Yazlık Yerlerde Para Kazandıracak 10 İş Fikri


Yazlık bir yerde yaşıyorsanız veya yaz aylarını tatil bölgelerinde geçiriyorsanız çok pratik işler yaparak aylarınızı para kazanarak geçirebilirsiniz. Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte, özellikle hizmet sektöründe çeşitli yeni iş olanakları ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde başta sahil kentleri olmak üzere, parklar ve bahçeler gibi pek çok kamusal alan, para kazanma potansiyeline sahip alanlara dönüştürülebilir.

Otel, restoran, kafe ve bar gibi işletmeler, yaz aylarında artan müşteri talebini karşılayabilmek için ek personel istihdam etmektedir. Bunun yanı sıra, tur rehberliği, plaj hizmetleri, su sporları eğitmenliği gibi iş kollarında da önemli bir artış gözlemlenmektedir. Aynı şekilde, yaz festivalleri, açık hava etkinlikleri ve konserler de istihdam olanaklarını artıran diğer unsurlar arasındadır. Yaz aylarında çalışılacak işler için kârlı tavsiyelerimiz sizler için bir araya getirdik.

Bu da ilginizi çekebilir: Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Soğuk Su, Meşrubat Satışı

Yazın güneşin altında serinlemek için soğuk bir içecek herkesin ihtiyacı... Limonata, gazoz, su, soğuk kahve ve meyve suyu gibi soğuk içecek stantları her zaman iyi satış yaparlar. Sahiller ve plajlar marketlerden biraz uzakta olduğu için satış ve kar oranlarınız yüksek olacaktır. 

Dövme tezgâhı açın

Tatil beldelerinde sıkça rastlanan işlerden biri dövme yapmaktır. Geçici dövmeler, özellikle Hint kınası ile yapılanlar, her yaştan insanın ilgisini çekmektedir.

Hint kınası ile geçici dövme yapmak, el becerisi ve yaratıcılık gerektirir. Ancak temel bilgi ve pratikle herkesin öğrenebileceği bir sanattır. Tatilcilerin zevklerine uygun çeşitli tasarımlar sunarak müşteri memnuniyetini artırabilir ve işinizi büyütebilirsiniz.

Semaverde Çay Satışı

Semaverde çay içme geleneği, özellikle sahil bölgelerinde büyük bir ilgi görüyor. Akşamüstü sahil kenarına indiğinizde etrafta termosuyla çay, kahve taşımış olan bir ürü insan görebilirsiniz. Ülkemizde çayın ne kadar sevildiği düşünüldüğünde, bu fikrin halk tarafından benimsenmesi şaşırtıcı değil. Sahil kenarında semaverde çaycılık yapmak ya da semaver kiralama işi yaz boyu para kazandırabilecek bir diğer iş fikri…

Ziyaretçilere Rehberlik

Bölgenizde turistleri cezbedecek tarihi, kültürel veya doğal güzellikler varsa, turist rehberliği yaparak bu yerleri tanıtabilirsiniz. Ancak rehberlik yapmak için ruhsat sahibi olmanız ve yabancı dil konusunda sertifika sahibi olmanız gereklidir. Bu iş için turizm acentesine başvurabilirsiniz. Onlar gerekli düzenlemeleri yaparak size rehberlik hizmeti sağlarlar.

Başlangıçta düşük bir maaşla başlayabilir ya da performansınıza bağlı olarak prim alabilirsiniz. Ancak deneyim kazandıkça ve başarılı oldukça geliriniz artar.
 

Gıda Satışı

Sahilde konumlanmış dondurma, patso, gözleme, waffle, soğuk sandviç, süt mısır gibi tezgâhlar ailelerin gün boyunca en çok tercih ettiği ürünler arasında yer almaktadır. Bu tür işletmelerde, çeşitlilik sunmak önemli bir faktördür çünkü farklı lezzet seçenekleri, daha geniş bir kitleye hitap edebilir. Ancak, başarının anahtarı sadece çeşitlilik değil, aynı zamanda sunum ve standın görsel çekiciliğidir. İyi bir sunum, ürünlerinizi diğerlerinden ayırabilir ve müşterilerin ilgisini çekebilir. Standınızın görsel tasarımı da önemlidir çünkü insanlar öncelikle görselliğe dayalı olarak tercihlerini belirlerler.

