Kadınlar için En İyi Girişim Fikirleri - 2024


İş hayatında her geçen gün daha aktif rol alan kadınlar, artık girişimcilik dünyasında da adlarından sıkça söz ettiriyor. Ekonomik aktivitelerin daha geniş kitlelere yayılması ve fırsat eşitliği açısından oldukça önemli olan kadın girişimciliği, kadınların ekonomiye katılımını ve güçlenmesini sağlayan önemli bir faktördür. Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de girişimcilik yükselen trendler arasında yer alırken, kadın girişimciliği bu köklü değişimin en güçlü ayaklarından birini temsil eder.

Kadınların çalışma hayatında aktif olması ve elde ettikleri başarılar, ilham verici öykülere dönüşürek kadınların özgüveninin artmasında önemli rol oynar. Türkiye’de kadın girişimciliği her geçen gün artarken küresel çapta kadın girişimciliğinin gelecek yıllarda dünya ekonomisine 2 trilyon dolar katkı sağlayacağı tahmin edilmektedir.

Genç Kadın Girişimci Nasıl Olunur?

Genç yaşta iş hayatına atılmak gelecek yıllar için hem ekonomik hem de kişisel olarak oldukça önemlidir. Günümüzde pek çok kişinin kendi işini yapmak istemesi genç yaşta girişimci olmayı beraberinde getirir. Kadınların kendi ayakları üzerinde durmak istemesi ve bu konuda güçlenmesi girişimciliği destekleyen önemli konulardandır. Genç kadın girişimci nasıl olunur sorusuna cevap arayan pek çok kadın, kendi işini kurabilmek için yeni arayışlara girer. Genç kadın girişimci olmak için dikkat edilmesi gereken hususlar ve atılması gereken adımlar bulunur.

 • Gerekli becerileri edinmek,
 • Araştırma yapmak ve araştırmacı olmak,
 • Risk olmaktan çekinmemek,
 • İş planı oluşturmak,
 • Sabırlı olmak ve destek almak ilk etapta yapılması gerekenlerdir.

Ne iş yapabilirim düşüncesine net bir cevap vermek girişimcilik yolunda atılacak ilk adımdır. Böylece, girişimcilik hikayenizde izlenecek yol haritasını da çizmeye başlayabilirsiniz. Özellikle de genç yaşlarda girişimci olmayı seçenler uzun bir yolu sabırla yürümenin gerekliliğini kabul etmelidir. Gerekli adımları attıktan sonra girişimcilik konusunda kişiye yardımcı olabilecek konular rehber gibi devamlı el altında bulundurulmalıdır. Burada kişinin özellikle dikkat etmesi gereken davranış ve tutum; inancını hiçbir zaman kaybetmemesi, sabırlı olup kendine inanması, dayanıklılık göstermesi, iş hayatında kendisine destek olabileceğini düşündüğü kişi ve kurumlar ile iyi bağlar kurabilmesi, eline geçen fırsatları iyi değerlendirebilmesidir. Özellikle gençlerin pek çok konuda sabırsız olması girişimci olma yolunda törpülenmesi gereken bir konudur.

Evde Girişimcilik Fikirleri

Son yıllarda evden çalışma konusu giderek yaygınlaşırken birçok kurum ve işyeri evden çalışma yöntemine geçmiştir. Bu durum bir takım avantajlar getirdiği gibi bazı zorluklardan da bahsedilebilir. Ancak genel olarak kişinin kendini rahat hissettiği bir yerde ya da ortamda çalışması daha başarılı olmasına da olanak tanır. Evde girişimcilik fikirleri en çok araştırılan ve merak edilen konulardan arasındadır. “Evden ne iş yapabilirim” sorusu özellikle kadınların iş hayatında cevabını aradığı soruların başında gelir. Günümüz dünyasında herhangi bir kuruma bağlı kalmaksızın evden çalışabilecek iş ortamları sağlanmaya başlanmıştır. Evde girişimcilik fikirleri arasında en çok göze çarpanlar arasında;

 • Eğitim danışmanlığı,
 • Web tasarımı ve grafik,
 • İçerik oluşturma,
 • Çevrim içi eğitimler,
 • Sosyal medya yönetimi,
 • E-ticaret,
 • Yazılım ve kodlama,
 • Müşteri hizmetleri gelir.

Yetkin olunan konu ile ilgili evde kendi çalışma ortamının kurulması başarılı olmayı ve para kazanmayı da beraberinde getirir. Sıfırdan iş kuran kadınlar başarılı oldukları konu hakkında dışarıya açılmak konusunda cesaret göstermiş kadınlardır. Bir süre herhangi bir kurumda çalıştıktan sonra kendi işini kurmak isteyenler, sıfırdan iş kuranların büyük çoğunluğunu kapsar. Kendi işini kurmak isteyenler, ilk adım olarak “hangi konuda başarılıyım” sorusuna net bir cevap vermelidir. Cevabı verdikten sonra izlenecek yol haritası daha rahat bir şekilde planlanır.

Kadınlar İçin En İyi Girişim Alanları Nelerdir?

Kadınların güçlü oldukları ve ilgi alanlarına hitap eden alanlar, kadınlar için en iyi girişim alanları olarak kabul edilir. Bu alanlar genel olarak, yaratıcılık, sosyal beceriler, el sanatları gibi alanları içerir. Kadın girişimci olarak ne iş yapabilirim sorusunun cevabı yalnızca kişinin kendi içindedir. Yeni fikirler edinmek, araştırmalar yapmak ya da yeni bir iş öğrenmek girişimciliğe adım atarken yardımcı olacak konulardır. Ancak hangi konuda yetenekli olduğunun bilinmesi ve yapılacak işe karar verilmesi kadın olarak ne iş kurabilirim sorusunun en net cevabıdır.

Kadınlar için en iyi girişim alanları nelerdir dendiğinde akla ilk olarak sağlık ve güzellik konusu gelir. Özellikle güzellik konusunda son yıllarda hem dijital ortamlarda hem de dışarıda göze çarpan bir artış söz konusudur. Kadınların bu alana özellikle ilgili olması bu iş kolunun günümüzde fazlasıyla canlanmasına neden olmuştur. Yiyecek ve içecek sektörü de yine kadınların en çok rağbet ettikleri alanlardandır. Bunun yanında Kosgeb kadın girişimci fikirleri arasında da yeme içme ve güzellik konusu en çok dikkat çekenlerdendir. Evde yemek yapmak ve bu yemekleri satmak özellikle ev hanımlarının en fazla rağbet ettikleri alanlardır. El sanatları, sosyal medya, eğitim gibi konular da yine girişimcilik hamlesi için düşünülebilecek alanlar arasında yer alır.

Kadın girişimci örnekleri, kendi işini yapmak için adım atmış ve risk almış kadınlardır. Bunlar arasındaki en güzel örnekler kendi televizyon şovunu ve yayını kuran Oprah Winfrey, kendi yapım şirketini kuran Gina Rodriguez, kendi kozmetik şirketini kuran Yasmin Behbahani’dir. Siz de ülkenin önemli kadın girişimcileri arasında olmaya ne dersiniz?

İçeriği Paylaşın

eleman.net'te her gün yüzlerce yeni iş ilanı yayınlanıyor. Hayalindeki işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Eleman mı Arıyorsunuz?

400 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.