Diyetisyen Nedir?

 1. Meslekler
 2. Diyetisyen
 3. Nedir?
Diyetisyen

Diyetisyen nedir? Diyetisyen çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Diyetisyen olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Diyetisyen Nedir?, Nasıl Olunur?

Diyetisyen, beslenme ve insan diyeti konusunda uzmanlaşmış olan sağlık personelidir. Bu mesleğe sahip olan kişiler, insan sağlığını geliştirmek, hastalıkları önlemek ve hastaların diyetlerini organize etmek için beslenme konusundaki bilimsel araştırmaları, sağlık bilimleri ve davranış bilimleriyle harmanlar.

Diyetisyen Ne İş Yapar?

Diyetisyenler, hastaların özel ihtiyaçlarına uygun beslenme programlarını organize etmek üzerine çalışır. Bunun için yemek planları oluşturur ve hastaların ilerlemesini takip eder. Hipertansiyon, diyabet, sporcu beslenmesi gibi özel koşullar için de ilgili hekimlerle birlikte çalışarak bir yemek planı oluşturabilir. Bununla birlikte, halk sağlığı üzerine de çalışan diyetisyenler beslenme taramaları yapabilir ve genel sağlığın iyileştirilmesi üzerine danışmanlık yapabilir.

Diyetisyen Görev ve Sorumlulukları

Diyetisyenlerin görev ve sorumluluklarının başında hastalarına sağlık hedefleri ve beslenme ihtiyaçlarına göre danışmanlık yapmak gelir. Bununla birlikte bu meslekte çalışanların sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastalar için beslenme listelerinin geliştirilmesi
 • Hastaların takibi süresince elde edilen verilerin değerlendirilmesi
 • Hastalara beslenme ilgili bilgi vermek
 • Beslenme ve sağlık alanındaki son keşiflerden haberdar olmak
 • Hastaların yaşam rutinlerine göre beslenme planlarını organize etmek
 • Beslenme plan ve uygulamalarının etkilerini değerlendirmek, izlemek ve gerektiğinde plan üzerinde değişiklikler yapmak.

Bunların yanı sıra diyetisyenler, halk sağlığını ve düzenli beslenme alışkanlıklarını teşvik etmek için çalışır. Bu alanda çalışmalar yapmak için grup eğitimleri verebilir.

Diyetisyen Nasıl Olunur?

Diyetisyen olmak için üniversitelerin sağlık bilimleri fakültelerinde eğitim almak gerekir. Bu fakültelerdeki beslenme ve diyetetik bölümünde lisans eğitimini tamamlayanlar "diyetisyen" unvanı alarak çalışmaya başlayabilir. Lisans eğitimi alan diyetisyenlerin diyetetik bölümünde yüksek lisans ve doktora yapma imkanları da olur. Başarılı bir diyetisyen olmak için lisans eğitimi dışında da aşağıdaki becerilere sahip olmak gerekebilir:

 • İletişim, problem çözme, topluluk önünde konuşma ve dinleme becerileri
 • Bilgisayar ve veri giriş yetkinliği
 • Eğitim ve araştırmaya devam etme isteği
 • Lisans eğitimine ek sertifika programlarında başarı

Diyetisyen Nerelerde Çalışır?

Diyetisyenler hem özel ve kamuya bağlı hastanelerde hem de sahada çalışmalar yapabilir. Hastanelerde çalışan diyetisyenler, hastaların kısa veya uzun vadeli diyet ihtiyaçlarının belirlenmesi için görev alabilir. Ayrıca bu görevi yapan kişiler sağlıklı beslenmeye destek vermek için okullarda, gündüz bakım merkezlerinde, ıslah evlerinde çalışabilir. Bunların yanı sıra diyetisyenler hastanelerde, bakım evlerinde ve yatılı bakım tesislerinde gıda satın alma, menü planlama ve yiyeceklerin hazırlanmasında denetlemeyi içeren yemek servisi operasyonlarını yönetebilir. Özel kliniklerde çalışan diyetisyenler ise hastalara yemek planlaması gibi doğrudan sağlık hizmeti sunabilir.

eleman.net'te her gün güncel Diyetisyen ilanları yayınlanıyor. Diyetisyen olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Diyetisyen İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Diyetisyen ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Diyetisyen ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İzmir %100

Diyetisyen İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Diyetisyen arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Güzellik Merkezi %100

Diyetisyen İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Diyetisyen pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Diyetisyen mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Güzellik Merkezi %100

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.