Dönerci Nedir?

  1. Meslekler
  2. Dönerci
  3. Nedir?
Dönerci

Dönerci nedir? Dönerci çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Dönerci olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Dönerci Nedir?, Nasıl Olunur?

Dönerci, baharatlanmış eti kesip tüketime hazırlayan kişi olarak tanımlanır. Döner ustaları aynı zamanda eti hazırlama ve terbiyeleme gibi işlemleri de gerçekleştirir. Bu nedenle “dönerci kime denir?” sorusu şu şekilde açıklanabilir; döner hazırlama aşamasından satış aşamasına kadar tüm süreci yöneten kişidir. Dönerciler aynı zamanda döner ustaları olarak da bilinirler. Döner ustası, restorandaki sorumluluklarına bağlı olarak şeflik de yapabilir. “Dönerci ne demek?” sorusuna daha net cevap verebilmek için bu mesleğin yükümlülük ve sorumluluklarını anlamak gerekir.

Dönerci Ne İş Yapar?

Döner ustası, dönerin hazırlanmasından pişirilmesi ve müşteriye sunulmasına kadar tüm süreçte yer alır. Dolayısıyla “dönerci kimdir?” sorusu şu şekilde açıklanabilir; dönerin yapımı ve sunumu hakkında her şeyi bilir. Ancak “dönerci ne iş yapar?” denildiğinde eklemek gerekir ki döner ustaları çalıştıkları restoranlarda şeflik de yapabilirler. Buna göre dönerci sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir:

  • Döner yapmak için eti seçmek,
  • Terbiyesi için baharat ve sosları hazırlamak,
  • Dönerin lezzetli olması için doğru ısıda pişirilmesini sağlamak,
  • Müşteri talebi doğrultusunda eti doğru porsiyonlarda sunmak,
  • Pişirilen etin kesim işlemini gerçekleştirmek ve servis etmek.

Dönerci Nasıl Olunur?

Dönerci olmak için döner yapımı ile ilgili belirli bilgi ve donanıma sahip olmak gerekir. Dönerde kullanılan et türleri ve hazırlanışı hakkında geniş bilgi sahibi olmak için çıraklık eğitimi alınmalıdır. Bir döner ustası yanında çalışarak mesleğin gerektirdiği tüm bilgi ve donanıma sahip olacağınız gibi dönerci ustası kurslarına da katılabilirsiniz. Belediyeler döner ustası eğitimi veren kurslar düzenleyebilir. Belediyelerin yanı sıra özel şirketler de kurs verebilir. Kurs veren şirketler kendi ders planlarını oluşturarak döner ustası yetiştirir.

Dönerci Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Döner ustası olabilmek için mesleğin gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip olunması gerekir. Bu beceriler bir döner ustasının yanında çırak olarak kazanılabilir. Farklı bir seçenek olarak gerekli bilgiler kurslar alınarak öğrenilebilir. Kurstan kazanılan Döner Ustası sertifikası, işi yapma yeteneğinizi gösterir. Dönerci olmak için gerekenler döner hazırlama ve servis etme becerisidir. Ayrıca hijyen standartlarına gereken önemi göstermek de gereken şartlar arasındadır. Döner hazırlama için gerekli bilgi ve yetkinliğe sahip kişiler dönerci iş ilanlarına başvuruda bulunabilirler.

Dönerci Çalışma Koşulları Nasıldır?

Dönerci çalışma koşulları iş yerine göre farklılık gösterir. Bu doğrultuda “dönerci nerede çalışır?” merak edilebilir. Döner ustası çeşitli restoranlarda çalışabileceği gibi kendi restoranını da açabilir. Dönerci olarak çalışan kişi restoranın yoğunluğuna göre tüm gün ayakta durabilir. Ayrıca döneri pişirirken yüksek sıcaklığa maruz kalabilir.

eleman.net'te her gün güncel Dönerci ilanları yayınlanıyor. Dönerci olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Dönerci İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Dönerci ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Dönerci ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %52.5
İstanbul Anadolu %22.5
Ankara %7.5
Kocaeli %7.5
İzmir %5
Diğer %5

Dönerci İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Dönerci arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Restorancılık %62.5
Gıda %37.5

Dönerci İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Dönerci pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Dönerci mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Mutfak %50
Restoran %40
Gıda %7.5
Üretim %2.5

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.