Sevkiyat Elemanı Nedir?

 1. Meslekler ve Maaşlar
 2. Sevkiyat Elemanı
 3. Nedir?
Sevkiyat Elemanı

Sevkiyat Elemanı nedir? Sevkiyat Elemanı çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Sevkiyat Elemanı olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sevkiyat Elemanı Nedir?, Nasıl Olunur?

Ürün sevkiyatı sırasında görev alan vasıfsız personellerden biri sevkiyat elemanıdır. Genellikle nitelik gerektirmeyen işlerden biri olduğu için iş arayışında olan kişiler tarafından merak edilir. “Sevkiyat elemanı nedir?” sorusuna siparişin hazırlanması, yüklenmesi ve gönderilmesi sürecinde işi üstlenen eleman şeklinde yanıt verilebilir.

Sevkiyat Elemanı Kimdir?

Sevkiyat elemanı sorumlulukları şirkette aldığı pozisyona göre değişebilir. Bu durum da yapılan işi, adaylarda aranan nitelikleri ve çalışma koşullarını etkiler. “Sevkiyat elemanı kime denir?” sorusuna kısaca sevkiyat sürecinde genellikle beden işi yapan işçi şeklinde yanıt vermek mümkündür. En büyük sorumluluğu belirlenen zaman içerisinde hasarsız şekilde müşteriye teslimat yapılmasında yardımcı rol almak ve kendisine verilen emirleri uygulamaktır.

Sevkiyat Elemanı Ne İş Yapar?

Depolama, nakliye ve lojistik ya da dağıtım faaliyetleri yürüten şirket ve işletmelerde çalışan sevkiyat elemanı farklı işler yapar. “Sevkiyat elemanı nerede çalışır?” sorusuna da bu şekilde yanıt verilmiş olur.

“Sevkiyat elemanı ne iş yapar?” merak edenler için görev tanımları genel olarak şunlardır:

 • Tercihen forklift kullanarak ürünlerin araca yüklenmesi ve indirilmesini sağlamak
 • El ve sırt ile taşınan yükleri araca güvenli şekilde ulaştırmak ve araçtan indirmek
 • İrsaliye kontrolü gibi resmi evrak işlerinde bir üst sorumlu yoksa denetmen olmak
 • Sevkiyat sırasında verilen süre içinde yüklemeyi ve boşaltmayı tamamlamak
 • Ürünlerin araca sürüş sırasında hasar almayacak şekilde istiflenmesini sağlamak

Sevkiyat Elemanı Nasıl Olunur?

“Sevkiyat elemanı ne demek?” sorusuna çoğunlukla vasıfsız eleman, beden işçisi şeklinde yanıt verilebilir. Bu nedenle sevkiyat elemanı olmak için özel bir şart aranmaz. “Sevkiyat elemanı nasıl olunur?” sorusu bazı durumlarda deneyim, depolama bilgisi ve forklift kullanma ehliyeti şeklinde yanıt verilebilir. Bazı işverenler adaylarda bu nitelikleri arayabilir.

Sevkiyat Elemanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Sevkiyat elemanı olmak için gerekenler arasında öncelikle sağlıklı, güçlü ve kuvvetli olmak yer alır. Genellikle beden işi yapan sevkiyat elemanlarının yükleri taşıyabilecek kapasiteye sahip olması gerekir. Ayrıca sevkiyat kartları ve irsaliye doldurma işini üstlenen adaylar için okur yazar olma şartı da vardır. Sevkiyat elemanı olmak için gereken şartlar ve aranan nitelikler genellikle şunlardır:

 • İrsaliye, fatura, sevkiyat kartı düzenlemeyi bilmesi
 • Basit matematik hesaplamalarını yapabilmesi
 • Sevkiyat sorumlusu yoksa iş planlaması yapabilmesi
 • Müşteri iletişimi konusunda başarılı olmak
 • Temiz ve tertipli bir görünümle şirket imajına uymak

Sevkiyat Elemanı Çalışma Koşulları Nasıldır?

Depolarda ve ürün stok alanlarında çalışan sevkiyat elemanı genellikle kapalı mekanlarda bulunur. Ürün teslimatı sırasında açık havada da görev alabilir. Çalışma koşulları yorucu, vardiyalı sistem olabilen işletmelerde görev alır.

eleman.net'te her gün güncel Sevkiyat Elemanı ilanları yayınlanıyor. Sevkiyat Elemanı olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Sevkiyat Elemanı olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

İş İlanı Yayınla

Sevkiyat Elemanı İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Sevkiyat Elemanı ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Sevkiyat Elemanı ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %30.4
İstanbul Anadolu %21.2
Kocaeli %19.9
İzmir %6.5
Ankara %6.2
Diğer %15.7

Sevkiyat Elemanı İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Sevkiyat Elemanı arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Lojistik %27.9
Gıda %9.6
Tekstil %6
Mağazacılık / Perakendecilik %5.9
Üretim %5.5
Diğer %45.1

Sevkiyat Elemanı İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Sevkiyat Elemanı pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Sevkiyat Elemanı mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Depo %61
Lojistik %7.9
Sevkiyat / Stok %4.1
Üretim %3.1
Kargo %2.3
Diğer %21.6

Sevkiyat Elemanı Nerelerde Çalışır?

Sevkiyat Elemanı olarak çalışabileceğiniz 5 kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kurumlarda çalışabilir, şirket ihtiyacına göre farklı yetkinliklerinizi kullanabilirsiniz.

İplik Fabrikaları

Kargo Firmaları

Yemek Fabrikaları

İşletmeler

Yemek Şirketleri

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.