Ayın özeti
İşveren ve aday tarafı ağustosta belirgin biçimde ayrıştı. İşe alım talebi 2025 aylık ortalamasının %12,3 altında kalırken aktif iş arayan sayısı aynı ortalamanın %22,7 üzerine çıktı. İki tarafı tek sayıda birleştiren İşgücü Arz-Talep Denge Endeksi 139,91 ile 20 aylık serinin en yüksek değerine ulaştı.
| Endeks | Ağustos 2026 | Aylık | Yıllık | Baza göre |
|---|---|---|---|---|
| İşe Alım Talep Endeksi | 87,69 | ▼%3,0 | ▼%14,7 | −12,31 puan |
| Başvuru Hareketlilik Endeksi | 116,21 | ▼%2,0 | ▲%15,6 | +16,21 puan |
| Aktif İş Arayan Endeksi | 122,69 | ▲%0,7 | ▲%22,5 | +22,69 puan |
| İş Arama Yoğunluğu Endeksi | 94,78 | ▼%2,7 | ▼%5,6 | −5,22 puan |
| İşgücü Arz-Talep Denge Endeksi | 139,91 | ▲5,1 p | ▲%43,6 | +39,91 puan |
Ayın değişim tablosu
Aylık değişim temmuz 2026'ya, yıllık değişim ağustos 2025'e göredir. Rapor boyunca mutlak hacimler yayımlanmaz; tüm göstergeler oran, pay veya değişim olarak verilir. "Yeni ilan" ile "başvuru alan ilan" farklı göstergelerdir; tanımlar için metodoloji bölümüne bakınız.
İşe alım talebi
İşe Alım Talep Endeksi 87,69'a geriledi; talep 2025 ortalamasının altında seyretmeye devam ediyor. Endeks üç bileşene dayanır: yeni ilan (%55), ilan veren firma (%30) ve yeniden aktif firma (%15). Ağustosta üç bileşen de baz ortalamanın altında kaldı.
İşe Alım Talep Endeksi, 20 aylık seri
Ocak 2025 – Ağustos 2026 · 100 = 2025 aylık ortalaması
Haziran 2026'daki 110,32'lik sıçrama serideki tek 100 üstü ay olarak öne çıkıyor.
| Bileşen | Ağırlık | Aylık değişim | Yıllık değişim | Bileşen endeksi |
|---|---|---|---|---|
| Yeni ilan | %55 | ▼%1,8 | ▼%15,9 | 88,36 |
| İlan veren firma | %30 | ▼%1,4 | ▼%13,2 | 88,57 |
| Yeniden aktif firma | %15 | ▼%10,5 | ▼%12,9 | 83,46 |
Firma girişi ikiye katlandı, ilan üretimi geriledi.
Ağustosta platforma katılan yeni firma sayısı geçen yılın aynı ayına göre %104,0 arttı. Aynı dönemde yeni ilan sayısı %15,9 azaldı. Firma tabanı genişlerken firma başına ilan üretiminin düştüğü bu tablo, talep endeksinin baz ortalamanın altında kalmasının ana nedeni.
Yeni ilan ve yeni firma: yıllık değişim
Her ayın geçen yılın aynı ayına göre yüzde değişimi · 2026 ocak–ağustos
Yeni ilan sekiz ayın yedisinde geçen yılın altında kaldı (kümülatif −%17,0); yeni firma haziran itibarıyla güçlü bir yıllık artışa geçti (kümülatif +%19,3).
Sektör bazında yeni ilan
Paylar, sektör bilgisi olan yeni ilanlar içindeki dağılımı gösterir. Değişim temmuz 2026'ya göredir.
En çok ilan yayımlanan sektörler
Sektörün yeni ilanlar içindeki payı
Kaynak: Eleman.net, yeni ilan sektör dağılımı.
Sektörlerde aylık ilan değişimi
Temmuz 2026'ya göre yüzde değişim
Restorancılık (+%32,2), kargo (+%13,4), gıda (+%12,9) ve lojistik (+%12,8) artışta.
Aday hareketliliği
Aktif iş arayan sayısı serinin zirvesine çıktı, ancak kişi başına başvuru düşüyor. Ağustosta en az bir başvuru yapan farklı aday sayısı 2025 aylık ortalamasının %22,7 üzerine çıktı. Buna karşılık İş Arama Yoğunluğu Endeksi 94,78 ile 100'ün altında.
