Sevkiyat Şoförü Nedir?

  1. Meslekler
  2. Sevkiyat Şoförü
  3. Nedir?
Sevkiyat Şoförü

Sevkiyat Şoförü nedir? Sevkiyat Şoförü çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Sevkiyat Şoförü olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sevkiyat Şoförü Nedir?, Nasıl Olunur?

Ürünlerin fabrikalar, üretim tesisleri ve depolardan alınarak müşterilere sevk edilmesi sırasında farklı elemanlar görev alır. Sevkiyat yapılan kamyon, tır ve ticari araçları kullanan kişilere sevkiyat şoförü denir. “Sevkiyat şoförü nedir?” sorusu bu alanda çalışmak isteyen kişilerin merak ettiği konulardan biridir.

Sevkiyat Şoförü Kimdir?

Sevkiyat şoförü sorumlulukları arasında sadece araç sürücüsü olmak yer almaz. Ürünlerin sevkiyat sırasında teslim alınma ve edilmesinde de görev alır. Araç kontrolü, bakımı ve sevkiyat yapılan ürünlerin güvenli şekilde teslim edilmesinden sorumludur. “Sevkiyat şoförü kime denir?” sorusuna bu şekilde detaylı yanıt verilmiş olur.

Sevkiyat Şoförü Ne İş Yapar?

Sevkiyat şoförü olmak isteyen kişilerin bağlı oldukları şirket tarafından verilen görevler değişkenlik gösterebilir. Düşük hacimlerde elde taşınabilir kolilerle dağıtım ve sevkiyat yapan kişilere daha fazla sorumluluk düşer. Ürün sevkiyatını taşıma ve nakliye aşamasında tek başına üstlenmesi gerekebilir.

Yüksek hacimlerde sevkiyat yapan kişiler ise genellikle bir ekiple birlikte hareket eder. Bu süreçte sevkiyat sorumlusu ve sevkiyat amirinden emir alır. “Sevkiyat şoförü nerede çalışır?” sorusuna üretim ve dağıtım yapan şirketler, fabrikalar, depolar, lojistik ve nakliye şirketleri şeklinde kısaca yanıt vermek mümkündür.

“Sevkiyat şoförü ne iş yapar?” sorusunun cevapları ise şunlardır:

  • Ürünlerin kontrolü ve müşterilere hasarsız şekilde teslimatın yapılması
  • Teslimat aracının basit onarımları, bakımları ve resmi işlemlerin yapılması
  • Hasar ve hırsızlığa karşı sevk edilen ürünler için önlem almak
  • Teslimat sürecinde gerekli tüm evrakları imzalamak ve imzalatmak
  • Sevkiyat sonrasında operasyonu raporlamak

Sevkiyat Şoförü Nasıl Olunur?

Sevkiyat şoförü olmak için gereken şartlar sağlanırsa kişiler iş ilanlarına başvuru yaparak sevkiyat şoförü olabilir. “Sevkiyat şoförü nasıl olunur?” sorusuna şirket talepleri doğrultusunda yanıt verilebilir. Çoğu şirket sevkiyat şoförü adaylarından C, CE, B ve G sınıfı ehliyet, SRC belgeleri, Psikoteknik Raporu talep eder. Eğitim düzeyi, deneyim gibi şartlar ve belge türleri şirkete göre değişebilir. Yurt dışı ve yurt içi taşımacılık sırasında takograf cihazında kullanılmak üzere dijital ehliyet de istenebilir.

Sevkiyat Şoförü Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Sevkiyat şoförü olmak için gerekenler arasında adayların nitelik ve yetenekleri de sayılmalıdır. Güvenilir, zaman yönetimi yapabilen, yoğun çalışma temposuna uygun, ekip çalışmasına yatkın adaylar tercih edilir. Sevkiyat şoförü olmak için takograf ve navigasyon cihazı gibi farklı araçların da kullanımı bilinmelidir.

Sevkiyat Şoförü Çalışma Koşulları Nasıldır?

“Sevkiyat şoförü ne demek?” sorusunun cevabını aldıktan sonra bu mesleğe yönelmek isteyebilirsiniz. Uzun saatler araba sürmeyi ve trafikte olmayı gerektiren bir meslek olduğu için nispeten rahat fakat stresli bir iş sayılabilir.

En Çok İstenen 2 Özellik

eleman.net'te her gün güncel Sevkiyat Şoförü ilanları yayınlanıyor. Sevkiyat Şoförü olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Sevkiyat Şoförü Aranan Özellikler

Sevkiyat Şoförü için aranan özellikler kurum ve şirketlere göre değişse de istenen özellikler b sınıfı ehliyet (%100), aktif araç kullanabilmek (%90) gibi yetenekler olmaktadır. Sevkiyat Şoförü olmak için hangi yeteneğe ne kadar ihtiyacınız olduğunu aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

B sınıfı Ehliyet
100%
Aktif Araç Kullanabilmek
90%

Sevkiyat Şoförü Beklentileri Nelerdir?

Bir kuruluşta Sevkiyat Şoförü olarak görev alabilmek için genellikle aşağıdaki temel özellikler ve bunların kombinasyonu aranır. İşletmelerde Sevkiyat Şoförü olarak görev yapan kişilerden beklentileri ve yüzdelerini bu tablodan görebilirsiniz.

Özellik Yüzde
B sınıfı Ehliyet %100
Aktif Araç Kullanabilmek %90

Sevkiyat Şoförü İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Sevkiyat Şoförü ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Sevkiyat Şoförü ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %38.8
İstanbul Anadolu %27.1
Kocaeli %12.9
İzmir %5.9
Antalya %4.7
Diğer %10.6

Sevkiyat Şoförü İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Sevkiyat Şoförü arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Gıda %18.6
Tekstil %11.6
Lojistik %7
Ambalaj ve Kağıt %4.7
Üretim %4.7
Diğer %53.5

Sevkiyat Şoförü İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Sevkiyat Şoförü pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Sevkiyat Şoförü mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Sevkiyat / Stok %35.7
Depo %10.7
Lojistik %10.7
Dağıtım %6
Gıda %6
Diğer %31

Sevkiyat Şoförü Gereklilikleri Nelerdir?

Sevkiyat Şoförü olarak çalışmak için sahip olunması gereken minimum gerekliliklerdir. Sevkiyat Şoförü olmak için bu özelliklere sahip olmanız gerekmektedir.

Deneyim

A1-A2 Sürücü Belgesi

Sevkiyat Şoförü Nerelerde Çalışır?

Sevkiyat Şoförü olarak çalışabileceğiniz 5 kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kurumlarda çalışabilir, şirket ihtiyacına göre farklı yetkinliklerinizi kullanabilirsiniz.

Lojistik Firmaları

İplik Fabrikaları

Kargo Firmaları

Depolar

Yemek Fabrikaları

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.