Nasıl Modelist Olurum?

Modelist olmak

Moda dünyasının vazgeçilmez mesleği, sanat ve yaratıcılığı ellerinde taşıyanlar için biçilmiş kaftan meslek; modelistlik. Yüzyıllardır dinamizmini kaybetmeden sürüp gelen meslekler arasında yerini alan modelistler en az stilistler kadar moda dünyasında önemlidir. Siz de moda meraklısıysanız ve sanatla ilgiliyseniz bu meslek tam size göre olabilir. 

Modelistlik nedir?

Modelistler stilistlerin tasarlayıp çizdikleri modellerin kalıbını çıkaran ve hayali gerçeğe dönüştüren kişilerdir. Modelistler meslekleri gereği kesilen kalıbı kumaşlarla dikerek yeni ürünlerin ortaya çıkmasını sağlarlar. Modanın seyrini değiştiren ve yeni heyecanlar yaratan modelistler moda sektörünün sürekli gelişmesi ve dikkatleri üzerine toplaması için altın anahtarlardır. 

Modelist olmanın şartları nelerdir?

Modelistler öncelikle sanata yatkın yaratıcı kişilerden oluşur. Kalıp oluşturmada fikir sahibi olmalarının yanı sıra insanların vücut ölçülerine uyacak, kıyafetlerin ölçümünü yapabilecek matematik bilgisine sahip olmalıdır. Aynı zamanda modelist adayların kumaş çeşitlerinden anlamaları gerekmektedir. Modelist olmak için herhangi bir üniversite bitirmeye gerek yoktur. Modelistler Millî Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla açılan kurslarda eğitim alıp mesleklerine başlayabilirler. 

Modelistler ne yapar?

Modelistler, tekstil sanayisinde çalışırlar. Tasarımcıların çizdikleri etek, gömlek, ceket, mont ve benzeri ürünlerin kalıplarını çıkarıp hangi malzemelerle dikileceklerini belirlerler. Aynı zamanda ürünlerin uygun ölçülerle hazırlanmasını sağlarlar. Kısaca modelistler kalıp çıkarmadan modelin oluşturulmasına kadar olan bütün süreçten sorumlu kişilerdir. Kıyafetlerin model üzerine sorunsuz şekilde oturmasını sağlayan kişiler modelistlerdir.  

Modelistlerin iş imkânları nedir?

Modelistler, tekstil şirketleriyle çalışırlar. Tasarım bölümünde istihdam edilen modelistler birinci kalıptan üretimin son adına kadar ürünle yakından ilgilenirler. Kumaş özelliklerini anlama, düzenleme, kalıpları yönetme konusunda Photoshop ve Illustrator’den destek alan modelistler tekstil endüstrisinde aranan önemli meslekler arasında yerini alır.Bunu Okudunuz Mu?


Kendinizi Geliştirme ve Başarılı Olmanın Yolları
Başarıyı yakalayabilmenizin en önemli yolu kendinizi sürekli geliştirmenizdir.  Kendinizi sürekli geliştirmeniz özgüveninizi arttıracaktır. İstediğiniz başarıyı yakalayabilmek için, var olan yeteneklerinizi ortaya çıkarıp geliştirmelisiniz. Kendinizi geliştirebilmeniz yönündeki önerilerimiz: Kendiniz olma cesaretini gösterin.

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.