Tekniker Nedir?

  1. Meslekler ve Maaşlar
  2. Tekniker
  3. Nedir?
Tekniker

Tekniker nedir? Tekniker çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Tekniker olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Tekniker Nedir?, Nasıl Olunur?

Teknikerlik; teknik bir alanda çalışan, genellikle teknik çözümler üreten ve teknik cihazların veya sistemlerin bakımını yapmakla sorumlu olan bir meslek grubudur. “Tekniker kime denir?” sorusu ise teknik cihazları, cihazları ve sistemleri test etmek, monte etmek, işletmek ve bakımını yapmak gibi teknik işlerle ilgili kişi olarak cevaplanabilir. Teknikerler birçok farklı sektör ve firmada çalışabilir. Tekniker olmak isteyenlerin araştırdığı “Tekniker nerede çalışır?” sorusunun çeşitli cevapları bulunur. Teknikerler; elektronik, mekanik, bilgisayar, endüstriyel kontrol, otomotiv, inşaat, gıda, enerji ve daha pek çok alanda çalışabilir.

“Tekniker nedir?” sorusu farklı şekilde de cevaplanabilir. Çünkü kendi alt grupları vardır ve belirli bir alanda uzmanlaşabilirler. İnşaat teknikeri, gıda teknikeri, anestezi teknikeri, elektrik teknikeri, bilgisayar teknikeri, harita teknikeri ve fizyoterapi teknikeri gibi farklı teknikerlik görevleri mevcuttur.

Tekniker Ne İş Yapar?

“Tekniker kimdir veya tekniker ne demek?” sorularının karşılığı endüstriyel, elektrik veya mekanik alanlarda çalışan bir meslek elemanıdır. Mühendislik, bilim ve teknoloji dahil olmak üzere çeşitli alanlarda teknik hizmet sağlayıcı olan teknikerler; ekipman, sistem ve süreçlerin kurulumundan, bakımından ve onarımından sorumludur. Ayrıca bilgilerini, belirli sorunlara yönelik en iyi çözümler konusunda tavsiyelerde bulunmak için kullanırlar. “Tekniker ne iş yapar?” sorusuna teknik belgeleri hazırlama, veri toplama ve analiz etme, test sonuçlarını raporlama da dahil edilir. Eldeki göreve göre bağımsız veya bir ekibin parçası olarak çalışabilen teknikerler özellikle üretim, mühendislik ve teknoloji sektörlerinde çalışan işletmelerde yaygın olarak istihdam edilirler.

Tekniker Nasıl Olunur?

Tekniker olmak için öncelikle iki yıllık ön lisans programından mezun olmak gerekir. Bunun yanı sıra “Tekniker nasıl olunur?” sorusuna kişide olması gereken beceriler eklenir. Tekniker olmak; teknik bilgi, problem çözme ve kişiler arası becerilerin bir kombinasyonunu gerektirir. İlgilendiğiniz alanla ilgili teknik kavramları ve ilkeleri anlamanın yanı sıra sorunları giderme ve teşhis etme becerisi de gereklidir. Ayrıca teknikerlerin müşterilerle veya diğer teknikerler ile etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri için güçlü iletişim becerilerine sahip olmaları önemlidir. Özveri ve sıkı çalışma tekniker olmak için gerekenler arasında yer alan diğer özelliklerdir.

Tekniker Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

İlgili okuldan mezun olduktan sonra işe alım gerçekleştiren firmalarda çalışmak için bazı özelliklere sahip olmanız gerekir. Mezun olunan okulun yanı sıra teknik pozisyonlar için sertifikasyon istenebilir. Alınan bu sertifikalar size daha fazla iş fırsatı sunarken teknik becerilerinizi geliştirmenize de yardımcı olur. Tekniker olmak için gereken şartlar arasında yeni teknolojileri, ekipmanları ve yöntemleri takip etmek de yer alır. Kendinizi ve işinizi geliştirerek hem başvuru aşamalarında şansınızı arttırabilir hem de işe başladığınızda verimli olabilirsiniz. Yeni mezun olanlar deneyim kazanmak için uygulama ve staj olanaklarını da değerlendirebilir. Böylece eğitim sürecinde görülen teknik bilgiler pratikler buluşur. Tekniker sorumlulukları her alana göre değişebileceğinden kariyer planlarınızı yaparken hedeflediğiniz kriterleri ve istihdam olanaklarını araştırmanızda fayda vardır.

Tekniker Çalışma Koşulları Nasıldır?

Teknikerler farklı cihazlar ve ortamlarda çalışabilirler. Bu nedenle çalışma koşulları da farklıdır. Elektrik teknisyeni enerji şirketi için çalışırken tıbbi cihaz teknisyeni bir hastanede veya sağlık kuruluşunda çalışabilir. Genel olarak teknikerler bir laboratuvar veya atölyede çalışırlar. Bu ortamlarda, teknolojik veriler ve araçlarla ilgilidirler ve genellikle düzenli bir iş saatine sahip olurlar. Ancak bazı bölümlerde gece veya hafta sonu çalışmaları gerekebilir.

Teknikerlerin görevleri çoğunlukla fiziksel olarak zorlayıcı değildir. Ancak bazı tekniker bölümlerine göre değişebilir. Bu nedenle teknikerlerin güvenli çalışma prensiplerine sahip olmaları önemlidir. Çalışma ortamında gerekli güvenlik önlemleri alınmalı, teknikerlere uygun koruyucu sağlanmalı, iş sağlığı ve güvenlik önlemlerine uyulmalıdır.

eleman.net'te her gün güncel Tekniker ilanları yayınlanıyor. Tekniker olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Tekniker olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

İş İlanı Yayınla

Tekniker İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Tekniker ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Tekniker ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %29.1
İstanbul Anadolu %19
Kocaeli %16.4
İzmir %9.1
Ankara %7.5
Diğer %18.9

Tekniker İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Tekniker arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Üretim %10.7
Otomotiv %8.4
İmalat %6.8
Makine %6.2
Lojistik %5.8
Diğer %62.2

Tekniker İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Tekniker pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Tekniker mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Üretim %16.3
İmalat %5.7
Bakım Onarım %5.1
Depo %4.7
Metal %3.8
Diğer %64.4

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.