facebook

Favori İş İlanları

Seçtiğiniz iş ilanlarını favorilerinize ekleyebilirsiniz. İş başvurusu yapmak için daha sonra kullanabilirsiniz.

Pozisyon
 (1 Seçim)
Tır Şoförü
Bölüm
 (0 Seçim)
Sektör
 (0 Seçim)
Cinsiyet
 (0 Seçim)
Çalışma Şekli
 (0 Seçim)
Tarih
 (0 Seçim)
Diğer Seçenekler
(0 Seçim)
marker

Tır Şoförü iş ilanları

Tır Şoförü Arayanlar

Tır Şoförü iş ilanları ve eleman ilanları ile aradığın işi bul. Tır Şoförü iş ilanları seni bekliyor. İş ilanları Tır Şoförü iş fırsatları burada!

Tır Şoförü İş İlanları

Büyükbaş ya da küçükbaş hayvan gibi canlı, eşya ve gıda gibi cansız yüklerin, bir yerden başka bir yere nakliyesinde kullanılan tırların sürücüsüne tır şoförü denir. Tır şoförlüğü yapabilmek için CE sınıfı ehliyet sahibi olmanız gerekir. Tır şoförleri, lojistik firmalarının vazgeçilmez çalışanıdır. Tır şoförü alımı yapacak olan lojistik firmaları ilan verir ve başvuranlar içinden kendisine en uygun olanı seçer.

Tır Şoförü İş İlanlarında Aranan Özellikler Nelerdir?

Bir kişinin tır şoförü olabilmesi için en az ilkokul diplomasına sahip olması gerekir. Ayrıca;

 • 22 yaşından gün almış olmalı,
 • C, CE sınıfı ehliyete sahip olmalı,
 • SRC belgesinin olması ve psikoteknik/dijital ehliyet belgesinin olması,
 • Şehir dışı ya da ülke dışı seyahat engelinin olmaması,
 • Yoğun iş temposuna dayanabilmeli,
 • Organizasyon ve planlama yeteneğinin olması, zor durumlarda anlık karar verebilme yeteneğinin olması,
 • Askerlik hizmetini yapmış olması,
 • Araca gerekli özeni göstererek çalışabilmesi gerekir.

Tır şoförü iş ilanları kısmından bu özelliklere bakarak ilanlara başvurulabilir. İlanlarda belirtilen özellikler firmanın istediği şartlara göre değişebilir. Bir firma 35 yaşını aşmamış tır şoförü ararken, bir diğer firma ise yaş aralığını 30-50 arası tutabilir. İlkokul mezunu yerini lise ya da üniversite mezunu arayışına bırakırken uluslararası firmalar en az bir dil şartı isteyebilir.

Tır Şoförü Hangi Ehliyete Sahip Olmalı?

C,CE ve D sınıfı ehliyeti olan tır şoförleri işçi sınıfında nakliye firmaları, fabrikalar ve yüksek ölçekte üretim yapan yerlerde çalışır. Tır şoförü olmak isteyenler öncelikle B sınıfı, daha sonra C ve CE sınıfı ehliyete sahip olması gerekir. CE sınıfı ehliyet alabilmek için 21 yaşını doldurma şartı aranır. Tır şoförü arayan iş yerleri ülke içinde çalışabilecek tır şoförleri ararken uluslararası firmalar ise yurt dışına seyahat engeli olmayan tır şoförlerine ihtiyaç duyarlar.

Tır Şoförü Arayan Firmalar Nelerdir?

Ulusal ve uluslararası faaliyet gösteren firmalar, kendi çalışma şartlarına uygun eleman ararlar. Ülkemizde pek çok firmanın uluslararası pazara açılması nedeniyle yurt dışına sevkiyatları artmıştır. Tır şoförü arayan firmalar;

 • Lojistik firmaları,
 • Büyük zincir marketler,
 • Gıda firmaları,
 • Kimya firmaları,
 • Metal sanayi,
 • İnşaat ürünleri üreten firmalar,
 • Hayvancılık sektörü,
 • Madencilik/Demir-Çelik işletmeleri,
 • Konteyner taşımacılığı,

Akaryakıt firmaları gibi yerler, ilan vererek tır şoförü ararlar. Bu firma ve işletmeler, işe alacakları tır şoförünün deneyimli olmasını isteyebileceği gibi kendilerini yetiştirmek üzere de işe alabilirler. Ulusal firmalar sadece ülke içindeki belirlenmiş yerlere dağıtım yaparken uluslararası firmalar hem ülke içi hem de uluslararası nakliye işi gerçekleştirirler. Son yıllarda uluslararası Tır şoförü aranıyor ilanlarında artış görülmektedir.

Tır Şoförü Aranan Şehirler Hangileridir?

Tır şoförü güncel iş ilanlarına baktığımızda, sanayide kalkınma olan illerde ilanların sayısının fazla olduğunu görebilirsiniz. Kocaeli, İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakası, Bursa, İzmir, Mersin, Ankara ve Eskişehir gibi şehirlerde tır şoförü ilanlarına sıkça rastlanır. Bu illerde bulunan lojistik firmaları, fabrikalar, hayvancılık işi yapanlar, demir/çelik ve imalat sanayi firmaları ürünlerini taşıyacak tır şoförlerine ihtiyaç duyarlar.

Tır Şoförü İlanlarına Nasıl Ulaşabilirim?