Aday tarafının iki göstergesi
Toplam başvuru hacmi ve başvuran farklı kişi sayısı · 100 = 2025 aylık ortalaması
Temmuz ve ağustosta aktif iş arayan endeksi başvuru hareketliliğinin üzerine çıktı.
Başvurular artmıyor; iş arayan sayısı artıyor.
Bir aday 2025 boyunca ayda ortalama 7,11 başvuru yaparken ağustos 2026'da bu sayı 6,74'e indi. Toplam başvuru hacmindeki yıllık %15,6'lık artışın kaynağı kişilerin daha çok başvuru yapması değil, daha fazla kişinin iş arıyor olmasıdır. Bu ayrımı yapabilmek, Başvuru Hareketlilik Endeksi'nin tek başına yorumlanmasını engeller.
İş Arama Yoğunluğu Endeksi, 20 aylık seri
Kişi başına başvuru · 100 = 2025 aylık oran ortalaması
Endeks 2026 boyunca istikrarlı biçimde 100'ün altında seyretti.
Arz–talep dengesi
İşgücü Arz-Talep Denge Endeksi 139,91 ile serinin zirvesinde. Endeks, Aktif İş Arayan Endeksi'nin İşe Alım Talep Endeksi'ne oranıdır; 100 iki tarafın 2025 bazına göre dengeli ilerlediği noktadır. Haziranda 97,57 ile dengeye çok yakınken temmuz ve ağustosta hızla ayrıştı.
Denge endeksinin 100'den sapması
Puan · sıfırın üstü aday rekabetinin arttığı, altı işveren tarafının görece güçlü olduğu aylar
2025'te denge etrafında salınan endeks, 2026'da kalıcı biçimde 100'ün üzerine çıktı.
Sektörlerde ilan başına başvuru
İlan başına düşen başvuru sayısı bir ayda %21,6 arttı. Başvuru alan ilan sayısı temmuzdan ağustosa %18,5 geriledi, buna karşılık toplam başvuru neredeyse sabit kaldı (−%0,9). Sonuç: ilan başına ortalama başvuru 53,33'ten 64,83'e yükseldi.
İlan başına başvuru: temmuzdan ağustosa
Ay içinde en az 300 ilan alan sektörler · her sektörde iki ayın değeri
16 sektörün tamamında ilan başına başvuru arttı. Kaynak: Eleman.net, başvuru–ilan sektör dağılımı.
Rekabetin en yoğun olduğu sektörler
Tekstilde bir ilana ortalama 89,2, lojistikte 83,6, kargoda 76,2 başvuru düşüyor. Üç sektörde de ilan sayısı bir ayda %20'nin üzerinde geriledi.
Rekabetin görece düşük olduğu sektörler
Yemek/catering (39,1), temizlik (40,9) ve restorancılık (40,9) ilan başına en az başvuru alan sektörler. Yine de üçü de temmuza göre yükselmiş durumda.
Meslekler ve bölümler
Üç pozisyon tek başına yeni ilanların beşte birini oluşturuyor. Güvenlik görevlisi, temizlik görevlisi ve depo elemanı ilanları ağustosta toplam yeni ilanların %21,7'sini kapsadı.
En çok ilan yayımlanan pozisyonlar
Pozisyonun yeni ilanlar içindeki payı · ağustos 2026
Kaynak: Eleman.net, yeni ilan pozisyon dağılımı.
En çok ilan yayımlanan bölümler
Bölümün yeni ilanlar içindeki payı · ağustos 2026
Kaynak: Eleman.net, yeni ilan bölüm dağılımı.
İlan talebi operasyonel pozisyonlarda yoğunlaşıyor.
Güvenlik (%10,1), temizlik (%8,3), depo (%5,9) ve üretim (%5,4) bölümleri birlikte yeni ilanların yaklaşık üçte birini oluşturuyor. Bu dağılım, platformdaki talebin ağırlıklı olarak giriş ve orta seviye operasyonel rollerde toplandığını gösteriyor.
Yan haklar
Yeni ilanların %48,7'si en az bir yan hak belirtiyor; temmuzda bu oran %47,4'tü. Ağustosta yeni ilan sayısı %1,8 azalırken yan hak belirten ilan sayısı %0,7 arttı. İşverenler daha az ilan veriyor, ancak verdikleri ilanlarda yan hak belirtme eğilimi güçleniyor.
İlanlarda belirtilen yan haklar
Yan hak belirten ilanlar içindeki pay · ağustos 2026
Bir ilan birden fazla yan hak içerebilir; satırların toplamı ilan sayısını aşar.
