Pozisyon
 (1 Seçim)
Barista
Bölüm
 (0 Seçim)
Sektör
 (0 Seçim)
Cinsiyet
 (0 Seçim)
Çalışma Şekli
 (0 Seçim)
Tarih
 (0 Seçim)
Diğer Seçenekler
(0 Seçim)
marker

Barista iş ilanları

Barista Arayanlar

En yeni Barista iş ilanları ve eleman ilanlarına Herkesten Önce Sen Başvur!

Barista İş İlanları

Barista işi arayanlar arasındaysanız konuyla ilgili ilanlara göz attıklarında çalışma ortamı olarak genellikle kahve dükkanı, cafe veya restoranları görebilirsiniz. Bu işi yapmak için özverili ve profesyonel olmak gerekir. Profesyonel olmak, çeşitli eğitimlerden geçmiş olmak ve ilgili sertifikaları almak ile başlar. Baristaların kahve yapımı haricinde müşterilerle etkili bir iletişim kurma, bar alanının temizliği gibi görevleri de vardır.. Bunun yanı sıra görev tanımlamalarında başka işler olabilir. Temelde barista iş ilanlarına başvuracak kişinin kahve konusunda uzman ve müşteri ilişkilerinde deneyimli olması istenir. İlanlara başvuran adaylarınçalışmaya uygun sağlık koşullarına sahip olması beklenir.

Barista Nedir, Ne İş Yapar?

Barista işi kahve servisi yapılan dükkan ve restoranlarda çalışan profesyonelleri ifade eder. Barista da kahve ustası anlamına gelir. Baristalar, kahve yapımının her aşamasını uygulayabilme eğitimi almış kişilerdir. Dolayısıyla müşterilerin taleplerine göre özel kahveler hazırlayabilirler. Bununla birlikte farklı bir görev tanımlaması yoksa baristalar kahve yapımının yanı sıra müşterilerle iletişim kurup onların ödemelerini alan kişilerdir. Bir barista aynı zamanda hem kahve yaptığı ortamı hem de çevresini temiz tutmaktan da sorumludur. Barista iş arayanlar kahve konusunda uzman olmak veya gerekli eğitimleri almak zorundadır. Genel kahve eğitimi haricinde baristalar çalıştıkları kuruma özel kurslara da girerler. Böylece görev aldıkları kurum kültürünü de benimser ve oradaki kahve çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olurlar.

Barista İş İlanlarında Hangi Özellikler Aranıyor?

Barista iş ilanlarında aranan en önemli özellik, adayın kahve yetiştirilmesinden demlenme aşamasına kadar tüm süreçleri çok iyi bilmesidir. Barista iş ilanları Ankara, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde, kahve içilecek mekanların fazla olmasından dolayı daha sık yayınlanır. İlanlarda adayın temel bilgilere sahip olması beklenir. Barista iş ilanları İzmir ve Ankara gibi şehirlerde sık sık açılabilir. Görev alacağı yerin mekansal ve popülasyon açısından kriterleri, baristanın özelliklerini de belirler. Barista iş ilanları İstanbul Avrupa İstanbul Anadolu yakalarında oturan kişiler için, yaşadıkları yere yakın konumdaki işlere başvurma imkanı sağlar.

Barista İş İlanlarına Başvurmak için Hangi Eğitimler Alınmalı?

Barista iş ilanları adayların kahve üretimi ve servisinde uzmanlaşmış bir eğitim almasını ön koşul olarak belirtir. Bu işlere başvurmak için almanız gereken temel eğitimler şöyle sıralanabilir:

  • Kahve tarihi, yetiştirilmesi ve yapımı ile ilgili teorik bilgiler
  • Makine ekipmanları eğitimi ve temel hijyen
  • Türk kahvesi eğitimi
  • Filtre kahve, moka pot, french press, üçüncü dalga demleme eğitimleri
  • Espresso, cappuccino uygulamaları
  • Karıştırma, demleme ve tadım
  • Latte sanatı

Bu eğitimlerin yanı sıra servis teknikleri, uyumlu yiyecekler ve müşteri ile iletişim gibi dersler de almanız mümkündür. Eğitimler genellikle sertifika programları şeklinde sunulur. Tamamlandıktan sonra barista sertifikası alabilirsiniz. Bazı şirketler iş ilanı başvurusunda veya mülakatta sertifika bilgilerinizi sorabilir.

Barista Arayan Firmalar ve Sektörler Nelerdir?

Barista arayan sektörler yeme - içme ile ilgili olanlardır. Bu sektördeki firmalar kahve dükkanları, cafe'ler, restoranlar, otel ve resortlar olabilir. Bu mekanlarda kahve yapımı konusunda uzman kişilere ihtiyaç vardır. Bu kişiler aynı zamanda müşteri hizmetleri konusunda da deneyimli olmalıdır. Barista arayan kafeler özellikle şehir merkezlerinde ve turistik bölgelerde daha yaygındır. Ayrıca barista eleman arayanlar arasında yeme içme sektöründeki büyük perakende zincirleri de bulunur. Bununla birlikte sinemalar veya bowling salonları gibi eğlence sektörüne hizmet eden işletmelerin de kendi bünyelerinde açtıkları ve marka olarak tanıttıkları kahve mekanlarında çalışmak için barista araması mümkündür. Barista iş ilanı İstanbul ve diğer illerde, çalışılacak firma ve sektöre göre farklı kriterler de içerebilir.

