Pozisyon
 (1 Seçim)
Bulaşıkçı
Bölüm
 (0 Seçim)
Sektör
 (0 Seçim)
Cinsiyet
 (0 Seçim)
Çalışma Şekli
 (0 Seçim)
Tarih
 (0 Seçim)
Diğer Seçenekler
(0 Seçim)
marker

Bulaşıkçı iş ilanları

Bulaşıkçı Arayanlar

En yeni Bulaşıkçı iş ilanları ve eleman ilanlarına Herkesten Önce Sen Başvur!

Bulaşıkçı İş İlanları

Mutfak personelinin bir üyesi olan bulaşıkçı, yiyecek servisi veren lokanta ve restoranlarda, catering hizmeti veren yemek şirketlerinde veya fabrika gibi üretim yapan yerlerin mutfaklarında mutfak gereçlerinin ve tabakların temizliğini sağlamakla görevlidir. Bulaşıkçılık, mutfak malzemelerinin temizlemenin yanı sıra temizlik aletlerini çalıştırmayı, çalışma alanını sterilize etmeyi bilmeyi de gerektirebilir. Bulaşıkçı iş ilanları genellikle büyük şehirlerdeki yiyecek içecek hizmeti sunan işletmeleri kapsar. Güncel iş fırsatlarını değerlendirerek hedef sektörünüzde bulaşıkçı pozisyonda yer almak için bilmeniz gerekenlere hemen göz atabilirsiniz.

Bulaşıkçı Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Bulaşıkçılar, başta restoranlar olmak üzere her türlü yiyecek ve içecek firmasının mutfağında çalışır ve gerekli tüm araç gerecin temizliğinden sorumludur. Bulaşıkçılık yapmak için herhangi bir sertifikaya ihtiyaç olmasa da bulaşıkçı arayan yerler, çalışanlarının güvenli gıda hizmeti prosedürleri konusunda eğitim almasını isteyebilir. Bulaşıkçı maaşları 2023 yılı itibariyle en düşük seviyede asgari ücrete yaklaşır. Bulaşıkçı arayan lokantalar veya bulaşıkçı arayan firmalar bulaşıkçı personelin şu görevleri yerine getirmesini isteyebilir:

 • Bulaşıkların bulaşık makinesine yerleştirilmesi
 • Kırılabilir eşyaların gerekirse elde yıkanması
 • Temiz bulaşıkların kurutulması ve kaldırılması
 • Blender, kahve makinesi, mikser ve tost makinesi gibi küçük mutfak aletlerinin temizlenmesi
 • Çöp ve geri dönüşüm kutularının boşaltılması ve temizlenmesi
 • Sanitasyon yönergelerinin takip edilmesi
 • Dökülen veya kırılan araç gerecin ortadan kaldırılması
 • Sıhhi tesisat veya mekanik sorunların amire bildirilmesi

Bulaşıkçı İş İlanlarında Aranan Özellikler

Bulaşıkçı iş ilanı için başvuranların genellikle temel eğitim almış olması beklenir. Bununla birlikte, eğitim gereksinimleri kuruluşa bağlı olarak farklılık gösterebilir. Otellerde bulaşıkçı arayan yöneticiler; çalışanın, yoğun çalışma ortamına ve ekip çalışmasına uyum gösterebilmesini bekler. Aynı zamanda, kişisel temizliğine dikkat eden, planlama ve çoklu görev becerileri gelişmiş, vardiyalı çalışmaya hazır, iletişimi iyi, işin gerektirdiği fiziksel güce ve enerjiye sahip bireyler, mutfak elemanı bulaşıkçı arayanlar için öncelikli tercihi oluşturur. Kalabalık ve yoğun bir işletmede bulaşıkçı olarak çalışmak isteyenlerde genellikle şu beceriler aranır:

 • Zaman yönetimi: Bulaşıkçının vardiyasına vaktinde gelmesi ve gün boyunca çoklu görev ve sorumluluklarını dengeleyebilmesi gerekir.
 • Ekip iletişimi: Takım çalışması, restoran mutfakları için oldukça önemlidir. Aşçılar, hat aşçıları ve arka plan personeli ile güçlü bir iletişim, operasyonların sorunsuz işlemesini sağlar.
 • Hijyen bilgisi: Sanitasyon, restoran bulaşık makinesi işinin merkezinde yer aldığından, yerel ve genel sağlık kurallarına ve yönergelerine bağlı kalınması gerekir.
 • Güvenlik bilgisi: Sıcak set üstü ocaklar, keskin bıçaklar, ağır makinelerle mutfakta güvenli çalışabilmek önemli bir temel beceridir.
 • Ticari bulaşık makinesi bilgisi: Ticari bulaşık makinelerini kullanmaya aşina olmak, bulaşıkları elde yıkamakla aynı olmadığı için profesyonel bulaşıkçılar açısından değerli bir özelliktir.

Bulaşıkçı Olarak Nasıl İş Bulabilirim?

Bulaşıkçı olarak işe başlamak için öncelikle "bulaşıkçı aranıyor" ilanlarını incelemeniz ve hedeflediğiniz sektör ve pozisyon için başvuru hazırlıklarınızı tamamlamanız gerekir. Kriterlerini karşıladığınızı ve bünyesinde çalışmaktan memnun olacağınızı düşündüğünüz bir firmanın bulaşıkçı ilanı için Eleman.net arama özelliğinden faydalanabilirsiniz. Full time veya part time bulaşıkçı ilanları gibi detaylı aramalar yapmak için ilan sayfalarının filtreleme menüsünü kullanabilirsiniz. Ayrıca, ilan aramalarınızı çalışma şekli başlıklı filtreyle günlük bulaşıkçı arayanlar şeklinde daraltmanız da mümkündür. Ardından site üzerinde düzenleyip güncellediğiniz CV’nizle bir lokantada bulaşık işi veya otel mutfağına yönelik başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Yarım Gün Bulaşıkçı Olarak Nasıl İş Bulabilirim?