Yan hakların payındaki değişim
Yan haklı ilanlar içindeki payın temmuza göre puan farkı
Tamamlayıcı sağlık sigortası bu grafiğe dâhil değildir; gerekçesi aşağıda.
| Yan hak | Tüm ilanlarda | Yan haklı ilanlarda | Temmuz payı | İlan sayısı değişimi | Pay farkı |
|---|---|---|---|---|---|
| Yemek | %36,9 | %75,9 | %76,06 | ▲%0,5 | −0,17 p |
| Servis | %21,3 | %43,8 | %44,06 | ▲%0,1 | −0,28 p |
| Prim | %15,2 | %31,1 | %31,00 | ▲%1,2 | +0,14 p |
| Yemek Kartı | %13,9 | %28,6 | %29,00 | ▼%0,8 | −0,44 p |
| Yol Yardım Desteği | %8,6 | %17,8 | %18,13 | ▼%1,3 | −0,37 p |
| Özel Sağlık Sigortası | %7,1 | %14,5 | %19,64 | ▼%25,4 | −5,10 p |
| Tamamlayıcı Sağlık Sigortası | %1,3 | %2,8 | %0,02 | — | +2,73 p |
| Özel Araç | %0,9 | %1,9 | %2,26 | ▼%16,1 | −0,38 p |
"Tüm ilanlarda" sütunu ayın tüm yeni ilanları içindeki payı, "yan haklı ilanlarda" sütunu yalnızca en az bir yan hak belirten ilanlar içindeki payı gösterir. Bir ilan birden fazla yan hak içerebilir.
Özel sağlık sigortası belirgin biçimde geriledi.
Özel sağlık sigortası belirten ilan sayısı bir ayda %25,4 azaldı; yan haklı ilanlar içindeki payı 5,1 puan düştü. Bu, ağustosta payı anlamlı biçimde gerileyen tek yan hak kalemi.
Tamamlayıcı sağlık sigortası için değişim oranı verilmiyor.
Bu kalemin yan haklı ilanlar içindeki payı temmuzda %0,02 iken ağustosta %2,75'e çıktı. Bu büyüklükteki bir sıçrama piyasa eğiliminden çok alanın yeni izlenmeye başlandığına işaret eder; bu nedenle yüzde değişim hesaplanmamış ve kalem değişim grafiğine dâhil edilmemiştir.
İki sağlık sigortası kalemi birlikte değerlendirildiğinde toplam %11,4 geriliyor; bir bölümünün yeniden sınıflandırılmış olması muhtemeldir. Kesin ayrım için bir sonraki dönem verisi beklenmelidir.
Coğrafya
Aday tarafında İstanbul'un payı %42,6, firma tabanında %50,0. Ağustosta oluşturulan yeni özgeçmişlerin şehir dağılımı ile kayıtlı firma tabanının şehir dağılımı farklı tabanlara sahiptir; ikisi doğrudan oranlanamaz, ancak yoğunlaşma farkı anlamlıdır.
Yeni özgeçmişlerin şehir dağılımı
Şehrin yeni özgeçmişler içindeki payı · ağustos 2026
Kaynak: Eleman.net, CV şehir dağılımı.
Kayıtlı firmaların şehir dağılımı
Şehrin kayıtlı firma tabanı içindeki payı · birikimli
Bu tablo aylık akış değil, kayıtlı firma tabanının stok dağılımıdır.
Yeni özgeçmiş sayısı tüm büyük şehirlerde geriledi.
Ağustosta yeni CV sayısı temmuza göre %9,1 azaldı. Düşüş Antalya (−%21,5), Konya (−%20,1) ve Ankara'da (−%13,3) ortalamanın üzerinde. Bu, yeni özgeçmiş oluşturmaya ilişkin mevsimsel bir hareket; başvuru yapan aktif aday sayısı aynı dönemde artmıştır (+%0,7). İki gösterge farklı şeyleri ölçer.
Ücret beklentisi
Medyan ücret beklentisi bir ayda bir bant yukarı çıktı. Temmuzda 30.000–40.000 TL bandında olan medyan beklenti, ağustosta 40.000–50.000 TL bandına geçti. Adayların yarısından fazlası (%50,9) artık 40.000 TL ve üzeri bir ücret bekliyor; temmuzda bu oran %43,5'ti.
