Pozisyon
 (1 Seçim)
Kurye
Bölüm
 (0 Seçim)
Sektör
 (0 Seçim)
Cinsiyet
 (0 Seçim)
Çalışma Şekli
 (0 Seçim)
Tarih
 (0 Seçim)
Diğer Seçenekler
(0 Seçim)
marker

Kurye iş ilanları

Kurye Arayanlar

En yeni Kurye iş ilanları ve eleman ilanlarına Herkesten Önce Sen Başvur!

Kurye İş İlanları

Kurye iş ilanları arasından kendinize uygun olanı arıyor ve işverenler arasından seçim yapmak konusunda zorlanıyorsanız, başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına yardımcı bazı bilgileri edinmek işinizi kolaylaştırır. Mektup, evrak, posta, paket, yiyecek gibi aklınıza gelen bütün unsurların bir yerden bir yere ulaştırılması ile görevli olan kişiye kurye denir. Kuryeler yaya, bisikletli, motorlu yada araçlı olarak farklı sektörlerde çalışabilir. Bu çalışma stili ve işveren kurumun gönderilerine göre sorumlulukları değişebilir.

Kuryeler genel olarak bağlı oldukları şirket, firma ya da dükkanın merkez ya da şubesinde çalışır. Operasyonel süreçlere katılarak saha elemanı olarak hizmet verir. Bir kurye kendisine teslim edilen paketi firma tarafından taahhüt edilen süreç içerisinde alıcıya ulaştırmak ile mükelleftir. Bu süreç yarım saatten bir hafta gibi farklı aralıklara sahip olabilir. Önemli olan alıcı ve satıcı arasında pakete dair teslimat süresinde kuryenin işini hakkıyla yerine getirmesi ve müşteri memnuniyetini sağlamasıdır.

Kurye İş İlanlarında Aranan Özellikler

Kurye olmak için bu işe başvuru yapmak isteyen kişilerde aranan özellikler firmanın işlevine ve tercihlerine göre değişmekle birlikte bazı ortak yaklaşımlar sergiler. Bunlar:

  • Elemanın bir araç kullanılması gerekiyorsa yani ilan motor kurye iş ilanları gibi spesifik bir isimle açılmış ise bunu sağlayabilecek yetkinliğe sahip olmalıdır. Otomobil, motor, bisiklet ya da diğer araçlar için hukuki yollarla belirlenen ehliyet türüne ve belli bir deneyime sahip olması beklenir. Örneğin, ehliyetini yeni almış biri yerine 5 yıldır motosiklet kullanan bir kişi sürüş deneyimi nedeniyle tercih edilebilir.
  • Kuryelere eğer firma tarafından belirlenmiş işe alım sonrası bir eğitim verilmiyorsa genellikle eğitim verilmez. Kurye olmak için açılan özel bir eğitim yoktur. Fakat kuryenin çalıştığı bölgeyi tanıması, navigasyon ve dijital cihazları kullanmayı bilmesi beklenebilir. Paketin doğru zamanda doğru yerde olması için kurye adresi bulabilmelidir.
  • Trafikte seyir halinde olan ve araç kullanması gereken kuryelerden sakinlik, riske atılmayan sorumluluk sahibi davranışlar ve sabır beklenir. Bu özellikler kuryenin yoğun iş temposu altında zorlu trafik şartlarında kalsa dahi güvenli bir şekilde adrese ulaşabilmesi için önemlidir. Hız ve zaman yönetimi kuryelerde aranan bir özellik olmasına karşın acelecilik tehlikelidir.
  • Uzun saatler boyunca farklı adresler arasında paket taşımacılığı yapması beklenen kuryenin mental ve fiziksel sağlığının iyi durumda olması istenir.
  • İnsanlarla iletişim halinde olan ve müşterilerle direkt konuşan kuryenin düzgün diksiyon, düzgün giyim, temiz ve bakımlı olmak, güler yüzlü olmak gibi karşılaması gereken memnuniyet odaklı özellikleri olmalıdır.

Kurye Olarak Nasıl İş Bulabilirim?

Kurye olmak için gerekli özelliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız kurye arayanlar tarafından verilen ilanlara Eleman.net üzerinden ulaşabilirsiniz. Farklı çalışma şartları, maaşları ve beklentilerine sahip olan ilanlar arasından kendi şehrinizde açılan ilanları incelemekle işe başlayabilirsiniz. CV'nizde yer alan bilgiler ile size uygun ilanlara başvurduktan sonra iş görüşmesi mülakatlarında başarılı olmak sizi kurye olarak iş sahibi yapar.

Restorant kurye iş ilanları ile evinizin yakınında maaşlı çalışabileceğiniz bir iş bulabilir ya da kargo ve paket dağıtımı için büyük şirketlerde paket başı ücretle çalışabilirsiniz. Moto kurye ve bisikletli kurye iş ilanı sık açıldığı için bu araçları kullanmayı öğrenerek iş bulma şansınızı artırabilirsiniz.

Kurye Olmak için Hangi Ehliyet Gereklidir?