Emek yoğunluklu ve yüksek tempolu çalışma koşullarına sahip bulaşıkçılar, tam zamanlı veya yarı zamanlı çalışabilir. İşin gerektirdiği tempoyu korumak için işletmeler tam zamanı bulaşıkçılarına yardımcı olması için ekibe yarı zamanlı elemanlar da katabilir. Müşteri yoğunluğu yüksek hafta sonlarında ya da hafta içi yoğun saatlerde kafe veya restoranlarda yarı zamanlı bulaşıkçı pozisyonu bulmanız mümkündür. Yarım gün bulaşık işi için Eleman.net ilanlarını inceleyebilir, özellikle yaşadığınız bölgeye yakın açık pozisyonları araştırabilirsiniz. CV’nize yarı zamanlı pozisyonlar için istekli olduğunuzu ekleyebilirsiniz.

Bulaşıkçıların Çalışma Ortamları ve Koşulları Nasıldır?

Bulaşıkçı personelin çalıştığı ortamlar, uzun süreler boyunca aktif olmayı gerektirir. Bulaşıkçılar, genellikle uzun vardiyalarda çalışır ve vardiya boyunca ayaktadır. Bulaşık makinesi gibi ağır mutfak eşyalarını da temizleyebilir, yıkayabilir veya taşıyabilir. Geceleri, hafta sonları ve tatillerde çalışması beklenebilir. Çalışma ortamı kalabalık, gürültülü ve tempolu olabilir. İşini yaparken rahatça eğilme, tırmanma, uzanmanın yanı sıra hızlı hareket etmesi de gerekir. İşletme talep ederse üniforma giymek, su geçirmeyen ekipman kullanmak da iş koşullarının parçası olabilir.

Bulaşıkçı Arayan Sektörler Nelerdir?

Bulaşıkçı arayan iş yerleri; kebapçılardan otellere, hazır yemek üretim tesislerinden hastane mutfaklarına kadar çeşitlilik gösterir. Bulaşıkçı arayan sektörler; öncelikle yemek üretim ve hizmetleri veren catering firmaları, lokanta ve restoran işletmeleri gibi doğrudan yiyecek ve içecek hizmeti sunan firmaları kapsar. Bununla birlikte, hizmet sektöründe mutfağı veya yemekhanesi bulunan her türlü işletme bulaşıkçı personel arayabilir. Turizm, sağlık, eğitim, eğlence bu sektörlerden yalnızca bazılarıdır.

Bulaşıkçı Maaşları

Bulaşıkçı maaşı çalıştığınız kuruma, çalışılan günü sayısı ve saatin yanı sıra çalışanın deneyim ve becerisine göre de değişiklik gösterebilir. Ayrıca, büyük şehirlerdeki işletmelerin sağladığı ekonomik imkanlar diğer merkezlere göre daha gelişmiş olabilir. Bulaşıkçı maaşı 2023 yılı itibariyle, en düşük seviyelerde asgari ücrete yaklaşarak 8.500 TL ve en yüksek düzeyde 13.900 TL civarında seyreder. Ayrıca, tam zamanlı bulaşıkçılık pozisyonunda çalıştığınızda yaklaşık olarak 11.500 TL maaş beklentisine sahip olabilirsiniz.

Siz de bulaşıkçı pozisyonu ile ilgili iseniz, Eleman.net bulaşıkçı ilanları çeşitliliğinden faydalanarak tam veya yarı zamanlı seçenekleri değerlendirebilir veya turizm sektöründeki ilanların sunduğu şehir dışında çalışma olanağından yararlanabilirsiniz. İşveren ile iş arayanı buluşturan Eleman.net üzerinden başvuru sürecinizi kolayca tamamlayabilir, işinizi hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Gizle Devamını Göster

Bulaşıkçı Sık Sorulan Sorular

Bulaşıkçılık Nasıl Bir İş?

Bulaşıkçılık uzun çalışma saatleri ve sürekli hareket halinde olmayı gerektiren bir iş olması sebebiyle zor bir meslektir. Ancak, bulaşıkçı olarak bir işletmeye girmek, yeni insanlar tanımak, işletmedeki diğer pozisyonları görmek ve tanımak çalışana yeni fırsatlar ve kapılar açabilir. Bu sebeple, bulaşıkçılık da çalışma hayatındaki her pozisyon gibi değerlidir.

Bulaşıkçı Kaç Saat Çalışır?

Standart çalışma süresi günlük 8 saattir. Ancak, lokanta, otel gibi yerlerde çalışma süresi 8 saatten fazla sürebilir. Uygulamada 8 saat üzeri çalışılan her saat için zamlı mesai ücreti çalışana verilmesi gerekmektedir.

Bulaşıkçılık Zor Mu?

Her meslek gibi bulaşıkçılık yapmanın da zor yanları vardır. Bulaşık yıkama elemanları genellikle ayakta çalışırlar ve sürekli hareket halindedirler. Bu yüzden fiziksel olarak yorucu bir iştir.

Gizle
Devamını Göster

İş İlanları

Yeni iş arıyorsan hemen özgeçmiş oluştur firmalarla mesajlaşmaya başla, video özgeçmişinle oturduğun yerden iş bul.

Özgeçmiş Oluştur

Favori İş İlanları

Seçtiğiniz iş ilanlarını favorilerinize ekleyebilirsiniz. İş başvurusu yapmak için daha sonra kullanabilirsiniz.

Aradığınız "Bulaşıkçı" İlanını Hemen Bulun!

400 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur