İş Başvurusunda Ön Yazının Önemi

İş başvurularında karşımıza çıkan fakat başvuru yaparken çoğumuzun boş bıraktığı ön yazı aslında hiç beklemediğimiz faydalar sağlamaktadır. Başvuru formumuzla birlikte göndereceğimiz ön yazı oldukça faydalı olacaktır.

Özgeçmiş formunda her ne kadar sizinle ilgili ayrıntılı bilgiler olsa da ön yazıda beceri ve deneyimlerinizi daha ön plana çıkarabilirsiniz. İş başvurusuna bir den fazla adayın başvuru yaptığını düşününce diğer adaylardan ayrılıp başvurunuzun görüntülenmesinde ön yazının önemli rolü vardır. Özellikle işverenler mülakata davet edecekleri adaylarda ön yazıya dikkat etmektedir.

Ön yazının bu kadar önemli olmasının sebepleri;

Yeteneklerinizi daha ayrıntılı olarak açıklamanızı sağlar.

Şirkette çalışmayı neden istiyorsunuz sorusuna yanıt verebilirsiniz.

Dilbilgisi kurallarına, imla hatalarına dikkat ettiğinizi, yazma yeteneğinizi gösterebilirsiniz.

Güçlü ve zayıf yönlerinizi belirtebilirsiniz.

Ön yazı hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler;

Ön yazılar genellikle, belli bir isime yazılır. Ancak göndereceğiniz kişinin ismini bilmiyorsanız; İnsan Kaynakları Departmanı'na yazabilirsiniz.

İlk paragraf önemlidir, yumuşak bir giriş yapıp kısaca kendinizi tanıtın ve kariyer hedeflerinizden bahsedin.

Ön yazınızın ikinci paragrafında eğitim hayatınızla ilgili daha ayrıntılı bilgi verebilirsiniz, örneğin katıldığınız, seminerler, kurslar aldığınız sertifikalara burada yer verebilirsiniz.

Firma, başvuru yaptığınız pozisyonla ilgili kuruma ne gibi katkılarda bulunacağınıza önem verir. Ön yazınızda mutlaka pozisyon ya da sektörle ilgili önceden deneyiminiz varsa yer verin, en uygun adayın siz olduğunuzu bu paragrafta anlatmaya çalışın.

Ön yazınızı bitirirken mülakata davet edilmeyi talep edebilirsiniz.  Bunu Okudunuz Mu?


Ön Yazı Nasıl Hazırlanır?
Başvuru yapacağınız iş ilanına sizinle benzer deneyimlere sahip birçok kişi başvuruda bulunabilir. Bu birçok kişi içinde özgeçmişinizin iş veren tarafından incelenerek, iş görüşmesine çağırılmanız bazen mümkün olurken bazen olumsuz sonuçlanabilir. İş ilanına başvuru yaptıktan sonra şansa bırakmak yerine harekete geçmeniz sizin için artı oluşturacaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda da ilk izlenimin çok önemli olduğunu, özgeçmiş  ile uyumlu ve hatasız bir ön yazının hazırlanması ile de birçok kişinin önüne geçme fırsatının elde edilebileceği öngörülmektedir.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?