Merchandiser Nedir?

  1. Meslekler ve Maaşlar
  2. Merchandiser
  3. Nedir?
Merchandiser

Merchandiser nedir? Merchandiser çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Merchandiser olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Merchandiser Nedir?, Nasıl Olunur?

Merchandiser; mağazaların satış ve marj performansını artırmak için gerekli çözümleri, stratejileri sağlayan kişidir. “Merchandiser ne demek?” sorusunun cevabı olarak mağaza satışını üst düzeye çıkarmak için yeterli stoğu doğru zamanda ve yerde sağlayan uygulamayı yöneten kişilere verilen unvandır. “Merchandiser kimdir?” diye merak edenler için daha açıklayıcı bir tanım olarak perakende ve üreticinin ürün satışını maksimuma çıkarmak için yardım aldığı kişiye merchandiser denir. Böylece “Merchandiser kime denir?” sorusunun cevabı da açıklanır.

Merchandiser Ne İş Yapar?

Merchandiser’in yaptığı işler arasında; mağaza stoğunu yerinde ve zamanında karşılama, ürünlerin satış yoğunluklarını doğru şekilde tahmin etmek yer alır. Ayrıca ürün stok seviyelerini planlama ve performansı değerlendirerek öngörüde bulunmak merchandiser sorumlulukları arasında bulunur.

Merchandiser Nasıl Olunur?

Üniversitelerde bu iş tanımını kapsayan lisans ve önlisans eğitimleri bulunmamaktadır. Bu nedenle bu sektör için bir eğitim ve fakülte mecburiyeti aranılmaz. Markalar iş yaptıkları sektöre göre tekstil, işletme, iktisat, uluslararası ticaret gibi bölümlerden mezun olan kişilerin bu pozisyonda çalışmasını talep edebilir ya da iş ilanlarında bu alanlardan mezun kişileri öncelikli olarak değerlendirebilir.

Merchandiser Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Merchandiser olmak için gereken şartlar kısaca aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Merchandiser olmak için gerekenler sıralandığında bütçeleri belirlemek, satış rakamlarını anlamak ve analiz etmek ilk sırada yer alır. Tüm bu detayları yapabilmek için sayısal yeteneğe sahip olmak gerekir.
  • Satın alma ekibiyle koordineli bir çalışma gerektirdiğinden etkili iletişim gücüne de sahip olunması önemlidir.
  • Planlama, analiz ve raporlama yapabilmek için gerekli teknik programların bilinmesi şart olarak aranır.
  • Pazarlama trendlerini, tüketici davranışlarını öngörebilme becerisinin gelişmiş olması bu pozisyon için aranan şartlar arasında yer alır.
  • Ürünleri doğru zamanda doğru yere ulaştırmak, takibini yapabilmek adına esnek mesai saatlerine uyum gösterebilen kişiler olması istenen bir diğer özelliktir.
  • Yeni mağaza açılışı gibi durumlarda seyahat engeli bulunmaması gerekir.

Merchandiser Çalışma Koşulları Nasıldır?

“Merchandiser nerede çalışır?” sorusunun cevabıyla sektörün çalışma koşulları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Merchandiser pozisyonuyla özel sektörde iş bulabilirsiniz. Tekstil, ayakkabı, market ve market zinciri gibi iş alanı birbirinden farklı mağazalarda merchandiser pozisyonunda çalışabilirsiniz.

Çoğunlukla mesai saatine bağlı kalınarak çalışılan merchandiser pozisyonu için zaman zaman esnek çalışma saatleri de olabilir. Bu pozisyon çoğunlukla masa başı olarak adlandıran çalışma düzenine sahiptir. Hayati risk taşıyan meslek gruplarında yer almayan merchandiser pozisyonunda seyahat engeli bulunmama şartı kişilere göre olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilir.

eleman.net'te her gün güncel Merchandiser ilanları yayınlanıyor. Merchandiser olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Merchandiser olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

İş İlanı Yayınla

Merchandiser İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Merchandiser ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Merchandiser ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %16.7
İstanbul Anadolu %14.3
Sakarya %9.5
Antalya %7.1
Kocaeli %7.1
Diğer %45.2

Merchandiser İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Merchandiser arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Hızlı Tüketim Malları %25
Mağazacılık / Perakendecilik %15.4
Hizmet %13.5
Turizm %7.7
Diğer %7.7
Diğer %30.8

Merchandiser İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Merchandiser pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Merchandiser mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Market %14.8
Satış Destek %13
Tanıtım / Promosyon %9.3
Destek Hizmetleri %7.4
Organizasyon %7.4
Diğer %48.1

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.