Vinç Operatörü Nedir?

 1. Meslekler ve Maaşlar
 2. Vinç Operatörü
 3. Nedir?
Vinç Operatörü

Vinç Operatörü nedir? Vinç Operatörü çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Vinç Operatörü olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Vinç Operatörü Nedir?, Nasıl Olunur?

Sanayi ve inşaat sektörleri, her biri belirli görev ve sorumluluklar taşıyan çeşitli iş kollarına ayrılmıştır. İş grupları, farklı beceri ve eğitim geçmişlerine göre ayrılır. Bu meslek grupları arasında vinç operatörü dikkat çeker. Peki vinç operatörü ne demek ya da vinç operatörü kime denir? Vinç operatörleri genellikle endüstriyel ve inşaat sahaları, demiryolu alanları ve madenler gibi şantiye koşullarında çalışır. Büyük ve ağır nesneleri taşımak ve kaldırmak için vinçleri kullanırlar. “Vinç operatörü kime denir?” sorusuna daha net cevap bulabilmek için mesleğin gerektirdiği görev sorumlulukları da bilmek gerekir.

Vinç Operatörü Ne İş Yapar?

Vinç operatörleri inşaat ve sanayi sektöründe önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği kurallarına dikkat etmeleri birinci ve en önemli sorumlulukları olarak görülmelidir. Ayrıca vinç operatörü sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir.

 • Sıkı güvenlik protokolleri uygulayarak güvenli bir çalışma ortamı sağlamak.
 • Cam ve gösterge dahil olmak üzere makinenin tüm bileşenlerini her zaman temiz tutmak.
 • Herhangi bir yükü kaldırmadan önce, mesafe ve yük tablosunda belirtilen özelliklere uygunluğunu doğrulamak.
 • İş bitiminden sonra vinci düzgün şekilde park etmek.

Vinç Operatörü Nasıl Olunur?

Vinç operatörü olarak çalışmak isteyen bir adayın 18 yaşını doldurmuş olmasını gerekir. Ayrıca vinçleri çalıştırmak için sağlık durumunun iyi olması zorunludur. Adayın sabıka geçmişi herhangi bir yasal mahkumiyet içermemelidir. Eğitim gereksinimlerine gelince, ilkokul diploması asgari beklentidir. Adayların ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurumlar tarafından verilen kurslara katılmaları gerekir. Kurs boyunca iş sağlığı ve güvenliği ile yük kaldırma cetveli kullanımı hakkında eğitim alırlar. Kursu başarıyla tamamlayan adaylara kurs sonunda mesleki yeterliliğe sahip olduklarını belirten bir sertifika verilir.

Vinç Operatörü Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

 • Fiziksel ve psikolojik olarak güçlü yapıya sahip olmak,
 • El, göz ve ayak koordinasyonuna sahip olmak,
 • Disiplinli ve dikkatli olmak,
 • Takım halinde çalışabilmek,
 • Zamanı yönetimini yapabilmek,
 • Meslektaşlarla etkili bir şekilde çalışmak,
 • İletişimi güçlü olmak,
 • Görevlerini bir bütün olarak yerine getirmek.

Vinç Operatörü Çalışma Koşulları Nasıldır?

Vinç operatörü olarak çalışmak isteyen kişiler bu alandaki iş imkanları ve çalışma koşulları hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir. Peki vinç operatörü nereden çalışır? Vinç operatörleri, inşaat ve sanayi sahalarının yanı sıra maden alanlarında çalışabilir. Vinç operatörlerinin çalışma saatleri vardiya durumuna göre değişiklik gösterir. Ayrıca işin gerektirdiği sorumluluklardan dolayı vinç operatörü mesleği fiziksel olarak zorlayıcıdır.

eleman.net'te her gün güncel Vinç Operatörü ilanları yayınlanıyor. Vinç Operatörü olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Vinç Operatörü olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

İş İlanı Yayınla

Vinç Operatörü İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Vinç Operatörü ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Vinç Operatörü ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İzmir %25
Kocaeli %25
Kırklareli %12.5
Tekirdağ %12.5
İstanbul Avrupa %12.5
Diğer %12.5

Vinç Operatörü İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Vinç Operatörü arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Demir - Çelik %25
Alüminyum %25
Cam ve Seramik %12.5
İnşaat %12.5
Kimya %12.5
Diğer %12.5

Vinç Operatörü İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Vinç Operatörü pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Vinç Operatörü mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Lojistik %33.3
Vinç %33.3
İmalat %16.7
İnşaat %16.7

Vinç Operatörü Gereklilikleri Nelerdir?

Vinç Operatörü olarak çalışmak için sahip olunması gereken minimum gerekliliklerdir. Vinç Operatörü olmak için bu özelliklere sahip olmanız gerekmektedir.

Gerekli Eğitimleri Almak

Vinç Operatörü Nerelerde Çalışır?

Vinç Operatörü olarak çalışabileceğiniz 1 kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kurumlarda çalışabilir, şirket ihtiyacına göre farklı yetkinliklerinizi kullanabilirsiniz.

Denizyolu Şirketleri

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.