Kalite Kontrol Elemanı Nedir?

 1. Meslekler ve Maaşlar
 2. Kalite Kontrol Elemanı
 3. Nedir?
Kalite Kontrol Elemanı

Kalite Kontrol Elemanı nedir? Kalite Kontrol Elemanı çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Kalite Kontrol Elemanı olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kalite Kontrol Elemanı Nedir?, Nasıl Olunur?

Kalite kontrol elemanı, ürün ve hizmetlerin yüksek kalite standartlarını karşılamasını sağlamaktan sorumlu kişidir. “Kalite kontrol elemanı nedir?” sorusuna güvenlik standartlarını ve müşteri beklentilerini karşıladıklarından emin olmak için ürünleri inceleyen, test eden ve analiz eden personel demek de mümkündür. Kalite kontrol elemanı ayrıca üretim sürecindeki olası sorunları tespit eder ve iyileştirmenin yollarını önerir. Kalite kontrol elemanı sorumlulukları arasında tüm prosedürlerin doğru bir şekilde takip edildiğinden emin olmak için üretim süreçlerini izlemek de vardır. Ayrıca “Kalite kontrol elemanı kimdir?” sorusu şirketlerin kaliteli ürün ve hizmetler konusundaki itibarını korumalarına yardımcı olmada rol oynayan kişi ile de karşılık bulur.

Kalite Kontrol Elemanı Ne İş Yapar?

Şirketlerin müşterilerine mümkün olan en iyi deneyimi sunmalarına yardımcı olan kişi tanımı da “Kalite kontrol elemanı kime denir?” sorusunu açıklar. Kuruluşlar için önemli olan kalite kontrol elemanlarının görevleri çok çeşitlidir. “Kalite kontrol elemanı ne iş yapar?” diye merak edenlere aşağıdaki başlıklar açıklayıcı olabilir. Kalite kontrol elemanları, ürün veya hizmet kısıtlamaları ve belirli kalite standartlarını karşılamak için gerekliliği yerine getirmekle ilgili bir dizi görev üstlenirler. Bunlar:

 • Kalite kontrol düzeneği ve yapısını oluşturmak
 • Ürün veya hizmet kalite kontrol süresini belirlemek
 • Kalite standartlarını sağlamak
 • Üretim süreci kalite kontrolünü sağlamak
 • Ürün veya hizmet kalite raporlarını analiz etmek ve hazırlamak
 • Kalite kontrol sürecindeki hataları tespit etmek ve incelemek
 • Kalite kontrolle ilgili eğitimleri planlamak

Kalite Kontrol Elemanı Nerede Çalışır?

Yukarıdaki görevleri yerine getiren elemanlar için “Kalite kontrol elemanı nerede çalışır?” sorusu da merak edilir. Kalite kontrol elemanları bir şirketin üretim, araştırma ve geliştirme, müşteri hizmetleri ve satış gibi çeşitli bölümlerinde çalışabilir. Genellikle gelen ham maddeleri ve bitmiş ürünleri incelemek için üretim tesislerinde de iş fırsatı bulabilirler. Ayrıca ürün özelliklerini ölçmek ve tüm parçaların düzgün çalıştığından emin olmak için özel ekipman kullanan kalite kontrol personeli ürünlerde kusur olup olmadığını denetler ve gerektiğinde düzeltici önlem alır. Bu da “Kalite kontrol elemanı ne demek?” sorusuna verilecek bir başka cevap olarak kabul edilebilir.

Kalite Kontrol Elemanı Nasıl Olunur?

Özellikle yeni bir iş deneyimi kazanmak isteyenler “Kalite kontrol elemanı nasıl olunur?” diye araştırır. Kalite kontrol elemanı olmak için özverili ve sıkı çalışma gerekir. Ayrıntılar için keskin bir göze sahip olmalı ve potansiyel sorunları çok maliyetli hale gelmeden veya şirkete zarar vermeden önce belirleyebilmelidir. Ürünlerin en yüksek kalite standartlarını karşılamasını sağlamak için güçlü iletişim becerilerine ve birden fazla paydaşla çalışma becerisine sahip olmalıdırlar. Kalite kontrol elemanı olmak için gerekenler arasında tüm ürünlerin gereksinimleri karşıladığından emin olmak için endüstri standartları, yönetmelikler ve güvenlik protokolleri konusunda güncel kalmak da bulunur.

Kalite Kontrol Elemanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Kalite kontrol elemanı olmak için genellikle üniversitelerin ilgili bölümlerinden Endüstri Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Gıda Mühendisliği gibi lisans veya yüksek lisans belgesine sahip olunması gerekir. Ancak bazı şirketler, meslek liselerinden veya eğitim merkezlerinden kalite kontrol elemanı olmak için gereken sertifikaları alan kişileri de kabul eder. Bunun yanı sıra kalite kontrol elemanı olmak için gereken şartlar ve yeterlilikler de vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kalite kontrol elemanları, üretim sürecindeki sorunları tespit etmek ve çözümler üretmek için analitik düşünme ve problem çözme becerilerine sahip olmalıdır.
 • Kalite yönetim sistemleri, kalite güvence ölçümleri ve ölçüm yöntemleri gibi düzenlemeler için geniş bir teknik bilgiye hâkim olmalıdır.
 • Üretim ekibi ve üst yönetimle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeli ve iş birliği yapabilmelidir.
 • Üretim sürecindeki her ayrıntıya dikkat etmeli ve sonuçtan kaynaklanan ürün güvenliğini sağlamalıdır.
 • Kalite kontrol elemanları, teknolojik gelişmeleri takip ederek bunları sürekli güncellemeli ve yeniliklere açık olmalıdır.

Bu niteliklere sahip olanlar, kalite kontrol elemanı olmak için uygun adaylar olabilir. Ancak her kuruluşun farklı nitelikler ve deneyimler arayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kalite Kontrol Elemanı Çalışma Koşulları Nasıldır?

Kalite kontrol elemanları genellikle üretim tesislerinde, depolarda veya diğer endüstriyel ortamlarda çalışır. Laboratuvarlarda veya ofislerde de çalışabilen kalite kontrol elemanın çalışma koşullarını bulunduğu ortam belirler. Tesis içerisinde çalışan ve ofiste görevli kalite kontrol elemanlarının çalışma şekilleri farklı olabilir. Ayrıca kalite kontrol elemanlarının günlük olarak kullanmaları gerekebileceği makine ve aletler konusunda bilgi olmaları, güvenlik önlemlerini almaları gerekir.

eleman.net'te her gün güncel Kalite Kontrol Elemanı ilanları yayınlanıyor. Kalite Kontrol Elemanı olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Kalite Kontrol Elemanı İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Kalite Kontrol Elemanı ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Kalite Kontrol Elemanı ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %36
Kocaeli %19.1
Bursa %15.7
İstanbul Anadolu %10.1
Ankara %7.9
Diğer %11.2

Kalite Kontrol Elemanı İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Kalite Kontrol Elemanı arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Otomotiv %25.8
Üretim %19.1
İmalat %10.1
Tekstil %9
Ambalaj ve Kağıt %5.6
Diğer %30.3

Kalite Kontrol Elemanı İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Kalite Kontrol Elemanı pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Kalite Kontrol Elemanı mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Kalite Kontrol / Güvence %38.9
Kalite %27.8
Üretim %12.2
Kontrol %2.2
Plastik %2.2
Diğer %16.7

Kalite Kontrol Elemanı Nerelerde Çalışır?

Kalite Kontrol Elemanı olarak çalışabileceğiniz 1 kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kurumlarda çalışabilir, şirket ihtiyacına göre farklı yetkinliklerinizi kullanabilirsiniz.

Yemek Fabrikaları

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.