Teknik Personel Nedir?

  1. Meslekler ve Maaşlar
  2. Teknik Personel
  3. Nedir?
Teknik Personel

Teknik Personel nedir? Teknik Personel çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Teknik Personel olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Teknik Personel Nedir?, Nasıl Olunur?

Teknik personeller genel anlamda üretim faaliyetlerini yürüten kişilerdir. Teknik personel kime denir, sorusuna cevap olarak ustabaşları, teknisyenler, mimarlar ya da mühendisler sayılabilir. Teknik faaliyetleri sürdürmekle yükümlü oldukları için teknik personeller tam donanımlı olmak zorundadırlar. Bu sebeple iyi bir eğitim almaları gerekir.

Teknik Personel Ne İş Yapar?

Teknik personel çok geniş bir kavram olmakla birlikte pek çok alanı ilgilendiren bir meslek dalıdır. Teknik personel ne iş yapar, sorumlulukları nelerdir ya da nerelerde çalışır sorularının cevaplarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Teknik personeller görevli oldukları alanda faaliyetlerin verimli ve düzenli olmasını sağlarlar.
  • Teknik personeller görevlendirildikleri alanlarda diğer personeller ile sürekli koordine halinde çalışırlar.
  • Teknik faaliyetler sırasında olası arıza veya hata durumlarının tespitini sağlayıp gerekli bakım ve onarım işlerini gerçekleştirirler.
  • Teknolojik sistemler sürekli değişim halindedir bu durumda teknik personeller kendilerini bu değişiklikler için hazırlamalı ve yenilikleri takip etmelidir.
  • Teknik personeller sistem özelliklerine uyumlu olmalıdır. Aksi halde başarılı bir meslek süreci yaşanamaz.
  • Personeller teknik faaliyetlerin işleyişi sırasında saptadıkları eksiklikleri düzenli olarak raporlayarak ilgili mercilere sunarlar.

Teknik Personel Nasıl Olunur?

İşlerin üretim faaliyetlerinde etkin görev alan teknik personellerin gerekli tüm eğitimleri almaları şarttır. Ayrıca teknik personellerin deneyim kazanmaları zorunludur. Deneyimi olmayanlar mesleğe yardımcı teknik personel olarak giriş yaparlar. Teknik personel nasıl olunur sorusunun cevabı hangi iş alanında olduğu ile ilgilidir. Bu nedenle teknik personel olmak isteyen bir kişi hangi sistemler üzerinde çalışmak istiyorsa o yönde eğitim almalıdır. Türkiye’de özellikle meslek liseleri teknik olarak eğitim vermektedir. Ayrıca meslek eğitimi uygulamalı olduğu için ayrıca deneyim de kazanılmış olunur. Uygulamalı eğitimin yanında staj görevleri de verilerek öğrencilerin daha donanımlı olmaları sağlanır.

Teknik Personel Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Teknik personel olmak için gereken şartlar işyerinin taleplerine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca verilecek teknik hizmete göre de farklı şartlar olabilir. Teknik personel olarak çalışmak için aranan şartların başında tabi ki eğitim gelir. Yani meslek lisesinden veya üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olma şartı aranır. İkinci en önemli şart ise deneyim kazanmış olmaktır. Teknik personel nasıl olunur sorusuna cevap olarak şartları yerine getirmek olduğunu söyleyebiliriz.

Teknik Personel Çalışma Koşulları Nasıldır?

Teknik personeller iş yerlerinde ya da herhangi çalışma sahalarında aktif olarak rol alırlar. Bu bakımdan kolay bir meslek dalı olduğu söylenemez. Çalışma koşulları iş alanına göre değişkenlik gösterse de genel olarak yoğun bir tempo gerektirebilir. Bu bakımdan teknik personeller sağlıklı ve yoğun tempolara ayak uydurabilecek donanımda olmalıdır.

eleman.net'te her gün güncel Teknik Personel ilanları yayınlanıyor. Teknik Personel olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Teknik Personel olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

İş İlanı Yayınla

Teknik Personel İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Teknik Personel ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Teknik Personel ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %29
İstanbul Anadolu %20.2
Kocaeli %13.5
İzmir %8.9
Ankara %8.6
Diğer %19.8

Teknik Personel İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Teknik Personel arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Elektrik ve Elektronik %14.3
Hizmet %8.6
Otomotiv %6
Üretim %5.9
Makine %5.4
Diğer %59.9

Teknik Personel İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Teknik Personel pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Teknik Personel mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Bakım Onarım %11.8
Teknik %9.4
Elektrik / Elektronik %9.1
Teknik Servis %9.1
Elektrik %6.5
Diğer %54

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.