Komi Nedir?

 1. Meslekler
 2. Komi
 3. Nedir?
Komi

Komi nedir? Komi çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Komi olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Komi Nedir?, Nasıl Olunur?

İş ilanlarında en çok karşımıza çıkan meslek kollarından biri komidir. Bundan dolayı “Komi nedir” ve “Komi ne iş yapar” soruları sıklıkla iş arayanlar arasında yaygın hale gelir. Komi; restoranların mutfak ya da servis bölümlerinde çalışarak, aşçı ve garsonlara yardımcı olan bir ara elemandır. İş ilanlarında mutfak ve servis komileri için farklı ilanlar verilir. Her ikisinin de görevleri ve sorumlulukları farklıdır.

Komi Ne İş Yapar?

“Komi kime denir” sorusunu cevaplamanın en basit yollarından biri komi sorumlulukları ve görevlerini sıralamaktır. Komilerin görevleri çalıştıkları yere göre değişiklik gösterir. Aşçılara yardımcı olmakla görevli olan mutfak komilerinin görevleri;

 • Kesme ya da parçalama işlemleri yapmak,
 • Fırın ya da ocağı aşçı için hazırlamak,
 • Mutfağın düzenini ve temizliği sağlamaktır.
 • Servis bölümünde garson ile çalışan komi ne demek sorusuna ise şu cevaplar verilebilir;
 • Misafire servis yaparken garsona yardım eden,
 • Sipariş takibi yapan,
 • Garsonu bilgilendiren,
 • Kirli çatal, tabak ya da bıçakları toplayandır.

Komi Nasıl Olunur?

Bu meslek kolunun görev ve sorumluluklarına uyabileceğini düşünen iş arayanlar tarafından komi nasıl olunur sorusunun cevabı merak edilir. Komi olabilmek için birkaç restoranda komi olarak işi girip, kendinizi geliştirme imkanınız mevcuttur. Bunun yanı sır üniversitelerin Gastronomi, Turizm ve Otelcilik bölümlerinden 2 yıllık önlisans ile mezun olan kişiler de kolaylıkla komi iş ilanlarına başvuru yapabilir.

Komi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İş ilanlarına başvuru oluşturmak için işverenler tarafından belirlenen komi olmak için gerekenler sağlanmalıdır. Bir kominin sahip olması gereken özellikler şu şekilde sayılır;

 • Hijyene ve kıyafete önem vermek,
 • Düzgün bir diksiyona ve kuvvetli bir iletişim becerisine sahip olmak,
 • Ekip çalışmasına uyum sağlayabilmek,
 • Uzun süre ayakta durmaya dayanıklı olmak,
 • Müşteri memnuniyeti adına güler yüzlü olmak,
 • Kendini geliştirmeye açık olmak.

İşverenler tarafından bu özellikleri barındırmak komi olmak için gereken şartlar arasında sayılır.

Komi Çalışma Koşulları Nasıldır?

Bir kominin çalışma koşullarının belirlenmesi için öncelikle kişinin komi nerede çalışır sorusunun cevaplanması gereklidir. Çünkü kişinin çalıştığı yere göre elde ettiği avantajlar ve koşullar değişiklik gösterir. Komiler genellikle 8 saatten 12 saate kadar çalışma sürelerine sahiptirler. Aynı zamanda haftanın bir günü izin kullanma haklarına sahiplerdir. Dileyen kişiler için part time komilik ilanları da mevcuttur. Komi kimdir ve ne iş yapar sorusunun cevapları sizin için uygunsa hemen dilediğiniz sektöre başvuru yapmanız mümkündür.

eleman.net'te her gün güncel Komi ilanları yayınlanıyor. Komi olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Komi İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Komi ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Komi ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %36.3
İstanbul Anadolu %19.9
Ankara %7.3
İzmir %6.7
Kocaeli %4.9
Diğer %25

Komi İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Komi arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Restorancılık %53.5
Gıda %24.1
Yemek / Catering %8.7
Hizmet %7
Turizm %3.6
Diğer %3.1

Komi İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Komi pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Komi mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Restoran %39.6
Yiyecek / İçecek %22.2
Gıda %17.4
Servis %8.1
Cafe / Kafe %4.6
Diğer %8.1

Komi Nerelerde Çalışır?

Komi olarak çalışabileceğiniz 2 kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kurumlarda çalışabilir, şirket ihtiyacına göre farklı yetkinliklerinizi kullanabilirsiniz.

Restoranlar

Lokantalar

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.