Makine Mühendisi Nedir?

 1. Meslekler ve Maaşlar
 2. Makine Mühendisi
 3. Nedir?
Makine Mühendisi

Makine Mühendisi nedir? Makine Mühendisi çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Makine Mühendisi olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Makine Mühendisi Nedir?, Nasıl Olunur?

Üniversite sınavına hazırlanan adayların merak ettiği “Makine mühendisi ne demek?” sorusu genel olarak cevaplanabilir. Temel fizik kanunları ve disiplin prensipleri çerçevesinde enerji türünü dönüştüren makineler konusunda ihtisas yapmış kişidir. “Makine mühendisi nedir?” sorusunun detaylı cevabı mekanik sistemlerin analiz, imalat, tasarım ve bakımında görevli mühendis olarak açıklanabilir. Makine mühendisliği fizik ve matematik kurallarını malzeme biliminden yararlanarak kullanan alt dallardan biridir.

Makine Mühendisi Kimdir?

Popüler mesleklerden biri olan makine mühendisi kime denir? Makine mühendisliği konusunda üniversitede eğitim almış kişilere denir. Üretim tesisleri ve endüstride kullanılan makineler, ekipmanlar, iklimlendirme cihazları, tıbbi cihazlar gibi tüm mekanik üretimlerde kullanılan parça ve sistemleri tasarlar. Tasarımların yüksek verimlilik ile çalışması için teknik çizimini ve hesaplamalarını yapmakla görevli kişidir.

Makine Mühendisi Ne İş Yapar?

Mühendislik bölümünü bitiren makine mühendisi ne iş yapar? Kendini geliştiren ve alanının en iyisi olmak için yeniliklere açık olan adaylar için kariyer şansı olan bir meslektir. Şantiye, fabrika ve üretim tesislerinde yönetici ve mühendis olarak hizmet verebilir.

Yönetici olduğunda makine tasarımlarını bilgisayardan çaparak çalışanların işlerini kontrol eder. Mühendis olarak hizmet veriyorsa tasarım, çizim ve hesaplamaya ek olarak makineleri sürekli kontrol etmek, denetlemek ve bakımını yapmakla görevli olabilir. Makine mühendisi sorumlulukları şunlardır:

 • Elindeki malzeme ve araçlarla ile ucuza yüksek verim elde etmek
 • İş sağlığı ve güvenliğini denetleyerek ekibine liderlik yapmak
 • Kendi alanında yeni teknolojileri takip ederek işverene önerilerde bulunmak
 • Hesaplama ve çizimlerde hatasız ve doğru sonuç ortaya koymak

Makine Mühendisi Nasıl Olunur?

“Makine mühendisi nasıl olunur?” sorusunun cevabı ilgili üniversite bölümünü başarıyla bitirmektir. Üniversitelerin Makine Mühendisliği programını tamamlayarak 4 yıllık lisans eğitimini bitiren kişiler mesleğe atılabilir. İşveren ilanlarında ekstra özel şartlar aranabilir. Fizik, kimya gibi sayısal derslere ek olarak termodinamik, mukavemet, malzeme bilimi, akışkanlar mekaniği gibi derslerde eğitim alır.

Makine Mühendisi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Makine mühendisi olmak için gereken şartlar işverenler tarafından belirlenir. İlgili bölümün mezunu olan kişiler için özel şartlar aranabilir. Makine mühendisi olmak için gerekenler şunlardır:

 • Zorlu şartlar altında çalışabilecek fiziksel sağlık ve yapı
 • Analitik düşünme becerisi ve sorun çözme kabiliyeti
 • Yaratıcılık, hayal gücü ve tasarım zekasına sahip olmak
 • Ekip çalışmasına yatkınlık ve liderlik vasfına sahip olmak
 • İş disiplinini ve güvenliğini önemsemek

Makine Mühendisi Çalışma Koşulları Nasıldır?

“Makine mühendisi nerede çalışır?” sorusunun cevabına göre çalışma koşulları, imkanları ve maaşı değişir. Fabrikalarda mühendis olarak çalışanlar için ortam pis, gürültülü ve stresli olabilir. Ofiste tasarım yapan ya da makine mühendisliğinin yeni çıkan yazılım alanında faaliyet gösterenler için masa başı bir iş sayılabilir.

En Çok İstenen 4 Özellik

eleman.net'te her gün güncel Makine Mühendisi ilanları yayınlanıyor. Makine Mühendisi olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Makine Mühendisi olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

İş İlanı Yayınla

Makine Mühendisi Aranan Özellikler

Makine Mühendisi için aranan özellikler kurum ve şirketlere göre değişse de istenen özellikler matematiksel düşünme becerisi (%80), problem çözme yeteneği (%60), proje yönetebilme becerisi (%70), bilgisayar bilgisi (%90) gibi yetenekler olmaktadır. Makine Mühendisi olmak için hangi yeteneğe ne kadar ihtiyacınız olduğunu aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Matematiksel Düşünme Becerisi
80%
Problem Çözme Yeteneği
60%
Proje Yönetebilme Becerisi
70%
Bilgisayar Bilgisi
90%

Makine Mühendisi Beklentileri Nelerdir?

Bir kuruluşta Makine Mühendisi olarak görev alabilmek için genellikle aşağıdaki temel özellikler ve bunların kombinasyonu aranır. İşletmelerde Makine Mühendisi olarak görev yapan kişilerden beklentileri ve yüzdelerini bu tablodan görebilirsiniz.

Özellik Yüzde
Matematiksel Düşünme Becerisi %80
Problem Çözme Yeteneği %60
Proje Yönetebilme Becerisi %70
Bilgisayar Bilgisi %90

Makine Mühendisi İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Makine Mühendisi ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Makine Mühendisi ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %38
İstanbul Anadolu %22
Kocaeli %8
Bursa %8
Ankara %6
Diğer %18

Makine Mühendisi İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Makine Mühendisi arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
İmalat %19.7
Mühendislik %16.4
Makine %13.1
Üretim %8.2
Havalandırma %4.9
Diğer %37.7

Makine Mühendisi İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Makine Mühendisi pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Makine Mühendisi mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Makine %32.8
İmalat %11.5
Üretim %9.8
Tasarım %8.2
Metal %4.9
Diğer %32.8

Makine Mühendisi Gereklilikleri Nelerdir?

Makine Mühendisi olarak çalışmak için sahip olunması gereken minimum gerekliliklerdir. Makine Mühendisi olmak için bu özelliklere sahip olmanız gerekmektedir.

Deneyim

İlgili Yüksekokul Mezuniyeti

Kalite kontrol becerileri

Pres Makineleri Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

Makine Mühendisi Nerelerde Çalışır?

Makine Mühendisi olarak çalışabileceğiniz 2 kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kurumlarda çalışabilir, şirket ihtiyacına göre farklı yetkinliklerinizi kullanabilirsiniz.

İplik Fabrikaları

Yemek Fabrikaları

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.