Yaya kurye iş ilanları bir araç kullanmayı gerektirmediği için ehliyete gerek yoktur. Bisikletli kurye ilanları için de Türkiye'de ehliyet almak gerekmez. Fakat motosiklet ve araç kullanması gereken kurye ilanları için ehliyet gereklidir.

A1 ve A2 kurye iş ilanları motosiklet kullanan elemanlar için açılır. A1 ve A2 ehliyeti olan kişiler arasından seçim yapılır. Firma işçinin kendi motoru ile çalışmasını isteyebilir ya da ona özel bir motor tahsis edebilir. Ehliyet türü motosikletin büyüklüğüne bağlıdır. 125 cc ve altı için A1, 125 cc ve üstü motosikletler için A2 ehliyet sahibi olma şartı vardır. Genellikle 125 cc üzeri motosikletler kuryelik işinde kullanıldığından firmaların A2 ehliyet isteme ihtimali yüksektir.

Araç kullanması istenen kuryeler için B sınıfı ehliyet gereklidir. Eleman kendi aracı ya da şirket aracı ile kuryelik yapabilir. Ayrıca bisikletli kurye iş ilanı da kendi bisikletiyle ya da firma aracıyla çalışmak isteyenler için açılır.

Kurye Çalışma Koşulları Nasıldır?

Kurye arayan firmalar farklı çalışma koşulları sunsa da genellikle operasyonel sahada hizmet verecek eleman ararlar. SSK, yemek, yol gibi ücretlerin yanı sıra kendi aracı ile çalışan elemanlar için farklı miktarlarda paket başına benzin parası da ödenebilir. Kurye çalıştığı firmaya göre haftanın 7 günü 24 saat ya da mesai saatleri dahilinde hizmet verebilir.

Kurye maaşları haftalık çalışma saatleri ya da paket üzerinden hesaplanır. Maaşlı çalışanlar mesai saatleri ile çalışırken paket başı ücret alan bireysel şahıs şirketine sahip kuryeler için zaman sınırlaması yoktur.

Kurye İş İlanı Veren Firmalar Nelerdir?

Eczane kurye iş ilanları, hastane kurye iş ilanları ve evrak kurye iş ilanları gibi birçok farklı alanda iş bulmanız mümkündür. Küçük çaplı yiyecek dükkanlarından büyük ölçekli aracılık hizmeti veren şirketlere kadar birçok farklı sektörde kuryeye ihtiyaç olur. Kişiye ya da şirkete özel kurye, belli bir dükkana hizmet veren kurye ya da online pazaryerlerine bağlı moto kurye iş ilanları gibi karşınıza birçok seçenek çıkar.

Kurye Maaşları

Vigo kurye maaşları ve Trendyol kurye maaşları gibi bazı ünlü firmalarda kurye kazançları paket başına ücretlendirme ile belirlendiğinden dağıtılan paket kadar ödeme alınır. Genel olarak bakıldığında kurye maaşları 2023 yılında en düşük 10.200 TL, ortalama 12.800 TL ve en yüksek 27.500 TL olarak ödenir.

Kurye İş İlanlarına Nasıl Başvurabilirim?

Kurye olmak için iş ilanlarına Eleman.net üzerinden üyelik başlatarak ulaşabilirsiniz. Üyeliğin ardından özgeçmişinizi doldurup size uygun ilanları görüntüleyebilir, kurye arayan firmalar arasından seçim yapabilirsiniz. Firma ilanlarındaki şartları karşılıyorsanız başvur sekmesinden özgeçmiş yollayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Gizle Devamını Göster

Kurye Sık Sorulan Sorular

Kurye Olmak İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Büyük firmalar genellikle 18 yaşını doldurmuş olan A2 ehliyet sahibi kuryeleri istihdam etmektedir. Ancak, 125cc altı motor kullanabilen ve stajyer ehliyetine sahip olan 16-17 yaşındaki bireyler de kuryelik yapabilir.

Kurye İşi Zor Mu?

Kurye olmanın diğer mesleklerde olduğu gibi zorlukları ve avantajları vardır. Kurye olmanın en zor yönleri olarak kötü hava koşullarına maruz kalmak, trafik kazası tehlikesi, paket yetiştirmek için hızlı tempoda çalışmak sayılabilir. Motosiklet kullanmayı seviyorsanız, ileride kendi motorunuzla esnaf kurye modeliyle çalışmayı düşünüyorsanız bir firmada kurye olarak iş bulmak sizin için avantajlı olabilir.

Kurye Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Eleman.net'te farklı büyüklüklerde birçok firma kurye ilanı yayınlamaktadır. Kurye iş ilanları kategorisindeki ilanlara göz atıp size en uygun olanlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Gizle
Devamını Göster

İş İlanları

Yeni iş arıyorsan hemen özgeçmiş oluştur firmalarla mesajlaşmaya başla, video özgeçmişinle oturduğun yerden iş bul.

Özgeçmiş Oluştur

Favori İş İlanları

Seçtiğiniz iş ilanlarını favorilerinize ekleyebilirsiniz. İş başvurusu yapmak için daha sonra kullanabilirsiniz.

Aradığınız "Kurye" İlanını Hemen Bulun!

400 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur