Pozisyon
 (1 Seçim)
Modelist
Bölüm
 (0 Seçim)
Sektör
 (0 Seçim)
Cinsiyet
 (0 Seçim)
Çalışma Şekli
 (0 Seçim)
Tarih
 (0 Seçim)
Diğer Seçenekler
(0 Seçim)
marker

Modelist iş ilanları

Modelist Arayanlar

En yeni Modelist iş ilanları ve eleman ilanlarına Herkesten Önce Sen Başvur!

Modelist İş İlanları

Modelist iş ilanları ile kendinize çalışmak için uygun bir yer arıyorsanız modelist arayan firmalar tarafından açılan ilanlardan size uygun olanı bulup diğer adaylar arasında öne çıkmalısınız. Modelist arayan markalar ve bu işi yapmak isteyen kişileri bir araya getiren Eleman.net platformu üzerinden başvurunuzu iletmeden önce meslek hakkında bazı bilgilere sahip olmak mülakat sırasında şansınızı artırır.

Modelist Nedir, Ne İş Yapar?

Modelistlik tekstil sektöründe bir giyim ürününün seri üretime geçmeden önce kalıbını çıkarmaktır. Modelist uluslararası standartlara göre belli ölçü kalıpları çerçevesinde ilk üretilen ürünün kalıbını uygun formda hazırlar ve hangi materyalden üretileceğini seçerek numune kıyafeti diker.

 • Modelist tasarımcı ya da sipariş veren müşteriden gelen ürünün tasarım ve detayları hakkında bilgi alarak numune hazırlamakla yükümlüdür.
 • Kalıp ölçüleri alınırken kullanılan kumaşın esneme kapasitesi ve dikim payı göz önüne alınarak boyutları belirler.
 • El çizim araçları ve bilgisayar programları kullanarak ana kalıbı farklı bedenlere göre 32, 34, 36, 38 ... hazırlar.
 • Kumaşları en verimli ve tasarruflu şekilde kullanarak kağıt kalıpları hazırlamak, üreticiyi firmanın atık kumaş miktarını azaltarak tasarruf sağlamak görevidir.
 • Dikiş bölgeleri, cep, pileler, ilik gibi kumaş üzerinde yapılacak işlemler hazırlanan kağıt kalıplar üzerinde detaylı şekilde belirtilir ve dikimhanede sorunsuz üretim yapılmasına yardımcı olur.
 • İlk ürünlerin dikiminde kalıpların işlenmesi ve hayata geçirilmesinde tüm kontrolleri yaparak ortaya çıkan sorunları ilk numune kalıbında değiştirir. Her şey hazır olmadan seri üretim talimatı vermez.

Hazır giyim ve tesettür modelist iş ilanları giyim tarzının gereklilikleri nedeniyle farklı kalıpları bilmeyi gerektirir. Normal kıyafetlere göre tesettür ürün kalıpları vücut hatlarını belli etmemesi için daha geniş dikilir. Standart bir elbise ve tesettür elbise 36 beden olsa da kalıpları yani genişlikleri farklıdır. Bir modelistin başvuracağı ilandaki giyim standartlarına hakim olması beklenir. Bu nedenle ilanlar tesettür, çocuk giyim, hazır giyim ve iç giyim modelist arayan firmalar tarafından çoğunlukla detay belirtilerek açılır. Modelist iş ilanları İstanbul, Bursa ve İzmir gibi hazır giyim sektöründe fabrika ve dikimhanelerin yoğun olduğu yerlerde sıklıkla açılır. Yine de farklı şehirlerde modelist arayanlar da vardır.

Modelist İş İlanlarında Başvurmak için Hangi Eğitimler Alınmalı?

Modelist arayan tekstil firmaları eğer bir üniversite eğitim şartı belirtmediyse modelistlik sertifikası da işe başvurmak için yeterli olur. Modelist olabilmek için üniversitelerin Tekstil ve Moda Tasarımı ve Moda Tasarımı Bölümü okunabilir ya da sertifika alınabilir. Ortalama 2 yıl ön lisans eğitimi almak ya da 1 yıl boyunca Halk Eğitim Merkezi ve diğer kurumlardan eğitim almak modelist yetkinliği kazanmanızı sağlar. Yine de bölümün 4 yıllık lisansından mezun olan kişilerin ilanlarda daha avantajlı olduğu söylenmelidir.

Modelist sertifikası veren kurumlar genellikle 3 ay elde kalıp alma kursu, 6 ay bilgisayarlı modelistlik kursu verir. Bazı firmalar Meslek Lisesi Hazır Kalıp bölümünden mezun olan kişilere de ilanı açar. Bu alanda eğitiminiz yeterli değilse fakat kendinize güveniyorsanız modelist yardımcısı iş ilanları başvuru için size uygun olabilir.

Modelist İş İlanlarında Aranan Özellikler Nelerdir?

Modelist iş ilanı açan firmalar kendi ürün özellikleri, dikim yöntemleri ve çalışma alanlarına göre ilana çıkar. Genellikle modelist ilanları bazı ortak özellikler sergiler. Bunlar:

 • Takım çalışmasına yatkın, uyumlu ve iletişim becerisi yüksek
 • Çözüm odaklı, planlama ve organizasyon becerisine sahip
 • Öğrenmeye, değişime ve gelişime açık olmak
 • Kumaş, ölçü ve kalıp bilgisine sahip olmak
 • Modelist ilanı ile belirtilen bilgisayar programlarını kullanabilme Polypattern, Gemini, MS Office vb.

Modelist Arayan Firmalar ve Sektörler Nelerdir?

İzmir modelist iş ilanları ve Bursa modelist iş ilanları kumaş ve dikim alanında uzun yıllardır Türkiye'nin en çok tercih edilen bölgeleri olması nedeniyle sık karşınıza çıkar. Modelist iş ilanları İstanbul Avrupa yakası ve Anadolu yakasında da sık görülür. Tüm bu ilanlar birbirinden farklı firma ve sektörlere ait olabilir. Dış giyim alanında hizmet veren bir firma sizde kaban, mont kalıpları isterken iç giyim firmaları sütyen, boxer ve iç çamaşırı kalıbı ister. Aklınıza gelebilecek tüm tekstil ürünlerinin kalıpları çıkarıldıktan sonra üretimi yapıldığı için ilanına rastlayabilirsiniz. Burada eğer tercih etmek istediğiniz ya da deneyim sahibi olduğunuz özel bir sektör varsa aramalarınızı buna göre yapabilirsiniz. Modelist ilanları İstanbul, İzmir ve Bursa gibi illerde büyük firmalar tarafından tam zamanlı olarak açılabilir. Diğer taraftan modelist arayan Instagram butikleri gibi küçük işletmeler freelance ya da part time eleman arayışına başlangıçta daha fazla yönelir.

Modelist Çalışma Koşulları Nasıldır?

Modelist ilanları bursa, İstanbul ve İzmir gibi fabrikaların yoğun olduğu bir yerde açılmışsa çoğunlukla tam zamanlı eleman ararlar. Her gün işe gitmek, dikimhanede çalışmak ve toplantılara katılmak göreviniz olur. SSK, maaş, yol ve yemek gibi haklarınız olur. Çalışma saatleri, mesai süreci ve şekli firmanın inisiyatifindedir. Evden çalışmak istiyorsanız freelance modelist iş ilanları sizin için uygundur. Evde size verilen talimatlar ve istekler doğrultusunda kalıp çıkararak farklı bir şehirdeki firma ile bile çalışabilirsiniz. Modelist iş ilanları İzmir, Bursa ve İstanbul gibi illerde yoğun çıksa da siz burada yaşamıyorsanız ve şehir değiştirmeyi düşünmüyorsanız freelance ilanlara başvurmanızda yarar vardır. Bu durumda modelist maaşı freelance çalışma stilinde parça başı ücret olarak size yansıyabilir.

Modelist Maaşı

Modelist maaşları 2023 yılında belirli kriterlere göre sıralanabilir. En düşük aylık maaş 17.500, ortalama maaş ise 21.800 TL olabilir. En yüksek aylık maaş ise 34.500 TL olarak belirtilir.

Siz de bu mesleğe adım atmak ya da iş değiştirmek istiyorsanız Eleman.net güncel modelist iş ilanları arasından beklentinize uygun firmaları belirleyerek CV ile başvuru yapabilirsiniz.

Gizle Devamını Göster

Modelist Sık Sorulan Sorular

Modelistler Hangi Programları Kullanıyor?

Modelistler, konfeksiyon sektöründe sık kullanılan Gerber ve Lectra programlarını kullanmaktadır.

Modelist Ve Stilist Arasındaki Fark Nedir?

Bir stilist, giysi tasarımlarını yapan kişidir. Stilistler giysilerin modelini çizer ve tasarlar. Modelistler ise üretilecek giysinin tasarıma göre kalıbını çıkartan kişidir. Modelist tasarım yapmaz. Yapılan tasarımın üretime geçilmesi için büyük kumaşların nasıl işlenmesine gerektiğine dair kalıp çıkartmaktan sorumludur.

Abiye Modelist İş İlanlarında Aranan Özellikler Nelerdir?

Dikiş, model çıkarma konusunda kanıtlanabilir deneyim, moda ve trendleri takip etmek, vitrin görsel düzenlemeleri konusunda tecrübeli, müşteri prova süreçlerini yönetebilme gibi özellikle abiye modelist iş ilanlarına en aranan özelliklerden birkaçıdır.

Gizle
Devamını Göster

İş İlanları

Yeni iş arıyorsan hemen özgeçmiş oluştur firmalarla mesajlaşmaya başla, video özgeçmişinle oturduğun yerden iş bul.

Özgeçmiş Oluştur

Favori İş İlanları

Seçtiğiniz iş ilanlarını favorilerinize ekleyebilirsiniz. İş başvurusu yapmak için daha sonra kullanabilirsiniz.

Aradığınız "Modelist" İlanını Hemen Bulun!

400 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur