İş Yerinde Nasıl İletişim Kurmalısınız?

İş yerinde iletişim

Bir iş yerinde tüm çalışanların mevcut performansının seviyesi, duygu durumu ve diğer birçok faktör kurulan iletişime bağlı olarak değişmektedir. Kuracağınız iletişimle çalışma arkadaşlarınızın, patronlarınızın, müşterilerinizin size bakış açılarını değiştirebilir, ortak paydada buluşmanıza katkı sağlayabilirsiniz. Bunun için iş yerinde kuracağınız iletişimde uygulayabileceğiniz önemli noktalar vardır. Bu noktalardan bazılarını sizin için paylaşıyoruz.

Samimi ve mesafeli olmaya dikkat etmelisiniz

İş yerinde çalışanlarınıza veya üstlerinize samimi davranmak onların aidiyet duygularını arttırmada, çalıştıkları yer ile bağ kurmalarında ve size karşı olumlu bir tutum geliştirmelerinde önemlidir. Ancak bunu yaparken dozu fazla kaçırmak iş ilişkilerinizde üzücü sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle samimi ve mesafeli duruşunuzu uygun durum ve kişilere göre bir terazi gibi dengelemeniz gerekmektedir. Alt-üst ilişkilerinize dikkat etmeniz de bu noktada dengeyi korumanız için önemlidir.

Kullandığınız araçları dikkatli kullanmalısınız

İletişimin gerçekleştirilmesinde aracı olan birçok araç vardır. Telefon, e-postalar ve diğer birçok araç iş yaşamında bağlantı oluşturmada kullanılmaktadır. Bu araçları kullanacağınız zaman üslubuna göre iletişim kurmalı, bu araçların iletişim kurallarına uygun hareket etmelisiniz.

Farklı kişiliklere saygılı olmalısınız

İş hayatında farklı yerlerde ve farklı kişilerle bir araya gelmeniz, çalışmalar yapmanız olağan bir durumdur. Bu yüzden birbirinden farklı birçok hayat tarzı, görünüş ya da üslupla karşılaşabilirsiniz. Ancak iş yerinizde karşınızdaki her kişiye karşı saygı sınırlarınızı aşmaz ve iletişiminizi bu çerçeve içerisinde düzenlerseniz insanların size yakın davranması ve sizi sevmesi daha kolay olacaktır.

Beden dilinizi dikkatli kullanmalısınız

Beden dili, hayatımızın tüm alanında iletişime büyük etkisi olan bir unsurdur. Sözcük kullanmadan insanlara fikirlerinizi belirtebileceğiniz bir araçtır. İnsanları ikna etmede, etkileyici bir iletişim kurmada vazgeçilmezdir. Ancak beden diline dikkat etmiyorsanız kimi zaman da tehlike arz edebilir bir duruma gelmesi kaçınılmazdır. İnsanların sizi yanlış anlamalarına, çok farklı anlamlara gelebilecek düşünceler oluşturulmasına neden olabilir. Bu nedenle beden dilinizi iş yerinde de her zaman dikkatli ve etkili kullanmaya özen göstermelisiniz.

İletişim kurmaya açık olmalısınız

İş yerinizde duygusal olarak kötü hissedebilir ya da olumsuz bir durumla karşılaşabilirsiniz. Ancak bu sebeple içe dönük olmanız hiçbir fayda getirmeyecektir. İş yerinizde insanlarla her zaman iletişimde kalmaya, anlattıklarınızla fikir alışverişi yapmaya dikkat etmeniz daha yapıcı olacaktır. Aynı şekilde iyi bir dinleyici olmanız da olaylara karşı daha net bir bakış açısı kazanmanıza ve iletişiminizin kuvvetli olmasına fayda sağlayacaktır.Bunu Okudunuz Mu?


Nasıl Karikatürist Olurum?
Hayal gücü ve yaratıcılığı zekâ ile buluşturarak güçlü mesajlar vermek ister miydiniz? Takdire şayan çizimler ile sosyolojik gözlemlerinizi diğer insanlara akılda kalıcı bir biçimde aktarmak oldukça dâhiyane bir fikir değil mi? Peki kendi iç dünyanızı yansıtan karakterleri dışa vurmanın nasıl bir duygu olduğunu siz de bizim gibi merak ediyor musunuz? Tüm saydığımız bu özelliklerin bir meslek grubunda toplandığını biliyor musunuz? Karikatüristler gerek mizah anlayışı gerekse çeşitli sosyal mesajları ile topluma yön veren sanatçılardır? Sizin için “Nasıl Karikatürist Olurum?” sorununa yanıt aradık. Hadi yazımıza geçelim. Yeteneklerinizi keşfedin Karikatürist olmak isteyenlerin öncelikle bireysel yeteneklerinin farkında olması gerekiyor. İşin temelinde çizim yapmak gibi yetenek ile ilgili bir durum söz konusu olduğu için karikatürist olmak isteyenlerin öncelikle bu konuda yeteneklerinin olup olmadığını keşfetmesi gerekiyor.

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.