facebook
  1. Yıldırım İletişim
  2. Çağrı Merkezine Müşteri Temsilcisi (Bayan)

Çağrı Merkezine Müşteri Temsilcisi (Bayan)

Yıldırım İletişim

Yıldırım İletişim firmasının aktif ilanlarına veya diğer Çağrı Merkezine Müşteri Temsilcisi (Bayan) ilanlarına göz atabilirsiniz.

Yıldırım İletişim Çağrı Merkezine Müşteri Temsilcisi (Bayan) ilanı için başvuru süresi dolmuştur.

Diğer Çağrı Merkezine Müşteri Temsilcisi (Bayan) ilanlarını inceleyebilirsiniz veya iş ilanları sayfasından tüm iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Benzer İş İlanlarını Görüntüle Özgeçmiş Oluştur

Eleman.net'te yayınlanmaktadır. İlan No: 3101694


Kadın 20 - 30 arası No: 3101694 Kişi Sayısı: 4 Tam Zamanlı

2,900 TL

Çağrı Merkezine Müşteri Temsilcisi (Bayan) Ankara Çağrı Merkezine Müşteri Temsilcisi (Bayan) Bankacılık / Finans Çağrı Merkezi Çağrı Merkezi Elemanı


İlana Eklenilen Konumlar
Haritayı Göster

Çağrı Merkezi Elemanı Ne İş Yapar?

Çağrı merkezi elemanı hizmet veya ürün satışı yapan firmalarda bilgi ve destek vermek için müşteriler ile çözüm odaklı iletişime geçen kişidir.

Firmaların müşteri iletişiminde kritik bir konumdadır. Müşteri sorunlarını ve geri bildirimlerini iyi bir dinleyici olarak dinlemek, müşteri isteklerini tespit etmek ve sorun yaşayan müşterilere çözüm önerileri oluşturmak çağrı merkezi elemanının başlıca görevleridir.

Diksiyonu düzgün, sabırlı, kriz yönetimi konusunda başarılı, pozitif ve kibar yapıdaki kişiler bu meslek grubu için uygundur. Lise mezunu olmak bu alanda çalışmaya başlamak için yeterlidir.

Yıldırım İletişim

Aradığınız "Çağrı Merkezine Müşteri Temsilcisi (Bayan) " İlanını Hemen Bulun!

300 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur
eleman.net appicon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?