El İşi Ürünlerin Satışı

Günümüzde el yapımı aksesuarlar büyük ilgi görüyor. Tatil beldelerinde özellikle vazgeçilmez bir hale gelmiş durumda. Eğer el beceriniz varsa ve diğerlerinden farklı bir tarza sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, kendi takı tezgahınızı açarak satış yapabilirsiniz. Otantik tarzda tasarlanmış aksesuarlar özellikle çok sayıda kişinin ilgisini çekiyor. İyi bir işçilikle yapılmış aksesuarlarınız hızla tükenip gidecektir. Yapabileceğiniz ürünler arasında bileklikler, kolyeler, mumlar, saç aksesuarları, yüzükler, halhallar gibi çeşitler bulunuyor.

Sanatınızı Sergileyin

Yaz aylarında sanatsal aktiviteler, özellikle de müzik, resim ve fotoğraf gibi alanlarda yoğun ilgi görüyor. Kimileri için bu mevsim, yeteneklerini sergileme ve hatta gelir elde etme fırsatı demek oluyor. Güzel bir sesiniz varsa, belki de paslı kulakları temizleyecek kadar etkileyici bir enstrüman çalabiliyorsunuzdur. Belki de bir fotoğrafçı gözüne sahipsiniz, anıları ve güzellikleri yakalama konusunda doğal bir yeteneğiniz var; ya da resim yapma yeteneğinizle dikkat çeken portreler çizebiliyorsunuzdur.

Tatil beldelerinde bu tür yeteneklerini sergileyen birçok kişiyle karşılaşabilirsiniz. Sokaklarda gitarıyla şarkı söyleyen bir müzisyen, kağıt ve kalemle portreler çizen bir ressam, fotoğraf makinesiyle çevreyi keşfeden fotoğrafçılar... Belki de siz de bu kişilerden biri olabilir ve yaz tatilinizi bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Yeteneklerinizi kullanarak hem keyifli bir tatil geçirebilir, hem de güzel bir gelir elde edebilirsiniz.

Animatörlük

Yazlık beldelerde animatörlük, tatilcilerin eğlenceli ve unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamalarını sağlamak amacıyla çeşitli aktiviteleri düzenleyen ve yöneten kişilerin yaptığı bir iş alanıdır. Bu aktiviteler genellikle havuz başı oyunları, plaj aktiviteleri, spor etkinlikleri, çocuk kulüpleri, gece gösterileri ve temalı partiler gibi çeşitli etkinlikleri kapsar. Animatörler, enerjik, iletişim becerileri güçlü ve insanlarla iyi geçinebilen kişiler olmalıdır. Ayrıca genellikle esnek çalışma saatlerine ve yoğun çalışma temposuna uyum sağlayabilmeleri beklenir. Bu iş, gençler ve dinamik kişiler için özellikle yaz aylarında tatil ve eğlence dolu bir iş imkânı sunabilir.

Animatörlük yapmak aklınıza yattıysa eleman.net üzerinden Animatör iş ilanları sayfasına göz atabilir ve Animatör maaşı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Spor Hocalığı

Yazlık beldelerde spor hocalığı yaparak yüzme bilmeyenlere, spor salonunda uzakta kalmış ama formunu korumak isteyenlere ve daha çok sayıda sporsevere ulaşabilirsiniz. Bu kişiler genellikle plajda veya otel/spa tesislerinde fitness dersleri, yoga, pilates, su aerobiği gibi aktiviteler düzenlerler. Ayrıca tenis, golf, yüzme gibi spor dallarında dersler vererek tatilcilerin spor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olurlar. Spor hocaları, ilgili spor branşında eğitim almış, iletişim becerileri güçlü ve insanlarla iyi geçinebilen kişiler olmalıdır. Ayrıca genellikle esnek çalışma saatlerine ve dinamik bir çalışma ortamına uyum sağlayabilmeleri beklenir. Bu iş, spor yapmayı seven ve insanlarla çalışmaktan hoşlanan kişiler için keyifli bir iş fırsatı olabilir.

İçeriği Paylaşın

eleman.net'te her gün yüzlerce yeni iş ilanı yayınlanıyor. Hayalindeki işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Eleman mı Arıyorsunuz?

400 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.