Barista Çalışma Koşulları Nelerdir?

Baristalar kahve dükkanları, cafe'ler ve restoranlar gibi mekanlarda çalışır. Genellikle sabah saatlerinde başlar ve geç vakitlere dek çalışmaya devam ederler. Birçok zincir restoran ve kahve dükkanında vardiyalı çalışma sistemi uygulanır. İş arayan barista genellikle hafta içi ve sonunun yanı sıra gece vardiyası sistemini de tercih edebilir. Bu, hangi kafede çalıştığınıza ve mekanın konumuna bağlı olarak değişir. Barista çalışma koşulları arasında uzun süreler boyunca yorulmadan ayakta durmak, iletişimde güler yüzlü olmak, ödeme işlemlerini hızlı ve eksiksiz şekilde gerçekleştirmek ve iş yerini temiz tutmayı içerebilir. Baristalar çalışmaları esnasında müşterilere yapacakları yeni ürün sunumlarını çok iyi bilmek durumundadır. Bu da yeni çıkan ürünler hakkında eğitim ve bazen çeşitli workshop'lara katılım anlamına gelir. Bir barista, müşteri profiline göre hangi kahvenin daha fazla tüketildiğini, yanında hangi yiyeceğin daha çok tercih edildiğini bilir ve stokları buna göre kontrol ederek ilgili birimi bilgilendirir. Bunun yanı sıra özel demleme teknikleri detaylı bilgi ve becerikli uygulama yöntemleri gerektirir.

Barista Maaşı Ne Kadar?

Barista maaşları kahve servisi yapan mekanlarda çalışan profesyoneller için ödenen maaşları ifade eder. Kahve servisinin yapıldığı yer ve baristanın kriterlerine göre aldığı maaş değişir. Barista maaşları 2023 yılı itibariyle en düşük 9.200, en yüksek 21.400 TL ve ortalama 11.350 TL şeklindedir. Bu maaşlar, baristaların uzmanlık düzeyi, deneyimi, iş yerinin konumu ve konsepti, sektör ve işverenlerin politikaları gibi kriterlere göre değişebilir. Barista maaşı ne kadar olduğu sorusunu bu kriterlere göre yanıtlamak veya bir tahminde bulunmak mümkündür. Barista olmak istiyorsanız öncelikle eğitimini alıp, yapabiliyorsanız stajını yapmalısınız. Staj dönemi, müşteri ile iletişiminizde deneyim kazanmanızı sağlar. Eğer tecrübeli bir baristaysanız Eleman.net'in ilanları arasından kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Eleman.net barista iş ilanı arayışınızda güncel fırsatları ve ilan çeşitlerini sunar. Böylelikle istediğiniz konseptte ve konumda iş bulmanız kolaylaşır.

Gizle Devamını Göster

Barista Sık Sorulan Sorular

Barista Olarak Çalışmak İçin Hangi Eğitimleri Almalıyım?

Barista olmak için üniversite mezuniyeti şartı aranmamaktadır. Ancak işletmeler yüksekokul ve üniversite mezunlarını tercih etmektedir. Barsita olmak için baristalık eğitimi veren özel kurumlarına katılarak barista eğitimi alınabilir. Barsitalık ve kahve üzerine eğitim tüm meslek yaşamı boyunca devam etmektedir.

Baristalık İş İlanlarına Nereden Ulaşabilirim?

Barsita aranıyor ilanlarını Cafe'ler ve restorantlar vermektedir. Yıl içinde eleman.net'te çok sayıda barista ilanı yayınlanmaktadır. eleman.net'te özgeçmiş oluşturarak baristalık iş ilanlarına başvurabilirsiniz.

Barista İşi Zor Mu?

Uzun çalışma saatleri, sürekli müşterilerle temas halinde olmak, yoğun çalışma temposu barista mesleğinin başlıca zorluklarıdır. Ancak, kahve yapmayı seviyorsanız, yeme-içme sektöründe kariyer düşünüyorsanız, insanlarla iletişim kurmaktan hoşlanıyorsanız baristalık sizin için avantajlı olacaktır.

Gizle
Devamını Göster

İş İlanları

Yeni iş arıyorsan hemen özgeçmiş oluştur firmalarla mesajlaşmaya başla, video özgeçmişinle oturduğun yerden iş bul.

Özgeçmiş Oluştur

Favori İş İlanları

Seçtiğiniz iş ilanlarını favorilerinize ekleyebilirsiniz. İş başvurusu yapmak için daha sonra kullanabilirsiniz.

Aradığınız "Barista" İlanını Hemen Bulun!

350 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur