Star Mülakat Tekniği Nedir? Star Mülakat Tekniği Nasıl Uygulanır?


Star mülakat tekniği, başvuru sürecinde çok sayıda şirket tarafından kullanılan bir mülakat tekniğidir. İşe başvuru yapan kişilerin daha net cevap vermesini sağladığından hem işverenler hem de başvuru yapanlar tarafından tercih edilir. Bu tekniği bilen kişilerin, başvuru aşamalarının daha olumlu geçtiği gözlemlenir. Bundan dolayı işverenler ve adaylar tarafından “star mülakat tekniği nedir” sorusu sıklıkla gündeme gelir. Bu teknik sayesinde işe başvuru yapan kişiler, pozisyon için uygun olan deneyim ve becerilerini somut bir şekilde gösterebilir. STAR; situation (durum), task (görev), action (eylem) ve result (sonuç) kelimelerinin kısaltılmasıdır. Durum aşamasında, kişinin işi yaparken karşılaştığı zorluklar konuşulur. Görev aşamasında ise işveren adayın sorumluluklarının ne kadar farkında olduğuna dair bir ölçme değerlendirme yapılır. Eylem aşamasında, kişinin görevini yapmak için ne gibi zorluklara göğüs gerebileceği ölçülür. Son aşama olan sonuçta ise kişinin iş hayatında yaptığı şeylerin ne gibi başarılara sebebiyet verdiği sorulur.

Yetkinlik Bazlı Mülakat Nedir?

Pozisyon için başvuruda bulunan adayların performanslarını ve sorunlar karşısında sergiledikleri davranışları ölçmek için kullanılan yetkinlik bazlı mülakat tekniğinde, işveren geçmişten geleceği tahmin etmeye çalışır. Bu bağlamda insan kaynakları tarafından adaylara geçmiş iş deneyimleri ile ilgili belli sorular yöneltilir. Adayların, geçmişte çalıştığı iş ortamı, iş arkadaşları, iş arkadaşlarıyla ilişkileri hakkında detaylı bir şekilde bilgi vermesi beklenir.

Star Mülakat Tekniği Nasıl Uygulanır?

“Mülakatlarda Star tekniği nedir” sorusunun cevabından sonra bu tekniğin nasıl uygulanacağı da merak konusudur. Bu teknik ile her adaya uygun özelleştirilmiş sorular ile yetkinlik ölçümü yapılır. Mülakatın uygulanmasında 4 aşama bulunmaktadır. Bu aşamalar şu şekilde sıralanır:

 • Durum (Situation): Eğer adayın deneyimi bulunuyorsa, bu işyerinde karşılaştığı zorluklar ya da sorunlar sorulur.
 • Görev (Task): Karşılaşılan bu soruna karşı nasıl bir sorumluluğunun olduğu ve iş yerine yeterli desteği sağlayıp sağlamadığına dair sorular yöneltilir.
 • Eylem (Action): Sorun karşısında ne gibi tavırlar sergilediği sorulur.
 • Sonuç (Result): Sorunlar karşısında sergilediği bu tavırların ne gibi sonuçlara sebebiyet verdiği ya da bu sorundan ne gibi sonuçlar çıkardığı konuşulur.

Sıkça Sorulan 40 Mülakat Sorusu ve Cevabı

Star tekniği soruları her adaya özel bir şekilde hazırlanıp sorulsa da herkese yöneltilen temel birtakım sorular da mevcuttur. En çok sorulan mülakat soruları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?
 2. En zayıf yönleriniz nelerdir?
 3. Güçlü yönleriniz nelerdir?
 4. Gelecek 5 yıl içerisinde kendinizi nerede hayal ediyorsunuz?
 5. Neden sizi seçelim?
 6. Bu pozisyonda çalışmayı neden istiyorsunuz?
 7. İş başvurusundan nasıl haberdar oldunuz?
 8. En öne çıkan yeteneğiniz nedir?
 9. Meslektaşın ile yaşadığınız son anlaşmazlık nedir?
 10. Bu anlaşmazlığa karşı nasıl bir tavır sergilediniz?
 11. Hayalinizdeki iş nedir?
 12. En verimli çalıştığınız ortam nasıldır?
 13. 6 ay içerisinde aldığınız en zor karar nedir?
 14. Benimsediğiniz liderlik tarzı nedir?
 15. Firmamıza neler katabilirsiniz?
 16. İş dışındaki hobileriniz nelerdir?
 17. Şirket hakkında merak ettiğiniz neler var?
 18. İlk üç ay içerisinde şirketten beklentiniz nedir?
 19. Başarının temel etmeni nedir?
 20. Bu pozisyondaki hedefleriniz neler?
 21. Başka bir pozisyon için başvuru yaptınız mı?
 22. Önceki işyerinizden neden ayrıldınız?
 23. Bu pozisyondan beklentiniz nedir?
 24. Çalışmadığınız zaman diliminde neler yaptınız?
 25. Neden önceki işinizden ayrılıp burayı tercih ettiniz?
 26. İş hayatındaki stresle nasıl başa çıkarsınız?
 27. Maaş beklentiniz nedir?
 28. Bu şirkette neyi en iyi yaparsınız?
 29. Şirketi takdir ettiğiniz bir yön var mı?
 30. Kendinizle gurur duyduğunuz bir özellik var mı?
 31. İş yerinde çözdüğünüz en büyük sorun nedir?
 32. Sizce iyi bir işveren nasıl olmalı?
 33. Ekip çalışmasını sever misiniz?
 34. Daha önce bir yönetici ile problem yaşadınız mı?
 35. Aldığınız en zor karar neydi?
 36. Size göre en iyi ödüllendirme nedir?
 37. En kötü ödüllendirme nedir?
 38. Hayatta tutku duyduğunuz ne var?
 39. Diğer insanlar sizi nasıl tanımlar?
 40. En son itiraz ettiğiniz karar neydi?

