Doğru İşe Doğru Kişiyi Almak Neden Önemlidir?

Doğru İşe Doğru Eleman

Gelişen ve değişen iş dünyasında, firmaların başarısı farklılık yaratmaya bağlıdır. Şirketlerde farklılığı oluşturan en büyük etken ise çalışanların standartları ve kaliteleridir. Kaliteli iş ve kaliteli üretim ancak doğru insan kaynağı ile yapılır. Bu noktada da şirketlerin ya da işverenlerin doğru işe doğru kişiyi seçmeleri büyük önem taşır. İnsan kaynaklarının uygulayacağı birbirinden çok farklı ve kanıtlanmış sistemler ve uygulamalar mevcut ancak burada öne çıkan diğer bir konu da önsezidir. Alanında yetkin bir insan kaynakları uzmanı, hangi iş için hangi çalışanın doğru olduğunu daha iyi kestirecektir. Peki doğru işe doğru kişiyi seçmek neden bu kadar önemlidir? Gelin beraber inceleyelim.

İş-çalışan uyumunu sağlamak

Öncelikle o anda herhangi bir kişinin çalışmadığı bölümün profili ve aranan özellikler eksiksiz olarak çizilmeli ve o iş için gerekli yetenekler doğru şekilde belirlenmelidir. İşin gerektirdiği yetkinliklere sahip, yaş, cinsiyet, deneyim ve eğitim seviyesi doğru analiz edilmelidir. İş pozisyonuna gereğinden düşük veya yüksek niteliğe sahip kişileri işe almak şirkete sorunlar yaşatabilir. Dikkat edilmesi gereken, işe alınacak kişinin niteliklerinin iş ile örtüşüp örtüşmediğidir. Ne de olsa şirkete can veren, işletmeyi canlı tutan güç insandır.

Verim düşüklüğünü azalmak

Ülkemizde uyumsuzluk yüzünden sık sık iş değiştirmeler veya işten çıkarılmalar söz konusu olmakta ve insan kaynakları sürekli bir kısır döngü içerisinde çalışmaktadır. Bu gibi durumlarda çalışanların alışma süreleri gecikirken, işten beklenen verim de bir türlü alınamaz. Ayrıca işten çıkan kişinin iş arama süreci, firma için de yeni iş gücü bulma süreci moral bozukluklarına neden olabilir. Unutulmamalıdır ki bir firmada personel giriş-çıkışının yüksek olması insan kaynakları politikasında sorunlar olduğunu gösterir. Verimliliği de inanılmaz derecede düşüren bu durumun önüne geçmek ve doğru insan kaynakları uygulamalarını yaparak kısır döngüyü ortadan kaldırmak çok önemlidir.

Geleneksel yapıyı korumak

İşe alımlarda dikkat edilmesi gereken tek şey kişinin işle olan becerilerinin uygunluğu değildir tabii. Kişi sadece işe değil, şirketin kültürüyle de uyum içinde olması gerekir. İşe değil de şirkete çalışan alındığı unutulmamalıdır. İşe alınacak kişinin firmanın dokusuna ve kan grubuna uyması, iş-kişi uygunluğu kadar önemlidir.  

İş ortamında uyumluluğu sağlamak

İş dünyasının değişen koşulları karşısında kendi ayakları üzerinde duran adaylar her zaman şirketlerin gözdesi olmuştur. Mülakat esnasında sorulan ‘Bir değişikliğe nasıl ayak uydurursunuz?’ veya ‘Büyümeye nasıl yardımcı olursunuz?’ gibi sorular kişinin işle olan uyumunu gösterir. Bu doğrultuda yeni roller üstlenebilme yeteneği, değişen koşullar karşısında farklı çözümler üretebilme özelliği ekonomi rüzgarları esmeye başladığında şirketiniz için hayat kurtarıcı özellik taşır.Bunu Okudunuz Mu?


Yaygın Mülakat Hataları
İş görüşmesi, çalışmak istediğiniz firmaya girebilmek karşınızdaki yetkiliye kendinizi ispatlamanız açısından en önemli fırsatlardan biridir. Bu fırsatı doğru değerlendirmek istiyorsanız aşağıdaki hataları yapmamaya özen gösterin.  Kişisel hazırlığın eksik olması: Görüşmeden önce, şirket ve iş hakkında yanlış ve eksik bilgi toplamak, görüşmeci üzerinde; kötü bir izlenim uyandırır. Bu, sizin işle gerçekten ilgilenmediğinizi gösterir.

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.