Makastar Nedir?

 1. Meslekler ve Maaşlar
 2. Makastar
 3. Nedir?
Makastar

Makastar nedir? Makastar çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Makastar olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Makastar Nedir?, Nasıl Olunur?

Usta makasçı anlamına gelen makastar ne demek? Kıyafetlerin dikimi öncesinde kumaşı keserek provasını yapan ve parçaları düzenleyen ustadır. İşçilere görev dağılımı yaparak kesilen parçaların nasıl birleştirilmesi gerektiğini anlatır. Konfeksiyon atölyelerinde makastar kullanılan ekipmanların bakımını yapmakla da mükelleftir. El makası, elektronik makas ve falçata ile kestiği kumaşlar sırasında yaralanmamak için çelik eldiven kullanarak iş güvenliğini sağlar.

Makastar Kimdir?

“Makastar kime denir?” sorusunun cevabı kısaca verilebilir. Konfeksiyon, triko ve çeyiz üretimi yapılan yerlerde birçok farklı tekstil ürünün kesilerek hazırlanmasını yapan kişi makastar olarak anılır. Modelistler ya da kendisi tarafından hazırlanan kalıpları kullanarak kumaşları uygun parçalar şeklinde hazırlar.

Makastar Ne İş Yapar?

Tekstil sektöründe önemli görevlilerden biri olan makastar ne iş yapar? En basit tanımıyla konfeksiyon atölyeleri ve dikimhanelerde kumaş parçalarını keser. Makastar sorumlulukları genel olarak şunlardır:

 • Kumaşın kesimi öncesinde hazırlanması, ütülenmesi ve diğer malzemelerin kontrol edilmesi
 • Kumaş türü, kalıplar ve diğer çizimlerin doğruluğunu teyit etmek
 • Pastal çizimlerini hazırlamak ve sabitleyerek çok katmanlı kumaş kesimi yapmak
 • Ekip arkadaşlarına ürünün dikimi ve son haline getirilmesi için parçalar hakkında bilgi vermek

Makastar Nasıl Olunur?

Mesleğe atılmadan önce “Makastar nerede çalışır ve hangi eğitimleri alır?” merak edebilirsiniz. Konfeksiyon atölyeleri, terziler, butiklerin üretim atölyeleri gibi farklı yerlerde çalışan makastarlar eğitim alan ya da çıraklıktan yetişmiş kişilerdir. “Makastar nasıl olunur?” sorusuna iki farklı şekilde cevap verilir. Mesleki eğitim kurslarına katılarak makastar olmak için gereken eğitimi başarı ile tamamlamak ve çırak olarak yetişerek ustalık seviyesine gelene kadar deneyim kazanmak makastar olmanın yoludur.

Makastar Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Makastar olmak için gerekenler öncelikle mesleğe ilgi duymaktır. Mesleğine ilgi duyan ve kendini yeni teknikler konusunda yetiştirenler işverenler tarafından öncelikli olarak tercih edilir. Makastar olmak için gereken şartlar şunlardır:

 • En azından ilköğretim mezunu olmak ve mesleki yeterliliği bulunmak
 • Mesleği yapabilmek fiziksel yeterliliğe sahip olmak ve uzun saatler ayakta çalışabilmek
 • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan kurslardan en azından 45 puan alarak başarılı olmak
 • El ve göz koordinasyonunun iyi olması, elin becerikli olması
 • İşinde titiz ve temiz çalışmak, sabırlı ve dikkatli olmak
 • Ekip arkadaşlarıyla anlaşabilmek için iyi bir iletişim becerisi ve sorumluluk sahibi olmak

Makastar Çalışma Koşulları Nasıldır?

“Makastar nedir?” sorusunun cevabını öğrendikten sonra çalışma koşullarını merak edebilirsiniz. Atölyelerde kumaş kesimi ve dikimi yapılan alanlarda çalışan makastarlar uzun saatler ayakta durur. Ortam temiz tutulur ve kumaşların kirlenmesi önlenir. İş yetiştirme telaşı, kumaş parçaları ve makine gürültüsü nedeniyle dağınık ve stresli bir ortam olabilir.

eleman.net'te her gün güncel Makastar ilanları yayınlanıyor. Makastar olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Makastar olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

İş İlanı Yayınla

Makastar İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Makastar ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Makastar ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %50
Kocaeli %33.3
İstanbul Anadolu %16.7

Makastar İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Makastar arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Tekstil %60
Mağazacılık / Perakendecilik %20
Üretim %20

Makastar İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Makastar pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Makastar mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Üretim %60
İmalat %20
Kesimhane %20

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.