Barista Nedir?

  1. Meslekler ve Maaşlar
  2. Barista
  3. Nedir?
Barista

Barista nedir? Barista çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Barista olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Barista Nedir?, Nasıl Olunur?

Barista kime denir? Barista, özellikle espresso bazlı içecekler yapmak üzere eğitim almış ve deneyim kazanmış kahve uzmanıdır. Barista nerede çalışır? Baristalar genellikle kafe, restoran, otel veya diğer gıda hizmeti işletmelerinde çalışırlar ve müşterilerin taleplerine göre içecek hazırlarlar. Baristalar ayrıca kahve çekirdeklerinin satın alınması, depolanması ve hazırlanması gibi diğer işlemleri de yönetebilirler. Baristaların iyi bir tat ve kokuya sahip olmaları, yaratıcı olmaları ve hızlı çalışmaları gerekmektedir.

BARİSTA NE İŞ YAPAR?

Barista sorumlulukları arasında kahve çekirdeklerinin öğütülmesi, espresso makinelerinin kullanımı, süt köpürtme ve süt köpüğü ile süslemeler yapmak yer alır. İşlerinde yaratıcı ve hızlı olmaları gerekmektedir. Ayrıca, müşteri ilişkilerinde başarılı olmak, hizmet kalitesini artırmak için çalışmak ve kahve kültürü hakkında bilgi sahibi olmak da önemlidir.

BARİSTA NASIL OLUNUR?

Barista olmak için genellikle özel bir eğitim veya sertifika gerekmez, ancak işverenler genellikle bir barista pozisyonu için adayların kahve hazırlama ve müşteri hizmetleri konularında tecrübeli olmasını tercih ederler. Bazı kafe veya kahve dükkanları, barista pozisyonları için eğitim programları veya staj imkanları sunabilir. Barista olmak isteyenler, barista pozisyonlarının özelliklerine ve gerekliliklerine uygun olarak müşteri hizmetleri becerilerini geliştirmeli, temel kahve bilgisi edinmeli ve pratik yaparak tecrübe kazanmalıdırlar. Ayrıca, barista olarak çalışmak isteyenlerin yaratıcı, sabırlı ve dikkatli olmaları önemlidir. Barista pozisyonlarında genellikle minimum yaş sınırı olabilir. Bu nedenle, gençler için part-time veya stajyer pozisyonları mevcut olabilir. İlgilendiğiniz bir işletmede, barista pozisyonlarına başvurarak veya ilanlarını takip ederek başlangıç yapabilirsiniz.

BARİSTA OLMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDIR?

  • Temel kahve bilgisi ve hazırlama becerileri,
  • Müşteri hizmetleri becerileri,
  • Esnek çalışma saatleri için uygunluk,
  • Yüksek tempoda çalışabilme yeteneği,
  • Yüksek kaliteli ürünler sunmak için detaylara dikkat etme becerisi,
  • Takım çalışmasına uygunluk.

BARİSTA ÇALIŞMA KOŞULLARI NASILDIR?

Barista olarak çalışma koşulları yoğun ve tempolu olabilir. Çalışma saatleri genellikle sabahları başlayarak öğleden sonraya kadar veya öğleden sonraları başlayarak akşama kadar sürer. Bazı kafe veya kahve dükkanları, hafta sonu veya tatil günleri de dahil olmak üzere esnek çalışma saatleri sunabilir. Baristalar, genellikle bir kahve makinesi veya diğer ekipmanlarla çalışırlar. Bu ekipmanların kullanımı ve temizliği konusunda bilgi ve beceri gereklidir. Baristalar, müşterilerin siparişlerini almak, kahve veya diğer içecekleri hazırlamak ve sunmak, faturalandırmak, müşterilerin sorularını yanıtlamak ve müşteri hizmetleri sağlamak gibi görevlerden sorumludur. Barista pozisyonları genellikle ayakta çalışmayı gerektirir ve bazı işletmelerde yoğunluğa bağlı olarak stresli olabilir. Ancak, iyi bir takım çalışması, hizmet becerileri ve kahve hazırlama yeteneği ile, barista olarak çalışanlar işlerinde keyif alabilirler. Güncel iş ilanlarına Eleman.net’ten göz atarak kariyer hedefinize ulaşabilirsiniz.

En Çok İstenen 5 Özellik

Barista Aranan Özellikler

Barista için aranan özellikler kurum ve şirketlere göre değişse de istenen özellikler güçlü iletişim becerileri (%100), dikkatli ve titiz (%90), temizlik ve hijyen kurallarına uymak (%100), takım çalışmasına yatkınlık (%80), hızlı ve çözüm odaklı (%70) gibi yetenekler olmaktadır. Barista olmak için hangi yeteneğe ne kadar ihtiyacınız olduğunu aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Güçlü İletişim Becerileri
100%
Dikkatli ve Titiz
90%
Temizlik ve Hijyen Kurallarına Uymak
100%
Takım Çalışmasına Yatkınlık
80%
Hızlı ve Çözüm Odaklı
70%

Barista Beklentileri Nelerdir?

Bir kuruluşta Barista olarak görev alabilmek için genellikle aşağıdaki temel özellikler ve bunların kombinasyonu aranır. İşletmelerde Barista olarak görev yapan kişilerden beklentileri ve yüzdelerini bu tablodan görebilirsiniz.

Özellik Yüzde
Güçlü İletişim Becerileri %100
Dikkatli ve Titiz %90
Temizlik ve Hijyen Kurallarına Uymak %100
Takım Çalışmasına Yatkınlık %80
Hızlı ve Çözüm Odaklı %70

Barista İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Barista ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Barista ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %35
İstanbul Anadolu %20.9
Ankara %5.6
Antalya %3.9
Bursa %3.9
Diğer %30.7

Barista İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Barista arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Mağazacılık / Perakendecilik %39.2
Gıda %32.7
Restorancılık %10.7
Hizmet %9.7
Hızlı Tüketim Malları %2.6
Diğer %5.2

Barista İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Barista pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Barista mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Cafe / Kafe %82.3
Restoran %7.2
Bar %3.8
Gıda %2.5
Yiyecek / İçecek %2.5
Diğer %1.7

Barista Gereklilikleri Nelerdir?

Barista olarak çalışmak için sahip olunması gereken minimum gerekliliklerdir. Barista olmak için bu özelliklere sahip olmanız gerekmektedir.

Gerekli Eğitimleri Almak

Kahve Bilgisi

eleman.net'te her gün güncel Barista ilanları yayınlanıyor. Barista olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Barista olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

İş İlanı Yayınla

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.