Devlet Üniversitelerinde İkinci Öğretim Programları Kapatıldı


Devlet üniversitelerinde ikinci öğretim kalktı mı? Bu değişikliğin nedenleri, etkileri ve öğrenciler için anlamı hakkında detaylı bilgi edinin.

Yükseköğretim Kurulu(YÖK) başkanı Erol Özvar, yaptığı açıklamada ikinci öğretim ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Özvar, ikinci öğretim programlarıyla ilgili yaptığı son dakika açıklamasında devlet üniversitelerinin ikinci öğretim programlarının kapatılacağını ilan etti. Aldıkları bu kararın üniversite programlarının kalitesini artırmaya yönelik bir planlama olduğunu bildirdi.

Bu yıl devlet üniversitelerindeki ikinci öğretimin kapatılmasının ardından gelecek yıl vakıf üniversitelerindeki ikinci öğretim programları için de bir düzenleme yapılmasını talep etti.

Yükseköğretim Kurulu başkanı Başkan Erol Özvar’ın yapmış olduğu açıklama;

"Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir."

Geçtiğimiz 2023 yılında devlet üniversitelerinde bulunan 1.308 ikinci öğretim programlarına yaklaşık 80 bin öğrenci yerleşmişti.

İkinci Öğretim Öğrencilerine Ne Olacak?

Bu kararın halihazırda ikinci öğretimde olan öğrencileri etkilemeyeceği ve bu öğrencilerin eğitimlerine devam edeceği, ancak yeni dönemde öğrenci kaydı yapılmayacağı öngörülüyor. Öğrencilerin daha net ve detaylı bilgi alabilmesi için öğrenci işleri ile iletişime geçmeleri tavsiye ediliyor.

Eleman mı Arıyorsunuz?

400 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.