Ücret beklentisi bantları
Bandın aday beklentileri içindeki payı · ağustos 2026
Kaynak: Eleman.net, CV ücret beklentisi dağılımı.
| Bant | Ağustos payı | Temmuza göre |
|---|---|---|
| 25.000–30.000 TL | %11,0 | ▼4,1 p |
| 30.000–40.000 TL | %31,3 | ▼2,2 p |
| 40.000–50.000 TL | %23,5 | ▲2,5 p |
| 50.000 TL ve üzeri | %11,2 | ▲2,1 p |
| 60.000–70.000 TL | %4,6 | ▲0,7 p |
Beklenti dağılımı yukarı kayıyor.
Alt bantların payı düşerken üst bantların payı artıyor. 50.000 TL ve üzeri bekleyenlerin oranı bir ayda %22,5'ten %27,4'e çıktı.
Medyan, bant içi doğrusal aradeğerleme ile hesaplanmıştır (ağustos ≈ 40.380 TL, temmuz ≈ 38.056 TL). Bu bir beklenti ölçüsüdür; teklif edilen veya ödenen ücret değildir.
Aday profili
Ağustosta yaz dönemi genç dalgası çekildi, deneyimli yaş gruplarının payı arttı. 18–20 yaş grubunun yeni özgeçmişler içindeki payı 6,4 puan azalırken 26 yaş ve üzeri tüm grupların payı toplamda 8,7 puan yükseldi.
Yaş dağılımı
Yaş grubunun yeni özgeçmişler içindeki payı · ağustos 2026
Kaynak: Eleman.net, CV yaş dağılımı.
Eğitim seviyesi dağılımı
Eğitim seviyesinin yeni özgeçmişler içindeki payı · ağustos 2026
Kaynak: Eleman.net, CV eğitim seviyesi dağılımı.
| Grup | Ağustos payı | Temmuza göre | Yorum |
|---|---|---|---|
| 18–20 yaş | %14,9 | ▼6,4 p | Yaz dönemi ilk kez iş arayan dalgası çekildi |
| 26 yaş ve üzeri (toplam) | %56,9 | ▲8,7 p | Deneyimli aday payı arttı |
| İlköğretim | %15,6 | ▲2,7 p | Operasyonel pozisyon talebiyle uyumlu |
| Lise | %47,1 | ▼3,0 p | Payı düşse de en büyük grup |
| Lisans | %18,4 | ▼1,5 p | |
| Kadın aday | %48,2 | ▼0,9 p | Cinsiyet dağılımı dengeye yakın seyrediyor |
Başvuru davranışı
Başvuruların %90,4'ü mobil cihazlardan geliyor; %57,2'si mobil uygulama üzerinden. Masaüstü sitenin payı %9,6 ile sınırlı.
Başvuruların platform dağılımı
Platformun toplam başvurular içindeki payı · ağustos 2026
Kaynak: Eleman.net, başvuru platformu dağılımı.
İş arama tamamen mobilleşti.
Mobil site (%33,2), Android uygulama (%30,4) ve iOS uygulama (%26,9) birlikte başvuruların %90,4'ünü oluşturuyor. Android uygulamanın payı temmuza göre 1,1 puan arttı; iOS 0,6 puan, mobil site 0,4 puan geriledi.
İşverenler açısından pratik sonuç: ilan metni, görsel ve başvuru akışının mobil ekranda okunabilir olması artık istisna değil, kural.
Firma tabanı
Kayıtlı firmaların %79,5'i 25 ve altı çalışana sahip. Platformdaki talep büyük ölçüde küçük işletmelerden geliyor; 250'den fazla çalışanı olan firmaların payı %2,3.
Çalışan sayısına göre firma dağılımı
Çalışan sayısı bilgisi olan kayıtlar içindeki pay
Kaynak: Eleman.net, firma çalışan sayısı dağılımı.
Sektöre göre firma dağılımı
Sektör bilgisi olan kayıtlar içindeki pay
Kaynak: Eleman.net, firma sektör dağılımı.
Bu bölümdeki tablolar birikimli firma tabanını gösterir; ağustos ayına ait akış verisi değildir. Farklı alanların doluluk oranları farklı olduğu için tabanlar da farklıdır.
Metodoloji
Endeksler, Eleman.net üzerindeki ilan, firma, özgeçmiş ve başvuru verilerinin anonimleştirilmiş ve toplulaştırılmış hâlinden üretilir. Aşağıdaki tanımlar ve baz değerleri, sayfadaki her rakamın bağımsız olarak yeniden hesaplanmasına olanak verir.
