Forklift Operatörü Nedir?

  1. Meslekler ve Maaşlar
  2. Forklift Operatörü
  3. Nedir?
Forklift Operatörü

Forklift Operatörü nedir? Forklift Operatörü çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Forklift Operatörü olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Forklift Operatörü Nedir?, Nasıl Olunur?

Forklift operatörü, sanayi bölgelerinde veya depolama alanlarında malların bir yerden bir yere taşınmasından ve istiflenmesinden sorumlu kişidir. Forklift operatörleri, üretilen veya araçlarla tesise getirilen malları istenen yere forklift kullanarak taşır ve işletmenin kurallarına göre istifler. Forklift operatörleri forklift kullanma konusunda eğitim almış ehliyet sahibi kişilerdir.

Forklift Operatörü Ne İş Yapar?

Forklif operatörleri, üretilen ürünlerin bir yere taşıyıp depolamaktan veya işletmeye gelen araçlardan malzemeleri boşaltarak istiflemeden sorumludur. Forklift operatörleri, sevkiyatı planlanan ürünleri depolama alanlarından alır. Paletlerde veya kasalarda topluca paketlenmiş ürünleri nakliye araçlarına yükler. Taşıma, istifleme gibi işlemler sırasında oluşabilecek hasarlara karşı önlem alır. Olabilecek hasarları amirlerine bildirir. Kullandığı forkliftin ve diğer ekipmanların doğru çalışmasından sorumludur. Ekipmanların bakımını belirlenen takvime göre yaptırır. Oluşan arızaları yetkili servis aracılığı ile giderir.

Forklift Operatörünün Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Forklift operatörünün ana görevi, sanayilerde, üretim tesislerinde üretilen ve paketlenen ürünleri ya da istiflenmek üzere depolara getirilen malzemeleri belirlenen yere güvenli taşımak ve yerleştirmektir. Forklift operatörleri, düzgünce istiflenmiş malzemeleri güvenlik kurallarına uygun olarak paletlere veya kasalara koyar ya da araçlara yerleştirir. Çalışma ortamında ve kullandığı ekipmanlarda oluşan hasar ve arızaları takip eder ve amirlerine raporlar. Ekipmanlarında oluşan arızaları yetkisi servis aracılığıyla giderir. Depoya giren-çıkan malları envanter kayıtlarına düzenli olarak işler ve raporlar. Çalıştığı tesisin düzenli ve güvenli olmasına destek olur. Çalıştığı kurumun çalışma kurallarına ve yasal yönergelere uygun hareket eder.

Forklift Operatörünün Özellikleri

  • Forklift operatörü olmak için 18 yaşını doldurmuş ve en az ilkokul mezunu olunmalıdır.
  • Ayrıca mesleği yapmaya engel bir sağlık sorunu bulunmamalıdır.
  • Forklift operatörü, forklif operatörlük belgesine veya Maliye Bakanlığı tarafından verilen G sınıfı ehliyete sahip olmalıdır.
  • Forklift operatörlerinden yeterli derecede mesleki deneyime sahip olması beklenir.
  • Forklift operatörleri, çalıştığı süre boyunca detaylara dikkat etmeli ve endüstriyel ortamlara ve şartlara aşina olmalıdır.

Nasıl Forklift Operatörü Olunur?

En az ilkokul mezunu olan, mesleğe engel olabilecek bir ortopedik veya zihinsel engeli bulunmayan kişiler forklift ehliyeti adıyla bilinen G sınıfı ehliyet alarak forklift operatörü olabilir. Forklift operatörü olmak isteyenler, çalıştıkları kurumun talebi üzerine açılan veya herkese açık olan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı forklift operatörlüğü kurslarına katılabilir. Gerekli eğitimi başarıyla tamamlayan ve sınavda başarılı olan kişiler forklift operatörü olabilir. Forklift operatörlüğü belgesine sahip olan kişiler bu alanda istihdam sağlayan firmalara başvurabilirler.

Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?

Halk eğitim merkezleri veya Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onay almış özel sürücü kursları Forklift kullanımı üzerine eğitim vermektedir. En az 18 yaşında olan ve mevduatlarca belirlenen şartları taşıyan herkes bu kurslara başvurarak forklift operatörlük eğitimi ve belgesi alabilir.

En Çok İstenen 8 Özellik

eleman.net'te her gün güncel Forklift Operatörü ilanları yayınlanıyor. Forklift Operatörü olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Forklift Operatörü Aranan Özellikler

Forklift Operatörü için aranan özellikler kurum ve şirketlere göre değişse de istenen özellikler aktif araç kullanabilmek (%60), dikkatli, disiplinli (%50), gerekli belgelere sahip olmak (%90), gerekli eğitimleri almak (%80), planlama ve organizasyon becerisi (%30), dikkatli ve titiz (%60), hızlı ve çözüm odaklı (%40), sorumluluk sahibi (%50) gibi yetenekler olmaktadır. Forklift Operatörü olmak için hangi yeteneğe ne kadar ihtiyacınız olduğunu aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Aktif Araç Kullanabilmek
60%
Dikkatli, Disiplinli
50%
Gerekli Belgelere Sahip Olmak
90%
Gerekli Eğitimleri Almak
80%
Planlama ve Organizasyon Becerisi
30%
Dikkatli ve Titiz
60%
Hızlı ve Çözüm Odaklı
40%
Sorumluluk Sahibi
50%

Forklift Operatörü Beklentileri Nelerdir?

Bir kuruluşta Forklift Operatörü olarak görev alabilmek için genellikle aşağıdaki temel özellikler ve bunların kombinasyonu aranır. İşletmelerde Forklift Operatörü olarak görev yapan kişilerden beklentileri ve yüzdelerini bu tablodan görebilirsiniz.

Özellik Yüzde
Aktif Araç Kullanabilmek %60
Dikkatli, Disiplinli %50
Gerekli Belgelere Sahip Olmak %90
Gerekli Eğitimleri Almak %80
Planlama ve Organizasyon Becerisi %30
Dikkatli ve Titiz %60
Hızlı ve Çözüm Odaklı %40
Sorumluluk Sahibi %50

Forklift Operatörü İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Forklift Operatörü ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Forklift Operatörü ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
Kocaeli %26.3
İstanbul Anadolu %15.7
İzmir %13.1
İstanbul Avrupa %12.6
Bursa %5.1
Diğer %27.3

Forklift Operatörü İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Forklift Operatörü arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Lojistik %42.6
Gıda %13.1
Üretim %9.8
Hizmet %3.8
Otomotiv %3.3
Diğer %27.3

Forklift Operatörü İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Forklift Operatörü pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Forklift Operatörü mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Depo %42.7
Lojistik %22.2
Üretim %6.5
Ambar %5.4
Fabrika %5.4
Diğer %17.8

Forklift Operatörü Gereklilikleri Nelerdir?

Forklift Operatörü olarak çalışmak için sahip olunması gereken minimum gerekliliklerdir. Forklift Operatörü olmak için bu özelliklere sahip olmanız gerekmektedir.

Deneyim

Reşit Olmak

Gerekli Eğitimleri Almak

Mesleki Yeterlilik Belgesi

Forklift Operatörü Nerelerde Çalışır?

Forklift Operatörü olarak çalışabileceğiniz 10 kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kurumlarda çalışabilir, şirket ihtiyacına göre farklı yetkinliklerinizi kullanabilirsiniz.

Denizyolu Şirketleri

Dış Ticaret Firmaları

Kargo Firmaları

Marketler

Depolar

Matbaalar

Gemiler

Yemek Şirketleri

Süpermarketler

Madencilik Şirketleri

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.