Evden Çalışmak Üretkenliğinizi Nasıl Arttırabilir?

Evden Çalışma

Küreselleşmeyle beraber çalışma hayatı ofis ortamlarından daha çok evlere doğru kaymaya başladı. Evden çalışma sisteminin yaygınlaşmasında Covid-19 pandemi sürecinin payı oldukça büyük. Evden çalışmak, ilk başta kulağa çok güzel ve keyifli görünse de ofisten çalışmaktan çok farklıdır ve verimlilik açısından da büyük farklılıklara neden olabilir. Eden çalışanların, çok farklı sebeplere bağlı olarak zaman zaman verimliliklerinde ve motivasyonlarında sorunlar yaşanabilir. Çalışma ortamının değişmesiyle üretkenliğin artacağı bir gerçek ancak bunu her zaman üst düzeyde tutmak için de bazı noktalarda adım atmanız gerekebilir. Evden çalışmanın üretkenliğinizi nasıl arttırabileceğini biliyor musunuz? İşte, çalışırken üretkenliğinizi arttıracak ipuçları.

Kendinize ait alanınız olsun

Ofislerde genellikle herkesin kendine ait çalışma odası yoktur. Bu durum çalışma verimini azaltacağı gibi dikkat dağınıklığını da tetikler. Ancak çalışma ortamının ofislerden evlere geçmesiyle, her çalışanın kendine ait çalışma yeri olur. Evler birer çalışma odalarına döner. Bu yönden bakıldığı zaman kalabalık ofis ortamından çıkıp ev ortamında bulunmak odaklanma problemlerini azaltarak, üretkenliği arttırır.

Mola süresiniz size bağlı

Yoğun iş temposuyla beraber verilen 10 dakikalık aralar su gibi akıp geçiyor ve dinlendiğinizi fark edemiyorsunuz gibi gelebilir. Bu durum gerçekten böyledir de. Ancak evde çalışma ortamında çoğu zaman molaya bile fırsat olmayacak durumlar olabilir ve günün koşturmacası içerisinde kısa bir ara bile verilemeyebilir. Siz de verimliliğinizi artırmak için kısa molalar ayarlamalı ve bunlarda başka hiçbir işle uğraşmadan dinlenmelisiniz. Evden çalışırken veriminizi artırabilmek için bu molalar birer zorunluluktur. Aksi taktirde kendinizi işe gömerek üretkenliğinizi son derece azaltırsınız.

Güne enerjik başlamak

Ofiste ya da iş yerinde çalışırken saatinde mesaiye başlamak için çoğu zaman yorucu ve stresli bir yolculuk yapılır. Bu da işe ulaşıldığı anda enerjinin bir bölümünün gitmesine ve yorgunluğa sebep olur. Evden çalışırken bu olmasa da yine de yataktan kalkarak hızlıca masanın başına oturmak da benzeri bir etki yaratacaktır. Bunun için biraz daha erken kalkmalı, biraz spor ya da egzersiz yapmalı, güzel bir kahvaltı etmeli ve güne zinde başlamalısınız. Bu yolla evden çalışırken veriminizi ve üretkenliğini oldukça fazla artırabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmek

İş ortamında genelde sağlıklı beslenmenin zor olduğu bilinir. İş yerinde çıkan yemekler ya da yemek molasında gidilen yerlerde sağlıklı yemek bulmak çok da kolay değildir. Verilen öğle aralarında genelde enerjiyi dengelemesi açısından bol karbonhidratlı gıdalar tercih edilir. Sağlıklı beslenmek ideal kilonuzu korurken, odaklanma problemlerinizi ortadan kaldırır. Bununla birlikte sağlıklı beslenmek yeterli düzeyde karbonhidrat alımını sağladığı için enerjinizin yükselmesine de yardımcı olur. Siz de evden çalışırken günün her saatinde dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmeye gayret edin. Kendiniz yapamıyorsanız bile sağlıklı olanlarından tercih ederek siparişler verin.  Bunu Okudunuz Mu?


Nasıl Yönetmen Olurum?
Bir insan için en büyük meslek ideallerinden biri hobilerini gerçekleştirerek para kazanmaktır. Yönetmenlik zorunlu bir iş olmanın aksine kişinin ilgi alanı ile doğrudan alakalı bir meslek grubu olarak karşımıza çıkıyor. İyi bir yönetmenin aynı zamanda iyi bir hikâye anlatıcısı, gözlemci ve metin yazarı olması gerekiyor. Yönetmen olmak isteyenler ve kariyerini bu minvalde şekillendirenler iyi harika bir yazı hazırladık.

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.