İş Başvurusunda Ön Yazının Önemi

İş başvurularında karşımıza çıkan fakat başvuru yaparken çoğumuzun boş bıraktığı ön yazı aslında hiç beklemediğimiz faydalar sağlamaktadır. Başvuru formumuzla birlikte göndereceğimiz ön yazı oldukça faydalı olacaktır.

Özgeçmiş formunda her ne kadar sizinle ilgili ayrıntılı bilgiler olsa da ön yazıda beceri ve deneyimlerinizi daha ön plana çıkarabilirsiniz. İş başvurusuna bir den fazla adayın başvuru yaptığını düşününce diğer adaylardan ayrılıp başvurunuzun görüntülenmesinde ön yazının önemli rolü vardır. Özellikle işverenler mülakata davet edecekleri adaylarda ön yazıya dikkat etmektedir.

Ön yazının bu kadar önemli olmasının sebepleri;

Yeteneklerinizi daha ayrıntılı olarak açıklamanızı sağlar.

Şirkette çalışmayı neden istiyorsunuz sorusuna yanıt verebilirsiniz.

Dilbilgisi kurallarına, imla hatalarına dikkat ettiğinizi, yazma yeteneğinizi gösterebilirsiniz.

Güçlü ve zayıf yönlerinizi belirtebilirsiniz.

Ön yazı hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler;

Ön yazılar genellikle, belli bir isime yazılır. Ancak göndereceğiniz kişinin ismini bilmiyorsanız; İnsan Kaynakları Departmanı'na yazabilirsiniz.

İlk paragraf önemlidir, yumuşak bir giriş yapıp kısaca kendinizi tanıtın ve kariyer hedeflerinizden bahsedin.

Ön yazınızın ikinci paragrafında eğitim hayatınızla ilgili daha ayrıntılı bilgi verebilirsiniz, örneğin katıldığınız, seminerler, kurslar aldığınız sertifikalara burada yer verebilirsiniz.

Firma, başvuru yaptığınız pozisyonla ilgili kuruma ne gibi katkılarda bulunacağınıza önem verir. Ön yazınızda mutlaka pozisyon ya da sektörle ilgili önceden deneyiminiz varsa yer verin, en uygun adayın siz olduğunuzu bu paragrafta anlatmaya çalışın.

Ön yazınızı bitirirken mülakata davet edilmeyi talep edebilirsiniz.  Bunu Okudunuz Mu?


İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar
Eleman.net üzerinden hazırlandığınız ve kendinize uygun bulduğunuz iş ilanlarına gönderdiğiniz özgeçmişiniz, görüşmelere çağrılmanızı sağladı. Bu önemli aşamanın ardından size iş teklifi yapılmasını sağlayacak olan iş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar var. İşte sizi başarıya götürecek küçük ama etkili detaylar; Görüşmeye girmeden önce göreceğiniz sekreter ve telefon santralindeki görevlilerle olan ilişkilerinize özen gösteriniz.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?