aşçı iş ilanları, Antalya aşçı iş ilanları, Ankara aşçı ilanları gibi farklı illerden alçı alımı yapan firmalara rastlanır. Bunun dışında bayan aşçı ilanları gibi bazı kriterlere uygunluk da firmaların talepleri arasında yer alır.

Aşçı Olarak Hangi Sektörlerde Çalışabilirim?

Aşçılık ile uğraşanların ilk etapta gıda sektöründe iş bulma imkanı yüksektir. Genel olarak ziyaretçilerin yoğunlukta olduğu restoran, kafe ve otel gibi kalabalık grupların olduğu alanlar aşçılık için uygun yerlerdir. Gıda sektörüne ek olarak eğlence ve turizm sektörleri de 2023 aşçı iş ilanları arasında sıklıkla talep gören sektörlerdir.

Sektörel özelliklere ek olarak, aşçı iş ilanları İstanbul, aşçı iş ilanları Ankara gibi büyük şehirler ilanlarda daha çok talep görmektedir. Aynı zamanda aşçı iş ilanları İstanbul Avrupa Yakası, Anadolu Yakası aşçı iş ilanları gibi bulunduğunuz konuma en yakın lokasyondaki iş yerine de başvurabilirsiniz. Konumlar dışında aşçı arayan fabrikalar ankara ve mod hotel aşçı Antalya iş ilanları şeklinde farklı seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Aşçı Maaşları

";Aşçı ne kadar maaş alır?" sorusunun yanıtı en çok merak edilenler arasındadır. Aşçı maaşları alınan eğitim, sahip olunan tecrübe ve sektöre göre değişir. Aşçı maaşları 2023 yılına gelindiğinde son verilere göre; en düşük maaş 12.500 TL iken ortalama aşçılık maaşı ise 15.500 TL şeklinde bir değere sahiptir. En yüksek aşçı maaşı ise 32.000 TL olarak belirtilebilir. Bu fiyatlarda öncelikli dikkat edilen tecrübe olmaktadır. Aşçı yardımcısı maaşları ile usta aşçı maaşı arasında farklılıklar vardır.

Aşçı Çalışma Koşulları Nelerdir?

Aşçılık yapan kişiler için çalışma koşulları farklılık gösterir. Burada etken rol oynayan durumlar; çalışılan sektörün gereklilikleri, bağlı olunan firmanın taleplerine göre değişkenlik gösterir. Otellerde çalışan aşçıların farklı saat dilimlerinde mesai olarak çalışması gerektiği gibi, yalnız gün içerisinde çalışma gerçekleştiren kafe ve restoranların ise kendilerine özel çalışma koşulları bulunur.

Kamu kurumlarında aşçılık yapan kişiler için ortalama sabah 8.00 ile akşam 17.00 saat aralığında hizmet talep edilir. Özel sektörde çalışan aşçılar için ise bu süre aralığı değişiklik gösterir. Aynı zamanda çalışma konumu da bir diğer önemli noktadır. Kalabalık şehirler ve turistik lokasyonlar daha yoğun bir tempo gerektirebilir. Ayrıca, aşçı ilanları arasında günlük aşçı arayanlar kadar yatılı aşçı arayan şantiyeler, işletmeler de bulunur. Bu da farklı şartları beraberinde getirir.

Aşçı Olarak Nasıl İş Bulabilirim?

Gıda sektörüne ek olarak eğlence sektörlerinde de etkin rol üstlenen aşçılık, geniş iş ağına sahip mesleklerden biridir. İş olanaklarının fazla olması iş arayanlar için kolaylık sağlar. Bu durumda iş arayanların iş ilanlarına başvuranlar arasında ön plana çıkabilmeleri için dikkat edecekleri nokta gerekli eğitimlere ağırlık vermektir.

Kaliteli eğitimler sayesinde aşçı adayları bir alanda uzmanlaşma imkanı elde ederler. İş verenler tarafından aranan nitelikler arasında deneyim, yabancı dil bilmek ve farklı mutfaklara hakim olmak öncelikli olabilir. Aşçılık ilanlarında da bu noktalara özellikle değinilir. Pek çok meslek grubunun yanı sıra aşçılık ilanlarının da yer aldığı Eleman.net aracılığıyla sizler de aşçılık iş ilanlarını inceleyebilir kendiniz için uygun olduğunu düşündüğünüz seçeneklere başvuru yapabilirsiniz.

Gizle Devamını Göster

Aşçı Sık Sorulan Sorular

Aşçılık İş Bulma İmkanları Nasıldır?

Aşçılık mesleğinde iş bulma imkanı pek çok mesleğe göre daha kolaydır. Oteller, restoranlar, Cafe'ler, şantiyeler, okullar, hastaneler, yemek şirketleri ve daha birçok yer aşçı istihdam etmektedir. Mesleki tecrübesi çok fazla olan ya da mesleğe yeni başlamış herkes için iş imkanı bulunmaktadır.

Aşçı Yardımcısı İş İlanlarına Nasıl Ulaşırım?

Aşçı yardımcısı, baş aşçının verdiği görevleri yerine getiren, aşçının işlerine destek veren kişidir. eleman.net'te birçok restoran ve otel aşçı yardımcısı aramaktadır. eleman.net ana sayfasında aşçı yardımcısı kelimeleriyle arama yaparak güncel iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

MEB Aşçı Alımı Ne Zaman?

MEB veya MAKÜ dönem dönem aşçı alımı için Resmi Gazete'den duyuru yapmaktadır. Resmi Gazete'yi veya MEB'in resmi web sitesini takip ederek güncel kamu aşçı alım ilanlarından haberdar olabilirsiniz. Kamu aşçı alımlarında adaylardan ustalık belgesi istenmektedir. Özellikle öğretmen evlerinde görev yapacak personellerde KPSS'den 60 puan ve üzeri almaları beklenmektedir.

Gizle
Devamını Göster

İş İlanları

Yeni iş arıyorsan hemen özgeçmiş oluştur firmalarla mesajlaşmaya başla, video özgeçmişinle oturduğun yerden iş bul.

Özgeçmiş Oluştur

Favori İş İlanları

Seçtiğiniz iş ilanlarını favorilerinize ekleyebilirsiniz. İş başvurusu yapmak için daha sonra kullanabilirsiniz.

Aradığınız "Aşçı" İlanını Hemen Bulun!

400 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur