Şantiye Şefi Nedir?

  1. Meslekler ve Maaşlar
  2. Şantiye Şefi
  3. Nedir?
Şantiye Şefi

Şantiye Şefi nedir? Şantiye Şefi çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Şantiye Şefi olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Şantiye Şefi Nedir?, Nasıl Olunur?

Şantiye şefi kimdir sorusu bu mesleği yapmak isteyenler tarafından oldukça merak edilir. Şantiye şefi; bir inşaat projesinde çalışan, personeli yöneten ve inşaat sahasında işlerin planlı bir şekilde ilerlemesinden sorumlu olan kişidir. Bu kişiler; inşaat şirketlerinde, müteahhit firmalarında veya devlet kurumlarında görev alabilir.

Şantiye şefi ne demek sorusunu doğru bir şekilde yanıtlamak için bu kişilerin sorumluluklarına değinmek gerekir. Şantiye şefi sorumlulukları oldukça fazladır. İnşaat sahasındaki tüm sürecin en doğru şekilde tamamlanmasından sorumlu olan bu kişiler, tecrübeli olmak zorundadır.

Şantiye Şefi Ne İş Yapar?

Şantiye şefi, inşaat projelerinde çalışan personelin işlerini planlamak, organize etmek ve denetlemekten sorumlu kişilere verilen addır. “Şantiye şefi kime denir?” sorusuna şu şekilde de cevap verilebilir: “Şantiye şefi; bir inşaat projesinde zaman çizelgesi, bütçe ve kaynaklarının planlanmasından, çalışanların eğitimine kadar geniş bir yelpazede görevler üstlenen kişiye denir.”

Ayrıca şantiye şeflerinin; inşaat projesinde çalışan personeli yönetmek, işlerini planlamak ve denetlemek, projenin zaman çizelgesi, bütçesi ve kaynaklarını planlamak, İnşaat sahasındaki işlerin ilerlemesini takip etmek ve işlerin zamanında tamamlanmasını sağlamak gibi çeşitleri sorumlulukları da vardır.

Şantiye Şefi Nasıl Olunur?

Şantiye şefi olmak için genellikle inşaat mühendisliği, mimarlık veya ilgili bir alanda lisans derecesine sahip olmak gerekir. Ayrıca, inşaat sektöründe tecrübe edinmek de bu meslek için önemlidir.

İlk adımda lisans eğitimini tamamlayarak ilgili alanda bir diploma almış olmanız gerekir. Daha sonra, inşaat şirketlerinde stajyer olarak çalışıp deneyim kazanmak da önemlidir. Bu deneyim size inşaat sahalarında çalışma, personel yönetimi, zaman yönetimi ve proje planlaması konusunda pratik beceriler kazandırır.

Şantiye Şefi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Şantiye şefi olmak için gerekenler şartlar şunlardır;

  • Şantiye şefi olmak için; inşaat mühendisliği, inşaat teknolojisi veya ilgili bir alanda lisans eğitimi şarttır.
  • Eğitim sonrasında herhangi bir inşaat firmasında stajyer olarak görev yapmak gerekir.
  • Bu meslek için inşaat sektöründe en az 5 yıllık bir tecrübe gereklidir.
  • Şantiye şefliği için inşaat yönetimi konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

Şantiye Şefi Çalışma Koşulları Nasıldır?

Şantiye şefi, yoğun bir çalışma temposuna sahiptir. Ayrıca bu kişilerin çalışma koşulları çalıştıkları kuruma veya şirkete göre değişiklik gösterir. Peki şantiye şefi nerede çalışır? Şantiye şeflerinin çalışma alanları inşaat sahasıdır. Bu kişilerin çalışma koşulları; mevsime, sahanın büyüklüğüne, inşaatın türüne ve proje takvimine bağlı olarak değişiklik gösterir. Şantiye şefi olarak çalışan kişiler, çoğu zaman erken saatlerde başlayıp geç saatlere kadar çalışırlar.

eleman.net'te her gün güncel Şantiye Şefi ilanları yayınlanıyor. Şantiye Şefi olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Şantiye Şefi olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

İş İlanı Yayınla

Şantiye Şefi İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Şantiye Şefi ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Şantiye Şefi ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
Ankara %25
İstanbul Anadolu %25
İstanbul Avrupa %25
Antalya %12.5
Bursa %12.5

Şantiye Şefi İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Şantiye Şefi arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
İnşaat %62.5
Mimarlık %25
Alüminyum %12.5

Şantiye Şefi İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Şantiye Şefi pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Şantiye Şefi mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
İnşaat %40
Şantiye %20
Mimarlık %20
Saha %10
Alüminyum %10

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.