Tanım sözlüğü
Birbirine benzeyen ancak farklı şeyleri ölçen göstergeler. Raporda hiçbiri diğerinin yerine kullanılmaz.
- Yeni ilan
- Ay içinde yayımlanan yeni ilan. Bir akış göstergesidir.
- Başvuru alan ilan
- Ay içinde en az bir başvuru alan ilan. Önceki aylarda yayımlanmış, hâlâ yayında olan ilanları da içerir; bu nedenle yeni ilandan daha geniş bir kümedir.
- Başvuran aday
- Ay içinde en az bir başvuru yapan benzersiz aday. Aynı kişi kaç başvuru yaparsa yapsın bir kez sayılır. Aktif İş Arayan Endeksi bu ölçüye dayanır.
- Yeni CV
- Ay içinde oluşturulan yeni özgeçmiş. Başvuran adaydan farklıdır. Yaş, eğitim ve şehir dağılımlarının tabanları alan doluluğuna göre değişir; her tablo hangi taban içindeki payı gösterdiğini başlığında belirtir.
- İlan veren firma
- Ay içinde en az bir yeni ilan yayımlayan benzersiz firma.
- Yeniden aktif firma
- Önceki dönemde ilan vermeyip ay içinde yeniden ilan yayımlayan firma.
- Yeni firma
- Ay içinde platforma katılan onaylı yeni firma.
- Yan haklı ilan
- Ay içinde yayımlanan ve en az bir yan hak belirten yeni ilan. Bir ilan birden fazla yan hak içerebilir, bu yüzden yan hak paylarının toplamı %100'ü aşar.
Baz dönem ve hesaplama
- Tüm endekslerde baz 100 = 2025 aylık ortalamasıdır. Her gösterge, ilgili ayın değerinin 2025 yılı aylık ortalamasına oranlanmasıyla hesaplanır; endeks değeri bu oranın yüzde karşılığıdır.
- İşe Alım Talep Endeksi üç bileşenin ağırlıklı ortalamasıdır: yeni ilan %55, ilan veren firma %30, yeniden aktif firma %15.
- İş Arama Yoğunluğu Endeksi'nin bazı, 2025'in toplam oranı değil aylık oranlarının ortalamasıdır; böylece büyük aylar ortalamayı orantısız etkilemez.
- İşgücü Arz-Talep Denge Endeksi türetilmiş bir endekstir: Aktif İş Arayan Endeksi'nin İşe Alım Talep Endeksi'ne oranı. 100 = denge.
- Endeks serileri Ocak 2025'ten Ağustos 2026'ya kadar 20 aylıktır. Aylık değişimin yanında yıllık karşılaştırma da verilir; mevsimsellik güçlü olduğu için tek başına aylık değişim yanıltıcı olabilir.
- Tamamlanmamış aylar seriye dâhil edilmez. Rapor tarihinde eylül 2026 verisi kısmi olduğu için hiçbir hesaplamada kullanılmamıştır.
- Kırılım tablolarında ilgili alanın boş olduğu kayıtlar tabandan düşer; bu nedenle farklı kırılımların tabanları farklıdır ve her tablo kendi tabanını belirtir.
- Mutlak hacimler yayımlanmaz. Rapor ve endeks sayfalarında ilan, aday, firma ve başvuru sayıları doğrudan verilmez; tüm göstergeler endeks, pay veya değişim oranı olarak sunulur.
- Analizler yalnızca anonim ve toplulaştırılmış düzeyde yapılır; kişisel veriler hiçbir zaman rapor seviyesine çıkarılmaz.
Doğrulama
Ağustos 2026 talep endeksi adım adım
Hesap, bileşen endeksleri üzerinden yürütülür. Bileşen endeksleri her göstergenin 2025 aylık ortalamasına oranıdır (100 = baz), dolayısıyla mutlak hacim gerektirmez. Aynı yöntem beş endeksin her biri için ilgili endeks sayfasında verilmiştir.
yeni ilan = 88,36
ilan veren firma = 88,57
yeniden aktif firma = 83,460,55 × 88,36 + 0,30 × 88,57 + 0,15 × 83,46Sonuç: 87,69 — Ağustos 2026 İşe Alım Talep Endeksi
Makine-okunur veri ve atıf
Endeks serileri, bileşen endeksleri, kırılım payları ve değişim oranları açık formatta yayımlanır. Mutlak hacimler ne sayfalarda ne de veri dosyalarında yer alır; yayın bütünüyle oran ve endeks düzeyindedir.
Önerilen atıf
eleman.net/istihdam-endeksi