Bu mülakat soruları farklı şekillerde yanıtlanabilir, fakat soruları yanıtlarken üç şeye dikkat edilmelidir:

 • İşverenin istediği becerilere sahip olduğunuzu kanıtlamak
 • Bilgi ve becerilerinizi nasıl kullanacağınızı açıklamak
 • Şirket için nasıl bir yarar sağlayacağınızı belirtmek

STAR Tekniği Temel Kavramlar

Star tekniği dört kavramdan oluşur. Bu kavramları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Situation (Durum): Bulunduğunuz bir projede, ekip olarak karşılaştığınız problemler nelerdi? Bu soruyu spesifik ve somut olarak yanıtlamak önemlidir.
 2. Task (Görev): Ekip olarak çözüme karşı sergileyeceğiniz tavırda sizin sorumluluklarınız nelerdir?
 3. Action (Eylem): Üstlendiğiniz bu sorumluluklara karşı nasıl bir yol izlediniz? Adayın bu soruya “ben” dili ile cevap vermesi gereklidir.
 4. Result (Sonuç): Eylemleriniz ne gibi sonuçlara sebebiyet verdi?

STAR Tekniği Kullanarak Mülakat İçin Nasıl Hazırlanırsınız?

Adaylar mülakata gitmeden önce iş için uygun olan beceri ve yeteneklerinin listesini yapmalıdır. Aynı zamanda geçmiş iş deneyimlerinin de üstünden geçmesi gereklidir. Sonrasında ise becerilerini kullanarak geçmiş iş deneyimlerinde hangi sorunların üstesinden geldiğini düşünmelidir. Düşünürken de bunları star tekniği ile açıklamalıdır. Bunun yanı sıra en sık sorular soruları inceleyerek bir fikir edinebilir. Bu sayede mülakat sırasında takılmadan konuşabilir.

Bu da ilginizi çekebilir: İş Kanunu Nedir Hangi Hakları Korur?

STAR Tekniği Nasıl Kullanılır?

“STAR tekniği nasıl kullanılır” sorusu hem işverenler hem de adaylar için önem taşır. Bu tekniği kullanan işverenler, kişi hakkında gerekli analizleri yapar, olaylara karşı kişinin sergilediği davranış ve tutumları anlamlandırır. Olaylardan yola çıkarak, kişinin CV’de tanımlanan davranış ve özelliklere sahip olup olmadığını ölçer. İşverenlerin yanı sıra adaylar da star tekniğini kullanabilir. Adaylar, en sık sorulan mülakat soruları ve cevaplarını inceleyerek mülakat için kendini en iyi şekilde hazırlar. Böylece kendini daha rahat ve olumlu bir şekilde ifade edebilir.

Star mülakat tekniği; situation (durum), task (görev), action (eylem) ve result (sonuç) olmak üzere dört aşamadan oluşmaktadır. Bu teknik sayesinde kişi önceki deneyimlerinde karşılaştığı sorunları, sorunlara karşı sergilediği davranışları ve elde ettiği sonuçları somut bir şekilde bir olay üzerinden işverene aktarır. Bu sayede işverenler kişinin iş için uygunluğunu test eder. “Bize kendinizden bahseder misiniz?” “Maaş beklentiniz nedir?” “Neden bu pozisyonu seçtiniz?” gibi sorular star tekniği mülakatında en sık karşınıza çıkabilecek sorular arasında yer alır. Adaylar mülakata bu sorulara nasıl cevap vereceğini inceleyerek girdiğinde başvurular daha olumlu sonuçlanır. Bunun yanı sıra işverenler sorulara verilen cevaplar yola çıkarak, adayların iş hayatı karşısında karşılaştığı sorunlara karşı aldığı tavırları inceleyerek kişi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilir.

Bu yazıda; hem işverene hem de adaylara avantaj sağlayan star mülakat tekniğinin ne olduğu ele alınmıştır. Aynı zamanda yazıda şu sorulara da cevap verilmiştir;

 • Bu tekniğin nasıl kullanılacağı
 • Adayların mülakata nasıl hazırlanması gerektiği
 • Star mülakat tekniğinde en çok karşılaşılan soruların neler olduğu.

İçeriği Paylaşın

eleman.net'te her gün yüzlerce yeni iş ilanı yayınlanıyor. Hayalindeki işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.