1. GİZA İLETİŞİM
  2. Çağrı Merkezi Teknik Destek Personeli Arıyoruz

Çağrı Merkezi Teknik Destek Personeli Arıyoruz

GİZA İLETİŞİM

Giza İletişim firmasının aktif ilanlarına veya diğer Çağrı Merkezi Teknik Destek Personeli Arıyoruz ilanlarına göz atabilirsiniz.

Giza İletişim Çağrı Merkezi Teknik Destek Personeli Arıyoruz ilanı için başvuru süresi dolmuştur.

Diğer Çağrı Merkezi Teknik Destek Personeli Arıyoruz ilanlarını inceleyebilirsiniz veya iş ilanları sayfasından tüm iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Benzer İş İlanlarını Görüntüle Özgeçmiş Oluştur

Eleman.net'te yayınlanmaktadır. İlan No: 2728763


Erkek 18 - 30 arası No: 2728763 Tam Zamanlı

Çağrı Merkezi Teknik Destek Personeli Arıyoruz İzmir Çağrı Merkezi Teknik Destek Personeli Arıyoruz Çağrı Merkezi Tekniker


Call Center Personeli Ne İş Yapar?

Hizmet veya ürün satışı yapan firmaların bilgi ve ürün hakkında destek vermek için müşteriler ile çözüm odaklı iletişime geçen kişilerdir. Her sektörde çağrı merkezi departmanları bulunabilir, call center personelleri hizmet verdikleri ürün hakkında kısa ama detaylı bir eğitimden geçmek zorundadırlar çünkü müşteriye doğru bilgiyi vermek ile yükümlüdürler. Çağrı merkezi çalışanı, müşteri temsilcisi veya call center personeli gibi çeşitli mesleki isimleri olabilir. Diksiyonu düzgün, sabırlı, kriz yönetimi konusunda tecrübeli, pozitif ve kibar olmaları aranılan en önemli özelliklerdir. Çağrı merkezi departmanlarında, call Centerlar performansa bağlı takım lideri veya operasyon sorumlusu gibi dikey terfiler alabilirler.

GİZA İLETİŞİM

Aradığınız "Çağrı Merkezi Teknik Destek Personeli Arıyoruz" İlanını Hemen Bulun!

300 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur
eleman.net appicon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?