facebook
  1. Abone Sepeti Bilişim Teknolojileri A. Ş
  2. Çağrı Merkezi Müşteri Temsilci

Abone Sepeti Bilişim Teknolojileri A. Ş firmasının aktif ilanlarına veya diğer Çağrı Merkezi Müşteri Temsilci ilanlarına göz atabilirsiniz.

Abone Sepeti Bilişim Teknolojileri A. Ş Çağrı Merkezi Müşteri Temsilci ilanı için başvuru süresi dolmuştur.

Diğer Çağrı Merkezi Müşteri Temsilci ilanlarını inceleyebilirsiniz veya iş ilanları sayfasından tüm iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Benzer İş İlanlarını Görüntüle Özgeçmiş Oluştur

Eleman.net'te yayınlanmaktadır. İlan No: 3192354


Kadın veya Erkek 18 - 50 arası No: 3192354 Kişi Sayısı: 100 Tam Zamanlı

4,500 TL

Çağrı Merkezi Müşteri Temsilci Türkiye Geneli Çağrı Merkezi Müşteri Temsilci Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri Satış Temsilcisi


Çağrı Merkezi Elemanı Ne İş Yapar?

Çağrı merkezi elemanı hizmet veya ürün satışı yapan firmalarda bilgi ve destek vermek için müşteriler ile çözüm odaklı iletişime geçen kişidir.

Firmaların müşteri iletişiminde kritik bir konumdadır. Müşteri sorunlarını ve geri bildirimlerini iyi bir dinleyici olarak dinlemek, müşteri isteklerini tespit etmek ve sorun yaşayan müşterilere çözüm önerileri oluşturmak çağrı merkezi elemanının başlıca görevleridir.

Diksiyonu düzgün, sabırlı, kriz yönetimi konusunda başarılı, pozitif ve kibar yapıdaki kişiler bu meslek grubu için uygundur. Lise mezunu olmak bu alanda çalışmaya başlamak için yeterlidir.

Abone Sepeti Bilişim Teknolojileri A. Ş

Abone Sepeti Bilişim Teknolojileri A. Ş

Firmanın Tüm İlanları Firmayı Favorilerime Ekle

Aradığınız "Çağrı Merkezi Müşteri Temsilci" İlanını Hemen Bulun!

350 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur
eleman.net appicon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?