Video Özgeçmiş Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüz koşullarında iş başvurusu süreçleri oldukça rekabetçi. Bu rekabetçi ortamda sıyrılmak ve öne çıkmak için adaylar farklı yollar deniyor. İyi bir özgeçmiş birçok durumda öne çıkmanıza yardımcı oluyor. Ancak artan rekabet karşısında sadece kağıt üzerinde bir özgeçmiş yeterli olmayabilir. Bunun yerine Video Özgeçmiş gibi yaratıcı yöntemleri kullanmak çok daha etkli.

Video Özgeçmiş

Video Özgeçmiş Nedir?

Video Özgeçmiş yüz yüze görüşme yapmadan işverene kendi kişiliğinizi gösterebileceğiniz bir fırsat olarak görülebilir. Video Özgeçmiş geleneksel kağıt üstündeki özgeçmişinizin yerini alamaz. Video olarak hazırlanan özgeçmiş, kağıt üzerindeki bilgileri destekleme amacına sahiptir. Ayrıca video ile gerçekte nasıl biri olduğunuzu yansıtmanız da mümkün. 

İşe alım sürecinde teknik bilgi kadar iş ortamına ne kadar uyum sağlanacağını değerlendirmek de önemli. Bir aday gerekli tüm teknik donanıma sahip olsa da çalışma ortamına uyum sağlamakta zorlanabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için yüz yüze görüşmeler ya da video ile hazırlanan özgeçmişlerden faydalanmak mümkün. Video sayesinde adayın duruşu, iletişim becerisi, konuşması ve mimikleri değerlendirilebilir.

Kimler Video ile Özgeçmiş Hazırlamaktan Faydalanabilir?

Tüm iş arayanlar bu yöntemden faydalanabilir. Mobil cihazların yaygınlaşması ile birlikte sosyal medyada ve video alanındaki değişimler internet kullanıcılarını da bu yönde etkiliyor. Artık tüm kullanıcılar kolayca video kaydı gerçekleştirebiliyor. Bu nedenle video özgeçmişi herkes kolaylıkla hazırlayabilir. Daha önceden çok yaygınlaşan bir başvuru yöntemi olmadığı için genellikle çokuluslu şirketlerin başvuru sürecinde bu istekle karşılaşmak mümkündü. Artık tüm firmalarda ve iş alanlarında başvuru yaparken video özgeçmiş kullanılmakta. Çünkü hem iş arayana hem de iş verene ciddi zaman kazandıran bir araç. Özellikle iş arayanlar için çok daha önemli olduğunu söylemek mümkün. Çünkü firmalar adayları mülakata davet ederken zaman konusunu çok düşünmeyebiliyor. Oysa ki iş arayanlar için mülakatlara gitmek önemli bir zaman ve maddiyat kaybı oluşturabiliyor. Bu nedenle video özgeçmiş oluşturmak iş arayanlar için aslında çok önemli bir araç. Video Özgeçmiş hazırlama bir aday olarak farkınızı ortaya koymanıza yardımcı olabilir. Ayrıca mülakat stresi içerisinde olmadan kendinizi daha rahat ve doğru bir şekilde anlatabilmenize de imkan sağlar.

Çalışan Adayı Olarak Farkınızı Ortaya Koyun

Video Özgeçmiş OluşturYeni bir alan olarak kabul edildiği için adaylar ilk aşamada zorlanabilir veya çekinebilir. Video Özgeçmiş örnekleri sayesinde nasıl doğru özgeçmiş hazırlanır hakkında bilgi edinmek mümkün olur. Örneklere göre hazırladığınız video özgeçmişe kendinize haz öelliklerinizi de ekleyerek etkli vir video özgeçmiş elde etmeniz mümkün olur.

Videoyu çekerken kendinizi doğru bir biçimde ifade etmeniz önemli. Bu nedenle videoyu çekmeden önce alıştırma yapmak faydalı olabilir. Bunun yanı sıra video çekerken seçilecek kıyafet de önemli. Adayların yüz yüze iş görüşmesine gider gibi hazırlanması daha uygun olacaktır. Yani resmi bir görüşme olacaksa takım elbise gibi resmi kıyafetler tercih etmek daha faydalı olabilir. Ayrıca video özgeçmişinizi oluştururken sessiz ve yeterli aydınlatmaya sahip bir ortamda olmalısınız. Videonuzu kaydettikten sonra sesinizin net olup olmadığına görüntünüzün nasıl olduğuna bakarak olumsuz bir durumda videonuzu yeniden kaydedebilirsiniz.

Siz de insan kaynakları çalışanları ve işverenler tarafından fark edilmek için Video Özgeçmiş hazırlayın ve aradığınız işe bir adım daha yaklaşın.Bunu Okudunuz Mu?


İlk İş Deneyimi
Mezun oldunuz, iş başvuruları yaptınız ve artık bir işiniz var.  İlk iş günü ne yapacağınızı, nasıl davranmanız gerektiğini, kimlerle tanışacağımızı bilemediğiniz için üzerinizde biraz stres ve gerginlik olabilir. Bu durum herkesle tanışıp, işi öğrenip alışma sürecine kadar sürecektir. İlk iş deneyiminde önemli olan nasıl davranmanız gerektiğidir.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?