facebook
  1. Bibuba Pr Halkla İlişkiler Ajansı
  2. Çağrı Merkezi Uzmanı

Bibuba Pr Halkla İlişkiler Ajansı firmasının aktif ilanlarına veya diğer Çağrı Merkezi Uzmanı ilanlarına göz atabilirsiniz.

Bibuba Pr Halkla İlişkiler Ajansı Çağrı Merkezi Uzmanı ilanı için başvuru süresi dolmuştur.

Diğer Çağrı Merkezi Uzmanı ilanlarını inceleyebilirsiniz veya iş ilanları sayfasından tüm iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Benzer İş İlanlarını Görüntüle Özgeçmiş Oluştur

Eleman.net'te yayınlanmaktadır. İlan No: 3132120


Kadın 22 - 30 arası No: 3132120 Kişi Sayısı: 4 Tam Zamanlı

5,000 TL

Çağrı Merkezi Uzmanı Balıkesir Çağrı Merkezi Uzmanı İzmir Çağrı Merkezi Uzmanı Manisa Çağrı Merkezi Uzmanı Halkla İlişkiler Marka İletişim Uzman


Çağrı Merkezi Elemanı Ne İş Yapar?

Çağrı merkezi elemanı hizmet veya ürün satışı yapan firmalarda bilgi ve destek vermek için müşteriler ile çözüm odaklı iletişime geçen kişidir.

Firmaların müşteri iletişiminde kritik bir konumdadır. Müşteri sorunlarını ve geri bildirimlerini iyi bir dinleyici olarak dinlemek, müşteri isteklerini tespit etmek ve sorun yaşayan müşterilere çözüm önerileri oluşturmak çağrı merkezi elemanının başlıca görevleridir.

Diksiyonu düzgün, sabırlı, kriz yönetimi konusunda başarılı, pozitif ve kibar yapıdaki kişiler bu meslek grubu için uygundur. Lise mezunu olmak bu alanda çalışmaya başlamak için yeterlidir.

Bibuba Pr Halkla İlişkiler Ajansı

Bibuba Pr Halkla İlişkiler Ajansı

Firmanın Tüm İlanları Firmayı Favorilerime Ekle

Aradığınız "Çağrı Merkezi Uzmanı" İlanını Hemen Bulun!

300 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur
eleman.net appicon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?