Yönetici Nedir?

  1. Meslekler ve Maaşlar
  2. Yönetici
  3. Nedir?
Yönetici

Yönetici nedir? Yönetici çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Yönetici olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yönetici Nedir?, Nasıl Olunur?

Yönetici, bir kuruluşun amaçlanan hedeflerine mümkün olduğunca etkin ve verimli bir şekilde ulaşılması için bir kuruluşun kaynaklarını yöneten bir profesyoneldir. Programlar ve politikalar geliştirir, insanları yönetir ve programları uygularlar. Yöneticilerin temel görevi, arzu edilen örgütsel hedeflere ulaşmaktır. "Yönetici kimdir?" sorusu ayrıca, organizasyonun verimliliğini ve performansını artırmak için planlama, organize etme, kadrolama, yönlendirme ve kontrol etme gibi farklı yönetsel işlevleri yerine getiren kişidir şeklinde özetlenebilir.

Yönetici Ne İş Yapar?

"Yönetici kime denir?" sorusunun cevabı için; üretim veya hizmetle uğraşan bir şirket veya kuruluş tarafından üretim unsurlarını bir araya getirmek ve işi koordine etmek üzere görevlendirdiği kişi tanımı yapılır. Yönetici olan kişi, yöneticilik ve liderlik özelliklerine sahip olmalı ve yönetmekle yükümlü olduğu çalışanlar doğrultusunda etkin davranmalıdır. Bu noktada akla gelen bir diğer önemli soru da yöneticinin ne iş yaptığıdır. Yönetici, yönetsel görevleri yerine getiren, başka bir deyişle yönetsel faaliyetleri gerçekleştiren kişi olarak tanımlanabilir. İdari işler; çalışanları sorumluluklarına uygun olarak çalışmaya yönlendirme faaliyetlerini içerir. Öngörülen koçluk görevlerine ek olarak, yönetici sorumlulukları arasında çalışanların ilgili görevleri yerine getirip getiremediklerini denetlemek yer alır.

Yönetici Nasıl Olunur?

Yönetici olmak için; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi veya işletme mühendisliği, makine mühendisliği ve endüstri mühendisliği bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Ancak ilgili bölümlerin yanı sıra şirket yapısı ve çalışma alanına göre farklı bölümlerden mezunlar da değerlendirilebilir. Bazı bölümler için mezuniyet koşulları farklılık gösterebilir. Bunlar arasında yüksek lisans yapmış olma şartı aranır.

Yönetici Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Yönetici iş ilanları genellikle belirli kriterlerin karşılanmasını ister. Bunlar arasında gerekli eğitimin sağlanmasının yanı sıra bazı bilgi birikimine ve yeteneklere sahip olması aranır. Bu doğrultuda yönetici olmak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yönetim alanında uzman olma bilgisine sahip olmak.
  • Yönetici statüsü için başvuracak kişinin o alanda eğitim aldığına dair yüksek öğrenim belgesi ibraz etmek
  • En az bir yabancı dil yeteneği
  • Liderlik vasfı taşımak
  • Takım ruhuna sahip olmak
  • Çalışanları motive etmek
  • Karar verme becerisine sahip olmak

Yönetici Çalışma Koşulları Nasıldır?

Yönetici çalışma koşulları sektöre göre farklılık gösterir. Bunun için "yönetici nerede çalışır?" sorusuna cevap sunmak gerekir. Her sektörde yönetici pozisyonunda bir çalışana ihtiyaç duyulur. Genellikle ofis ortamında görev yaparlar. Hafta sonları çalışmazlar ve şirketin sağladığı bazı yan haklardan faydalanabilirler.

Yönetici İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Yönetici ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Yönetici ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %34.5
İstanbul Anadolu %21.6
Kocaeli %7.5
Ankara %7.4
İzmir %5
Diğer %24

Yönetici İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Yönetici arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Restorancılık %15.6
Gıda %14.6
Mağazacılık / Perakendecilik %12.1
Güvenlik %5.2
Hizmet %3.8
Diğer %48.6

Yönetici İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Yönetici pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Yönetici mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Restoran %14.8
Satış %6.6
Güvenlik %6.4
Yönetim %4.4
Vardiya %4.3
Diğer %63.6

eleman.net'te her gün güncel Yönetici ilanları yayınlanıyor. Yönetici olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Yönetici olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

İş İlanı Yayınla

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.