Kurumsal alanda çalışmak isteyen bir tır şoförü olarak, tır şoförü arayan kurumu bulmak için Eleman.net sitesinden arama yaparak kendinize uygun işi bulabilirsiniz. İkamet ettiğiniz şehirde kendinize uygun tır şoförlüğü bulabileceğiniz gibi başka bir işte sizin isteklerinize uygun bir iş bulma olasılığınız da yüksektir. İşletmeler ve genellikle nakliye firmaları, kendi bünyelerinde çalıştırılmak üzere Eleman.net aracılığıyla ‘tır şoförü aranıyor’ başlıklı ilanları verirler. Bu ilanlar internet aracılığıyla verildiği ve aynı anda milyonlarca kişiye ulaştığı için size uygun ilana rastladığınızda, vakit kaybetmeden başvuru yapmanız gerekir.

Tır Şoförü İş İlanlarına Nasıl Başvurulur?

Tır şoförü arayanlar, çalışma şartları ve işin gereklerine uygun elemanı bulmak için Eleman.Net sitesine ilan verirler. Bu ilanlarda işin nitelikleri, firma iletişim bilgileri, çalışılacak şehir ve bölge, yaş aralığı, cinsiyeti, işe alınacak kişi sayısı, tam zamanlı olması, ehliyet bilgileri, sosyal haklar gibi hususlar belirtilir. Bu şartlara uygun iseniz, Eleman.Net üyeliği oluşturarak dilediğiniz ilana, dilediğiniz yerden kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Gizle Devamını Göster

Tır Şoförü Sık Sorulan Sorular

Tır Şoförü Olmak için Eğitim Gerekir mi?

Tır şoförlerinin en az ilkokul mezunu olması gerekir. Ancak bazı işletmeler lise ya da üniversite mezunu tır şoförü arayabilir. Tır şoförü olarak çalışmak istiyorsanız, ilanda belirtilen CE ehliyetinin yanında SRC belgesini de almanız zorunludur. Ayrıca dikkat dağınıklığı, muhakeme ve algı yeteneklerinin ölçüldüğü psikoteknik testini de geçerek, ‘Psikoteknik Belgesini’ almanız gerekir.

Tır Şoförü Sorumlulukları Nelerdir?

Tır şoförünün sorumlulukları sadece iş yerine yönelik değildir. Aracın bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerekir. Gerekli bütün emniyet tedbirlerini alarak, trafik kurallarına uymanız mecburidir. Aracın kalkış noktasından varış noktasına kadar tüm yol programını hazırlamalısınız. Konaklama yapacağınız yerleri de belirlemeniz gerekir. Pek çok şehirde, gündüz belli saatlerde şehir içine ağır tonajlı araçların geçişi yasak olduğundan, tırlar için belirlenen bekleme noktasında yasak saati sona erinceye kadar beklemeniz gerekir. Ayrıca, trafik kurallarına uymalı, kendi hayatınızı ve başkalarının hayatını tehlikeye atacak davranışlardan uzak durmalısınız.

Tır Şoförü Çalışma Saatleri Nasıldır?

Tır şoförü olarak çalışmak istiyorsanız, nakliye durumunuza göre çalışma saatleriniz belirlenir. Genellikle tam zamanlıdır. Nakliye ülke içi ya da ülke dışına yapılacaksa, yol süresi buna göre belirlenir. Deniz aşırı ülkelere giden tır şoförleri için gemide geçen süre de çalışma süresine dâhil edilir. Tır şoförlerinin sürati ve kat ettiği yol, takograf adı verilen bir cihazla ölçülür. Tır şoförlerinin: . 24 saat içinde 8 saat, . Bir hafta içinde 56 saat, . İki hafta içinde 90 saat, araç kullanma izinleri vardır. Her 4,5 saatte bir 45 dakika mola vermeleri gerekir. Bu yüzden, her araçta özellikle uzun yollarda iki tır şoförü bulundurulması gerekir.

Tır Şoförü Çalışma Alan Nasıldır?

Tır şoförü ilanları çalışmak istediğiniz şehirde ya da başka yerde verilebilir. Tır şoförleri ülke içinde ya da çalıştığı yerin faaliyet durumuna bakılarak ülke dışında da çalışabilir. Tır kendisine aitse başvuru yaptığı işletmeye/firmaya kendisine ait bir tır olduğu bilgisini de vermelidir. Çalışma saatleri esnek ve dönemseldir. Yarı ya da tam zamanlı çalışabilir. Tır şoförü arayan, zinciri olan marketler, soğuk hava deposu olan tırları tercih eder. Kısa mesafeli yolculuklarda ve uzun mesafeli yolculuklarda, kanunda belirtilen sürelerde dinlenme molası vermesi zorunludur. Tır şoförü, sevkiyat şoförü ya da ağır vasıta şoförü olarak da adlandırılır.

Gizle
Devamını Göster
Tır Şoförü

Tır Şoförü Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır?

Tır şoförü, tır kullanarak bir yükü belirli mesafelerde bir yerden başka bir yere taşıma becerisine sahip kişidir. Taşıdığı yükün bütün sorumluluklarını yol boyunca yerine getirmekle yükümlüdür. Tırın her türlü bakım işlerinden sorumludur. Tır şoförü olmak için, C sınıfı ehliyete sahip olmak aranılan en önemli özelliktir. 21 yaşını doldurmuş olmak ve en az ilkokul mezunu olmak gerekmektedir.

Tır Şoförü Nedir, Nasıl Olunur?
Tır Şoförü Maaşları

İş İlanları

Yeni iş arıyorsan hemen özgeçmiş oluştur firmalarla mesajlaşmaya başla, video özgeçmişinle oturduğun yerden iş bul.

Özgeçmiş Oluştur

Aradığınız "Tır Şoförü" İlanını Hemen Bulun!

350 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur
eleman.net appicon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?